Domů

Když nemáte ponětí, do čeho jdete… Aneb zkušenost dobrovolníka

Všechno to začalo během loňského „Giving Tuesday“, to je 27. listopadu 2018. Já, Srb z Jižní Afriky, jsem byl ve studentské radě na mé vysoké škole a souhlasil  jsem s tím, že pomůžu zorganizovat akci pro relativně neznámou neziskovou organizaci. Pomáhají ženám a dětem v Africe což zní typicky, ale realita byla daleko od toho. Afrika především není země a zakladatelka organizace, Dana Feminová správně ostatním připomíná, že projekt sídlí v Keni.

Rychle jsem se dozvěděl, že ona a její tým strávili posledních 16 let budováním celé komunity na ostrově Rusinga úplně od základů – a to doslova. „Ostrov Naděje“ se skládá z kliniky, sirotčince, mateřské školky, základní a střední školy, se všemi budovami, které s tím souvisí. Zaměřují se nejen na vzdělání dětí, ale také na posílení postavení žen v místní viktoriánské komunitě.

K dobrovolnictví mě přivedla zmiňovaná akce, ale co mě opravdu přesvědčilo byla zdejší autentičnost. Neřídí Vás tu byrokratické a institucionální struktury  jako v nějaké velké organizaci, kde se problémy v Keni zdají být daleko od toho, co děláte. Děti a ženy jsou vždy jádrem diskuze, takže když se posadíme s Danou, abychom diskutovali o tom, co je třeba udělat, je to jako interakce člověk s člověkem, nikoliv dobrovolník a zaměstnavatel. A když už jsme u toho, potřebujeme více „dobrovolníků“, tj. Úžasných lidí, jako jsi ty (možná), kteří chtějí jen pomoci.

Můžete se zapojit s jakoukoliv dovedností, která Vás baví, od hledání online výukových pomůcek, pomoci s technickou stránkou výpočetní techniky, programováním, vývojem webových stránek až po hledání týmových cvičení, cvičení o důvěře pro učitele a děti. Můžete ostrov navštívit jako fotograf, pomoci s kutilskými projekty nebo jen získávat finanční prostředky tady v Praze. Seznam dále pokračuje. Samozřejmě jedna z věcí, kterou pro ně můžete udělat zde v Praze je uspořádání charitativní akce, což je přesně to, co jsme udělali v Café Globe v květnu minulého měsíce.

Tým se skládal z vysokoškolských studentů z Anglo-americké vysoké školy, jako jsem já, expatů pracujících v Praze a místních Čechů jako je Dana a Simona. Všichni jsme přišli ze 4 různých kontinentů. Akce se skládala z vyprávění, hudebních vystoupení (umělci z Gambie a z USA), promítali jsme videa z Ostrova Naděje, mluvili o jeho historii, zorganizovali jsme aukci a prodávali produkty z Keni jako je místní káva, čaj, nádobí, šperky z mastku a další. Celkově to byla hluboce naplňující zkušenost sdílet s cizími lidmi tu neuvěřitelnou práci, kterou Centrum Narovinu dělá. Udělali jsme velký kus práce, ve kterém budeme pokračovat a to jsme teprve začali.

Určitě byste se chtěli dozvědět více podrobností, proto neváhejte a vydejte se na naši stránku na Facebooku (odkaz níže) a sledujte nás. Těšíme se na Vás na našem dalším dobrovolnickém setkání, které je opravdu více než jen informativní schůzka. Přijďte, ptejte se a zjistěte, jak můžete pomoci. Podívejte se na náš Facebook, kde najdete podrobnější informace a informace o nás (odkazy níže). Těšíme se na setkání s Vámi

Milan, Anglo-americká vysoká škola

Facebook Rusinga Island of Hope: www.facebook.com/Rusingaislandofhope
Facebook Centra Narovinu: www.facebook.com/CentrumNarovinu
Webové stránky: www.centrumnarovinu.cz