Domů

Ostrov naděje pro sirotky z Chennai

V rámci kampaně „Srdce pro Asii“ v roce 2005 byl zahájen projekt výstavby sirotčince ve městě Virudhunagar na jihu Indie. Projekt „Ostrov naděje pro sirotky z Chennai“, jehož hlavními koordinátorkami byly Světlana Kniazeva a Ivona Novomestská (nyní Remundová), byl zaměřen na konkrétní pomoc obětem tsunami v indickém státě Tamil Nadu. Na jaře roku 2005 byl více než milion dětí vystaven hrozbě nemocí, zneužívání a vykořisťování. Polovina osiřelých dětí neměla domov a dostatečné prostředky na uhrazení školného. Mnohé z nich byly také nuceny pracovat v provizorních podmínkách…

Nejtěžším ale zároveň nejdůležitějším úkolem bylo najít a zapojit místní dobrovolníky, kteří by s námi dlouhodobě spolupracovali a rozšiřovali naše myšlenky a projekty dále. Za čtyři cesty do Indie jsme uspořádaly řadu seminářů, přednášek a kurzů.

Dobrovolníci se velmi aktivně zapojili hned do několika aktivit najednou. Šířili informace o projektu mezi místními obyvateli, dále pomáhali s návrhy a samotnou výstavbou sirotčince. Též byli velmi nápomocni v kontaktech s rodinami a komunitami postiženými vlnou tsunami a ve vyhledávání nejpotřebnějších dětí. Pustili se také do zajištění chodu sirotčince a dohledu nad volnočasovými aktivitami dětí.

Provoz byl zahájen v červnu 2006. Dětem byla poskytnuta lékařská péče, očkování a sirotci začali chodit do školy. Dnes je zde kvalitní zázemí pro 100 dětí. Nedílnou součástí projektu je jeho integrační prvek – vedle sebe žijí děti různého pohlaví, věku a kast.

  

Budova sirotčince má celkem tři patra. V přízemí je kuchyň a jídelna. První a druhé patro slouží jako ložnice. Ve třetím patře se nachází vzdělávací centrum s knihovnou a počítačovým koutkem. Před sirotčincem je oplocený dvorek pro hry, provádění seminářů a přednášek. Přínosem je i živý koutek, kde se děti starají o papoušky a rybičky.

Na projekt „Ostrov naděje pro sirotky z Chennai“ přispěl grant ve výši 2 mil. Kč z oficiální humanitární pomoci ČR.
fotogalerie