Domů

Zdravotní pojištění zachraňuje životy

Zdravotní pojištění je pro nás nezbytné a ne jinak je tomu v Keni. Zdravotní péče je tam velmi drahá a to nejen ta specializovaná, ale drahá je i samotná návštěva praktického lékaře, který předepisuje potřebné léky.  Rodiny dětí zapojených do programu  Adopce na dálku, pocházejí z těch nejchudších poměrů, kde je běžné, že ze strachu ze zadlužení k doktorovi lidé nejdou ani s vážnějšími problémy.

Díky zdravotnímu pojištění se přístup rodin k lékařské péči postupně mění a jsme velmi rádi, že letos již posedmé nabízíme možnost podpořit adoptované děti i po zdravotní stránce. Jsme rádi, že zdravotní pojištění opravdu pomáhá a že díky němu mají i vážné zdravotní případy svůj šťastný konec. Zde je jeden z nich:

Swamida Achieng (ID 50836) je ve třeťáku na střední škole. Pochází z typické rodiny - má tři bratry, matka je v domácnosti, otec je krejčí a ze svého velmi nízkého příjmu musí živit početnou rodinu.  Žijí ve slumu v Nairobi. Dívka si náhle začala stěžovat na bolesti na hrudníku a na břiše. Protože je zapojena do programu zdravotního pojištění, šla na vyšetření do Coptic Hospital v Nairobi a dostala léky. Ty ale nezabraly a její stav se zhoršil.  Byla proto ihned hospitalizována v Jamaa Hospital.

Podstoupila několik vyšetření, mezi nimi i vyšetření plic a srdce. Její stav se ale stále zhoršoval, začala často zvracet, měla nízký tlak a musela dostat i infuzi krve. Udělali jí proto i specializované kolonoskopické vyšetření a bylo zjištěno, že má peritoneální tuberkulózu. Byla jí hned nasazena léčba, na kterou reagovala pozitivně. Dívka byla hospitalizována celkem tři týdny. Nyní je již téměř zdravá a opět se vrátila do školy, i když ještě 6 měsíců bude brát léky.

Vzhledem k akutnímu zhoršení jejího stavu by bez včasné pomoci lékařů a specializovaného vyšetření mohlo dojít k nejhoršímu. Léčba stála celkově 285,656 Ksh.  Zdravotní pojištění hradí náklady sice jen do výšky 200 000 Ksh, ale vzhledem k tomu, že rodina je na tom finančně opravdu špatně a zbytek by nemohla doplatit, byla léčba uhrazena celá.

Chcete-li “své dítko” pojistit na další období od června 2015 do konce května 2016, pak prosím:

1) nejpozději do 24.5. 2015 zašlete částku 1500,- Kč (v případě rodičů ze Slovenska nebo platících v Eurech částku 60 EUR)

2) na účet: 19-1460510217/0100 (v  případě rodičů ze Slovenska  4001055909/7500 – IBAN: SK13 7500 0000 0040 0105 5909)

3) Variabilní symbol: 6 + číslo „Vašeho“ dítka v databázi (tedy např. 641023). Nebude-li VS začínat číslem 6, nebude možné platbu odlišit od školného a Vaše dítko v takovém případě může zůstat nepojištěno!

Bližší informace ohledně výše hrazení zdravotních nákladů a odkazy na další případy dětí naleznete na našich stránkách nebo v informačním emailu, který byl všem adoptivním rodičům odeslán 20.4.2015.

Těšíme se, že společnými silami bude takovýchto příběhů se šťastným koncem co nejvíce.

Lenka Čapková