Domů

Koronavirus v Keni

Vážení adoptivní rodiče, vážení příznivci a přátelé Centra Narovinu,

chceme Vás informovat o aktuálním dění v Keni. Keňa hlásí 50 potvrzených případů nákazy koronavirem, bohužel se prakticky netestuje, testování funguje pouze ve 3 klinikách v celé zemi. v Keni, zemi s 50 miliony obyvatel, je k dispozici pouze 130 lůžek pro intenzivní péči a pro tento účel bylo vyškoleno 200 zdravotních sester. Keňská vláda nechala uzavřít veškeré školy a univerzity, zakázala shromáždění, volný pohyb osob, zavedla zákaz vycházení od 7 večer do 5 ráno. Naše kancelář v Nairobi pracuje v režimu Home Office.

Opatření k zamezení infekce téměř nefungují. Stěží vymahatelné je dodržování bezpečné vzdálenosti mezi lidmi v hustě obydlených čtvrtích a slumech, kde je navíc katastrofální hygiena a nedostatek vody. Problémem jsou i velké rodiny, kde pohromadě žijí všechny generace. Rodiny si nemají, jak pořídit roušky, dezinfekční prostředky ani jídlo.

V souvislosti s touto nelehkou situaci jsme se rozhodli pro několik opatření:

V tomto okamžiku důrazně ZAKAZUJEME posílání balíčků a dopisů poštou. Veškeré balíčky, které dorazí na poštu, musí být do 4 dnů vyzvednuté, jinak za každý den prodlení musí naše kancelář platit pokuty. Bohužel vzhledem k omezení pohybu je pro kancelář a dobrovolné koordinátory značně náročné dopisy a balíčky vyzvedávat, ani je nebudou moci v blízké době předat dětem.

Pokud chcete „Vaše" dítko podpořit v této nelehké situaci můžete zasláním EXTRA PLATBY určené na potraviny, hygienické potřeby a zdravotní pomůcky. Musíme Vás ale upozornit na to, že u mnoha rodin nebudeme moci zajistit zpětnou vazbu. Standardně dobrovolní koordinátoři pomáhají dětem s nákupem osobně a posílají nám zpětnou vazbu (fotografie, dopis, účtenka) jako důkaz toho, že se nákup uskutečnil. Nicméně nyní je naše možnost organizace v Keni omezena pouze na telefonický a internetový kontakt. Nesmíme koordinátory nutit chodit ven a ani nechceme riskovat jejich zdraví a bezpečí. Proto peníze budou posílány prostřednictvím naší účetní přímo na mobilní telefony rodin. Samotný nákup pak bude v gesci rodin a pouze ty s chytrými telefony nám budou moci zaslat informace o nákupu (foto a účtenky). Prosíme Vás tedy o pochopení.

Blíží se nám nové období ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ. Jedná se o další možnost, jak můžete podpořit zdravotní stav „Vašich" dětí. Proto Vás moc prosíme, pokud můžete zaplatit "svým" dětem zdravotní pojištění, bude to v tomto okamžiku velmi hodnotná podpora a pomoc. Souhrnné informace o zdravotním pojištění obdržíte v průběhu příštího týdne.

V souvislosti s touto situací vyhlašujeme také SBÍRKU PRO KLINIKU Ostrov Naděje na Rusinga Island. Jedná se o jedinou funkční kliniku na ostrově, a proto bychom ji rádi podpořili nákupem dalších ochranných pomůcek, kyslíkových bomb a masek, dostatkem léků a pokud to bude situace vyžadovat, také navýšením dalšího personálu. Připravili bychom se tak na období, kdy bude potřeba rychle pomoci velkému počtu lidí v oblasti. Příspěvky můžete posílat na sbírkový účet číslo 107-6829480277/0100, variabilní symbol kliniky 910 (účet na Slovensku v EUR: 4001055909/7500, IBAN: SK1375 0000 0000 4001055909, BIC/SWIFT: CEKOSKBX, v.s.: 910). Předem děkujeme za Vaši podporu, i malý příspěvek moc pomůže.

Děkujeme Vám za pochopení a přejeme pevné zdraví!

Vaše Centrum Narovinu