V roce 1995 vzniklo z iniciativy členů mezinárodního Humanistického hnutí občanské sdružení Humanistické centrum Narovinu. Cílem jeho činnosti byla podpora a šíření humanistických myšlenek, ochrana lidských práv, rozvoj občanské společnosti různými formami kulturně-společenské činnosti a projekty rozvojové spolupráce a výchovy.
Humanistické centrum Narovinu bylo jedním ze čtyř občanských sdružení a jedné politické strany, které v ČR zastupovaly mezinárodní Humanistické hnutí, rozvíjející své aktivity ve více než 100 zemích světa. Humanistické hnutí vytvářelo a stále vytváří síť lidí na celém světě, kteří nejrůznějšími aktivitami a projekty upozorňují na problémy dnešní společnosti a výhradně metodou aktivního nenásilí se snaží směřovat k hluboké osobní i společenské změně.
Naše sdružení zahájilo svoji činnost vydáváním nezávislých humanistických novin Narovinu. V roce 2000 se připojilo k mezinárodní Kampani lidské podpory a zahájilo projekty pro africkou Keňu a v roce 2006 také Indii.
V roce 2003 se naše činnost rozšířila i na Slovensko, takže se k naší snaze připojili i slovenští humanisté.
Humanistické centrum Narovinu bylo jedním ze zakládajících členů českého Fóra pro rozvojovou spolupráci (FORS). Na rok 2004 byl schválen vládou ČR náš projekt rozvojové pomoci „Elektřina ze Slunce pro školy v Keni“, který byl zdárně dokončen roku 2006. V Indickém městě Virudhunagar byl roku 2006 úspěšně dostaven sirotčinec pro děti postižené vlnou tsunami.
Kromě těchto dvou již ukončených projektů bylo realizováno množství dalších v rámci rozvojové spolupráce a výchovy. Hlavním projektem byla Adopce afrických dětí – projekt pomoci na dálku. Humanistické centrum Narovinu se rovněž podílelo na organizaci třinácti ročníků oblíbeného Plesu Afrika.
V roce 2009 proběhly v Humanistickém hnutí výrazné změny, v návaznosti na než jsme se po 15 letech vývoje naší činnosti rozhodli zcela oddělit působení našeho sdružení od mnohem širších ideálů Humanistického hnutí. Tato změna byla oficiálně stvrzena přijetím nového názvu (Centrum Narovinu) i nových stanov v červnu 2010. Činnost sdružení byla omezena na rozvojovou spolupráci a výchovu. Pokračujeme zejména v projektech v Keni a v Adopci afrických dětí – projektu pomoci na dálku.