Domů

Důležité je spolupracovat s komunitou a společně s nimi vytvářet nový lepší život v místě, kde jsou doma

Před deseti lety jsem se rozhodla podporovat vzdělání dítěte v Africe. Možností bylo několik, já si vybrala devítiletého chlapce Hillaryho z Keni kvůli angličtině a Centrum Narovinu – organizaci, která se tehdy adopcím věnovala 5 let. Líbilo se mi, že mohu přispívat na konkrétní dítě, že pravidelně dostávám zpětnou vazbu v podobě vysvědčení ze školy, dopisu od dítěte a fotografie, což nebylo běžné u ostatních organizací. Po několika letech jsem se rozhodla zúčastnit se semináře pro dobrovolníky, abych se o projektech organizace Centrum Narovinu dověděla více, a po absolvování semináře jsem se rozhodla stát se jedním z dobrovolníků.

Organizace má velkou dobrovolnickou základnu, což snižuje náklady na provoz jako takový a více prostředků je pak možné použít na projekty v Keni. Zvlášť unikátní je projekt Rusinga Island, kde v chudé oblasti na ostrůvku Rusinga Island ve Viktoriině jezeře vyrostlo za posledních 12 let komunitní centrum, které komplexně řeší problémy a potřeby komunity. Vedle mateřské, základní a nově i střední školy je tu i zdravotnické středisko a sirotčinec. Centrum se snaží směřovat k celkové udržitelnosti a samostatnosti, byla tu vybudována úpravna vody, rybníky, klecový chov ryb, malá farma, dílna na výrobu mastkových předmětů apod.

Před dvěma lety jsem do Keni odjela s ředitelkou organizace Danou Feminovou a sponzory z Prahy, abych toto všechno viděla na vlastní oči. A musím říct, že mě opravdu nadchlo, co Centrum Narovinu vybudovalo, zvlášť když si pak na místě uvědomíte, jak odlišné je myšlení lidí v této části planety, že mají úplně jiné vnímání času, všechno trvá několikanásobně déle, než jsme zvyklí. Toto je ten správný přístup, pokud chceme pomáhat v rozvojových zemích, ne vybrat peníze a poslat je na projekt, který si my vymyslíme.

Důležité je spolupracovat s komunitou, ptát se jich na jejich potřeby a společně s nimi vytvářet nový lepší život v místě, kde jsou doma. Je to obvykle běh na dlouhou trať, ale výsledek stojí za to. Během těch deseti let, co jsem součástí organizace, jsme si adoptovali ještě mladší sestru Hillaryho Faith, která nyní studuje na základní škole. Její bratr loni ukončil střední školu. Obě děti jsem při pobytu v Keni navštívila. Byl to silný a pěkný pocit, který mě utvrdil v tom, že děláme správnou věc.

Helena Havlišová