Domů

Dobří lidé stále žijí a to je bezva zjištění!

Už ani nevím, kde jsem o centru Narovinu četla, a myslím, že to ani není podstatné. Důležité je rozhodnutí, které, doufám, zlepší život alespoň jedné holčičce z jiného kontinentu, z jiné země, z jiné kultury a vlastně trošku z jiného světa.

Příběhy těchto dětí, jak jsou vylíčeny prostřednictvím Centra Narovinu, jsou opravdu velice smutné a hlavně vedou k zamyšlení.

  • Proč je ve 21. století stále tolik nespravedlivé bídy a tolik nespravedlivých sociálních rozdílů?
  • Proč jsou některé děti tak diskriminovány situací a prostředím, do kterého se narodily?
  • Proč není možné alespoň trochu „obrousit hrany“ a přelít malý kousek kapitálu od nepotřebných k potřebným?

Strašně moc otázek se nabízí, ale je strašně málo odpovědí.

Jsem moc ráda, že mohu aspoň trošku přispět tomu spravedlivému boji hrstky slušných lidí na této planetě. Mám to štěstí, že mi má životní situace dovolí zaplatit malé dívence školné, jehož výše opravdu není velká, a také zdravotní pojištění, které se v těchto končinách jeví jako nadstandard. Doufám, že ona bude tou jednou z mála, kterým se poštěstí získat vzdělání a tím i ovlivnit „chod světa“ na tomto velikém, nespravedlivém a trochu přehlíženém kontinentu.

A ještě jedna důležitá věc – radost, kterou jsem měla, když mi přišel od Pauline první dopis, byla ohromná, přečetla si ho celá rodina. Je jasné, že tato holčička, stejně jako mnoho jiných na celém světě, má své sny, touhy a přání. Aspoň jedno malinké jsem jí vyplnila – moc toužila po fotbalovém míči, doufám, že nyní už si kope s kamarády.

Jen malé zastavení u míče. Vzhledem k tomu, že balíčky, které lze do Keni posílat, jsou co do velikosti omezené, potřebovala jsem vyfouknutý fotbalový míč, což se ukázalo jako malý problém. Všechny sporty nabízely míče nafouknuté. Dílo se ale nakonec podařilo, když jsem v tom posledním paní prodavačce vysvětlila, o co jde. Najednou se objevil moc hodný pán, který míč nějakým stylem ochotně vyfouknul (což před tím tvrdili, že není možné) a ještě mi přidal pumpičku. Skoro se mi chtělo brečet! Je tedy zřejmé, že dobří lidé stále žijí a to je bezva zjištění!

Díky a držím palce všem dětem

Ing. Marta Vašíčková