Domů

Byli jsme jedni z prvních, kteří smlouvu o adopci uzavřeli

Ještě nám s manželem nebylo ani 30 let a neměli jsme vlastní děti, když jsme v televizi zahlédli spot o adopci na dálku v Keni. Motto bylo: za částku nižší, než je cena jedné kávy denně, můžete změnit život dítěti v Keni. To se nám líbilo, částka 20 Kč denně byla tehdy opravdu i pro mladý začínající pár snesitelná a za to že může jeden prcek v Keni chodit do školy? Super! Byli jsme jedni z prvních, kteří smlouvu o adopci uzavřeli. Vybrali jsme si pětiletou holčičku Maureni Achieng. Mysleli jsme si, že dívky to všeobecně v rozvojovém světě mají asi těžší a chtěli jsme dítě co nejmenší, abychom ho mohli podporovat dlouho.

Celou dobu adopce nám Maureni dělá radost. Dopisy nejprve psala maminka a malá Maureni přidala dětské kresbičky. Postupem času psala sama anglicky jednoduché dopisy, obrázky, a nikdy nechyběly fotky. Občas jsme poslali balíček s pastelkami, obrázkem, knížkami, drobnostmi. Maureni se vždycky dobře učila. Na vysvědčení jsme si kromě bodů za jednotlivé předměty mohli prohlédnout i hodnocení v rámci celé třídy a Maureni se na základní škole vždy pohybovala mezi nejlepšími deseti žáky. Pokaždé psala, jak tvrdě pracuje a chce být ještě lepší.  Od malička bylo jejím snem stát se novinářkou.

Mezi tím se i nám narodily děti a nyní si i ony se svou starší „sestrou“ dopisují anglicky. Je milé, že Maureni odepisuje zvlášť synovi, dceři a nám, rodičům. Její dopisy jsou velmi osobní, odpovídá na otázky, zajímá se o nás, o děti a nikdy nezapomene poděkovat za podporu.

Na střední škole byl prospěch Maureni trochu slabší, ale na to, jaké v Keni mají studenti podmínky na práci, byl pořád velmi slušný. Moc jsme si přáli, aby se dostala na vysokou školu a splnil se jí sen studovat žurnalistiku. Nakonec se to podařilo! Nyní Maureni dokončuje první ročník na Technické univerzitě v Nairobi, obor žurnalistika. Jsme velmi pyšní rodiče!

Za maturitu si Maureni vybrala dárek – mobilní telefon. V Keni jsou tyto přístroje relativně levné, takže, za pro nás přijatelnou cenu, si mohla s pomocí koordinátora v Keni vybrat telefon dle vlastního výběru. U čtení děkovného dopisu máme vždy slzy na krajíčku. Jak krásné poděkování, vděčnost, štěstí a nadšení z něčeho, co děti u nás považují od raného věku za samozřejmost!

S telefonem jsme si vyměnili i čísla a nyní jsme s Maureni v kontaktu přes WhatsApp. Těšíme se z každé její zprávy, dopisu a úspěchu a doufáme, že se možná někdy v budoucnu i setkáme.

Postupem času jsem se do Centra Narovinu zapojila i jako dobrovolník a koordinátor, poznala jsem osobně jak zaměstnance a další dobrovolníky, tak i ostatní projekty. Vidím velký kus práce za ty roky, které uběhly od uzavření naší adopce. Spousta dětí díky CN vystudovalo a získalo dobrou práci.

Chtěla bych proto moc poděkovat Centru Narovinu za zprostředkování adopce, která nám již 15 let dělá obrovskou radost!

Petra Augustová s rodinou
3.5. 2017

PřílohaVelikost
Adopce Maureni (pdf)215.12 KB