Domů

Příběh dlouhý 15 let

Když jsme malou Mary Degwa Wahito v Keni prostřednictvím Centra Narovinu s mojí kolegyní Yvetou Absolonovou ve firmě Createam „adoptovali“, šlo o pískle vyfotografované na pozadí jejího příbytku z vlnitého plechu. To, že byla stejně stará jako dcera Kristýna, možná dalo tomuto příběhu zvláštní náboj. Paralela dvou dětských osudů. Tady a tam.

Uplynulo pouhých 15 let, spousta dopisů a fotografií, na kterých se z dítěte postupně vyklubala mladá dáma. Jednou jsme jí také v Keni navštívili. Kromě schůzky v hotelu kam přišla s maminkou, malou sestrou a Griffinem, učitelem a koordinátorem, který ji měl jako mnoho dalších dětí na starosti, jsme jí navštívili také ve škole ve městě Kangundo asi 120 km od Nairobi. Úvodní rozpaky nahradila spontánní radost kdy se povídalo o všem možném. O škole, rodině i životních plánech. Loučili jsme se jako skuteční přátelé. Mary úspěšně dokončila školu a navázala na ni ročním studiem na pečovatelku o děti předškolního věku. Rozhodli jsme se ji v jejím studiu ještě další rok podporovat. Důvod byl stejný jako ten pro který jsme se rozhodli Mary „adoptovat“.

To, že jsme si kdysi vybrali k „adopci“ děvčátko, mělo svůj důvod. Děvčata to mají v Africe dvojnásob těžké. Pokud skončí základní školu a nedostanou se na školu střední, je pravděpodobné, že se v raném věku provdají a skončí u podřadné, nádenické práce nebo na ulici. A tak vše co jí ulehčuje vstup do lepšího občanského života má velký smysl. Dopisy i fotografie vytvářejí za těch 15 let krásný, téměř románový příběh. Jeho pokračování už bude psát Mary sama. Vždy nám ve svých dopisech žehnala za pomoc, kterou jsme jí poskytli. Když od nás dostala dárek jako třeba mobil nebo fotoaparát tak se s dárky nechala vyfotografovat a usměvavou fotografii nám poslala. Její sliby o tom jak se bude snažit a tvrdě pracovat byly  dojemně starosvětské a z jiného světa. V tom našem jsme jim už tak nějak odvykli. Náš přátelský vztah formou dopisování pokračuje i když ty její dopisy už neobsahují vysvědčení, kterými dokazuje svou snahu a píli. Píše o tom že už jako dospělá půjde poprvé k volbám, píše o svých problémech a přáních, píše o životě dospělé dívky z jiného světa než je ten náš. A stále nám tím dělá radost.

Ladislav Kopecký
Createam, s.r.o