Domů

Hranolková true story aneb Adopce na dálku pomáhá celým rodinám

Beatrice Mueni (ID 52223) je nyní ve 2. třídě základní školy Vine Yard Academy. Do programu adopcí byla zařazena na konci roku 2014 coby capart v mateřské škole. Rodina na tom byla tehdy opravdu špatně, dívka s maminkou bydlela v jednopokojovém pronajatém bytě, spaly na holé zemi bez matrace a deky.

Vždy, když pršelo, do místnosti jim nateklo… Beatricina maminka napsala v roce 2015 adoptivnímu rodiči dopis, ve kterém vylíčila podmínky, v nichž žijí, a požádala ho o pomoc. Adoptivní rodič na to zareagoval tím, že poskytl rodině jednorázovou finanční výpomoc, tzv. extra platbu, díky které si mohli koupit matrace, deky, povlečení, moskytiéry a kuchyňské náčiní. Zaplatili si také nájem na několik měsíců a pokryli dluh, který na nájmu měli. Extra platba jim vystačila i na nákup jídla na dva měsíce.

O rok později chtěl adoptivní rodič poslat rodině další extra platbu. Alice, dívčina koordinátorka, s rodinou debatovala o tom, jak nejlépe nabídnutou finanční pomoc využít. Nakonec bylo rozhodnuto, že maminka začne podnikat: bude smažit hranolky. Koordinátorka pomohla zařídit nákup přístroje na vyrábění hranolků, sušičku brambor, kráječ na brambory, pánev, dvě velké lžíce, 20 litrů oleje na smažení a dva pytle dřevěného uhlí. Maminka začala dělat a prodávat hranolky vedle jejich domu a jejími prvními zákazníky byly děti z blízké školy, které si k ní pak chodily kupovat pamlsek každý den po škole. Dalšími zákazníky byli její sousedé a další členové komunity, kteří ji chtěli podpořit. Každý pracovní den mamince začínal v osm hodin ráno a končil sedm hodin večer. Po měsíci každodenní práce mohla Beatricina maminka zaměstnat další dvě ženy na výpomoc.

V lednu 2018 přišla maminka za dívčinou koordinátorkou a řekla jí, že nyní už díky svému hranolkovému obchůdku vydělá tolik, že může platit Beatrice školné sama. Rozhodla se také, že své podnikání přesune na venkov do Kitui County, odkud pochází. Adopce malé Beatrice tedy byla ukončena.

Tohle je pravdivý příběh, jak ho sepsala dívčina koordinátorka Alice. To ale není konec. Maminka adoptivního rodiče požádala, zda může být místo Beatrice adoptována chudá dívka ze sousedství. A tak se dostala malá Anne Mwikali (ID 52661) do našeho adopčního programu. Všem zúčastněným stranám: Beatricině mamince, koordinátorce Alici a hlavně adoptivnímu rodiči patří velké díky! Díky jeho podpoře se rodina mohla postavit na vlastní nohy a být soběstačná a navíc dali dalšímu děti možnost získat vzdělání.

Alice Kavulani Mugivane, koordinátorka programu adopcí v Keni

» 15 let AdopceAfrika.cz

PřílohaVelikost
Dopis Eunice Mueni (52223)922.79 KB