Domů

Archiv aktualit

Máte 1 – 2 volné hodinky týdně a rádi byste je věnovali dobrovolnické činnosti z domova? Je vám blízká Afrika a projekty rozvojové pomoci? Tak právě vás hledáme :)

Neděle 7.10. od 10 do 17 hod.
Centrum Narovinu – Sokolská 32, Praha 2

Hledáme nové koordinátory programu Adopce afrických dětí – projektu pomoci na dálku.

Dozvíš se zajímavé informace z oblasti rozvojové spolupráce a o projektech, které kladou důraz na trvalou udržitelnost a aktivní přístup při práci s místními komunitami, mají citlivý přístup ke kulturním odlišnostem a respekt k různorodosti.

Během semináře se také seznámíš s detaily práce koordinátora programu Adopce na dálku a se vším, co
tato pomoc obnáší. Seminář probíhá aktivní formou.

Kurz vedou Lenka Čumpelíková a Jitka Motejzíková z Centra Narovinu
Přihlášky a dotazy: info@centrumnarovinu.cz – mobil: 777 831 836

1

Forma práce: plný úvazek  –  HPP, pevná pracovní doba
Pozice: Asistentka administrativního zajištění projektu pomoci na dálku „Adopce afrických dětí“
Obor: administrativa v neziskovém sektoru - rozvojová spolupráce a výchova, dobrovolnictví
Region: Praha
Text inzerátu: Centrum Narovinu, o.p.s. je obecně prospěšná společnost zabývající se mezinárodní rozvojovou spoluprací s Afrikou a globální rozvojovou výchovou hledá asistenta/ku administrativního zajištění – především pro rozvojový projekt „Adopce afrických dětí“.

Náplň práce:

 • administrativně-technická podpora projektu a pomoc se zajištěním chodu celé kanceláře (správa databáze projektu „Adopce afrických dětí“, vyřizování emailů, telefonátů, …)
 • komunikace s kanceláří v Nairobi
 • komunikace s „adoptivními rodiči“, dobrovolnými koordinátory adopcí a dobrovolníky
 • pomoc s organizací miniobchůdku v duchu fair trade
 • pomoc na akcích organizace (benefiční akce, prezentační stánky…)

Požadujeme:

 • min. SŠ vzdělání
 • dobré organizační a komunikační schopnosti
 • zkušenost s administrativně-technickým vedením kanceláře
 • znalost práce na PC (MS Office – především Excel na velmi dobré úrovni, databáze, internet)
 • nutná dobrá znalost angličtiny slovem i písmem
 • samostatnost, spolehlivost, systematičnost, pečlivost a zodpovědnost, trpělivost
 • předpoklady pro práci v týmu a ochota zapojit se i do dalších činností v rámci organizace
 • ochota se učit a doplňovat si informace, zájem o rozvojovou spolupráci a Afriku

Výhodou: praxe na podobné pozici v neziskové organizaci, zkušenost v oblasti rozvojové spolupráce, příjemné vystupování, komunikativnost, záliba v excelovských tabulkách, porozumění mluvené/africké angličtině

Nabízíme:

 1. Možnost přímo sledovat smysluplnost své práce
 2. Práci v příjemném kolektivu lidí vyznačujících se chutí pomáhat
 3. Sick days, občasná možnost home office
 4. 25 dní dovolené
 5. Nástupní plat: 20 000,- Kč (hrubého)

Vážné zájemce prosíme, aby poslali svůj strukturovaný životopis + motivační dopis nejpozději do 10.10. 2018 emailem na simona.hertusova@adopceafrika.cz. Osobní schůzky se zájemci budou probíhat  v druhé polovině října a nástup by byl k 1.11. 2018.

Název organizace: Centrum Narovinu, o.p.s., Adresa: Sokolská 32, Praha 2, www.adopceafrika.cz

Centrum Narovinu bude mít stánek na Dni neziskových organizací na Praze 5 (středa 12.9. od 11 do 17 hodin, pěší zóna Anděl).

» Den neziskových organizací na Praze 5

Nabízíme dárkové balíčky v různých hodnotách i provedení. Od menší varianty v celofánovém sáčku až po vetší dárkové balíčky v papírových krabicích. Standardní balíček obsahuje férovou kávu a čaj z Keni, a sošku z mastku, která pochází z výrobní dílny Ostrova Naděje.

I letos rádi připravíme balíčky na míru podle vašich představ – do balíčku můžeme přidat i jiné mastkové, dřevěné či kovové výrobky, šperky, dárkové certifikáty v různých hodnotách od 100,– Kč podporujících zdraví, vzdělání a děti z komunitního centra Ostrov Naděje. A samozřejmě rádi připravíme jen jednotlivé výrobky jako dárečky například do tomboly nebo do Vašich balíčků. 100 % výdělku vracíme zpět do projektu a rozvoje komunitního centra Ostrov Naděje na Rusinga Island v Keni.

» Férový obchůdek

1

Antony Mbugua Gitau je v 7. třídě a je mu 12 let. Maminka mu zemřela když byl ještě malý, nyní žije s tatínkem a babičkou. Bez podpory adoptivní maminky Sandry by Antony do školy nechodil. Moc rád hraje fotbal a bruslí. Čím by chtěl být a co mu dělá radost? A jak program hodnotí rodina? To vám představí ve videu sám Antony, babička Rachel i tatínek James… Program Adopce afrických dětí – projekt pomoci na dálku funguje od roku 2002 a pomohl přes 4 000 dětem se vzděláním. Zapojte se i Vy a změňte jeden lidský osud!

» 15 let AdopceAfrika.cz
» Adopce afrických dětí – projekt pomoci na dálku

Stáhnout Stáhnout video (452 MB)

Tak jako každý rok, i letos, během podzimu a zimy hledáme nové možnosti, kde bychom mohli prezentovat naše projekty a nabídli zboží Férového obchůdku. Máme zkušenosti s benefičními, prezentačními, prodejními akcemi, festivaly i s komisním prodejem v obchodech či na školních jarmarcích.

Akci můžeme doplnit besedou s promítáním, výstavou fotografií či workshopy s africkou tématikou pro děti i dospělé.

Předem děkujeme za tipy a těšíme se na spolupráci po celé České republice.

Kontakt: Simona Heřtusová, mobil 608 301 270, e-mail: simona.hertusova@adopceafrika.cz

Září 2018: Centrum Narovinu a Městská knihovna Planá nad Lužnicí zvou na výstavu fotografií.

DMS – Dárcovská SMS je společným projektem Fóra dárců - organizace usilující o podporu filantropie v České republice, a Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Služba DMS probíhá na nekomerčním principu a respektuje zásadu minimálních nákladů na zajištění provozu. Rozdíl v částce pokrývá technické, organizační a koordinační zajištění projektu, včetně servisu pro neziskové organizace a veřejnost. Mobilní operátoři své služby poskytují zcela bezplatně.

Jak poslat Dárcovskou SMS (DMS)?

Líbí se vám náš projekt komunitního centra Ostrov Naděje v Keni a chcete ho finančně podpořit přímo z vašeho mobilního telefonu? Můžete poslat jednorázovou nebo trvalou DMS!

Pokud na číslo 87 777 pošlete SMS ve tvaru: DMS OSTROVNADEJE 30 nebo DMS OSTROVNADEJE 60 nebo DMS OSTROVNADEJE 90, podpoříte náš projekt jednorázově. Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč, projekt Ostrov Naděje obdrží 29, nebo 59 nebo 89 Kč.

Chcete oblíbený projekt podporovat dlouhodobě?

Zvolenou částku budeme od Vás dostávat každý měsíc, až do doby, kdy se rozhodnete příkaz odvolat.

Do zprávy na číslo 87 777 napište: DMS TRV OSTROVNADEJE 30 nebo DMS TRV OSTROVNADEJE 60 nebo DMS TRV OSTROVNADEJE 90. Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží každý měsíc 29, nebo 59 nebo 89 Kč.

Svoji trvalou podporu můžete kdykoliv zrušit – zasláním SMS ve tvaru STOP OSTROVNADEJE na 87 777.

Předem děkujeme za podporu a těšíme se na další formu spolupráce.

» Více k DMS OSTROVNADEJE

Vše o DMS na www.darcovskasms.cz

Ve spolupráci s TEPfactor Chotilsko – Slapy se nám podařilo nashromáždit 404 500,- Kč na nákup sanitky pro Ostrov Naděje v Keni a sen se tak pomalu stává skutečností…

DĚKUJEME Pojišťovna VZP, a. s., která darovala více jak polovinu potřebné částky. DINO SCHOOLS OF PRAGUE za uspořádání aukce obrázků dětí, při níž se vydražila částka 120 200,- Kč. A firmám Mercuria Laser Game, Premium Fashion Brands, DAGO a všem jednotlivým dárcům za příspěvky v celkové výši 54 300,- Kč.

TEPfactor se svými partnery pořídí sanitku pro Ostrov Naděje v Keni

Více než polovinu potřebné částky věnovala Pojišťovna VZP, a. s.

V Praze dne 23. července 2018: Již na jaře se spojili obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu a zábavní centrum TEPfactor v Chotilsku na Slapech s cílem zajistit potřebnou terénní sanitku pro ostrov Rusinga v Keni. Víc než polovinou potřebné částky přispěla Pojišťovna VZP, a. s., (PVZP). Pojišťovna VZP, a. s., přispěla částkou 230 tisíc korun, přičemž speciálně upravená terénní sanitka stojí zhruba 450 tisíc korun. Nyní se potřebnou částku podařilo dát dohromady.

V rámci aukce obrázků dětí DINO SCHOOLS OF PRAGUE se vydražila částka v hodnotě 120 tisíc korun, děkujeme tedy škole DINO Scholls za umožnění aukce.

Dalšími finančními partnery se stali Mercuria laser game, DAGO, s.r.o., Premium Fashion Brands a další.

„Jsme vděční Pojišťovně VZP, a. s. která věnovala tak vysokou částku na dobrou věc, těšíme se spolupráci, kterou nyní připravujeme. Chtěli bychom samozřejmě poděkovat i dalším partnerům za štědrou podporu, která nám umožní co nejrychleji splnit náš cíl a poskytnout obyvatelům komunitního centra přístup ke kvalifikované lékařské péči,“ řekl Jan Daneš, ředitel TEPfactor v České republice.

Centrum Narovinu buduje na ostrově Rusinga na Viktoriině jezeře od roku 2003 soběstačné a trvale udržitelné komunitní centrum nazvané „Ostrov Naděje“. Cílem projektu je přispívat k řešení problémů života komunity na ostrově. Projekt zahrnuje výstavbu a zajištění provozu centra, v jehož rámci funguje sirotčinec, mateřská školka, základní a střední škola, zdravotní centrum, vzdělávací centrum s knihovnou a farma. Do komunitního centra denně dochází 500 dětí a domov v něm našlo již 90 úplných sirotků.

Zdravotní klinika Ostrova Naděje poskytuje pouze základní péči, má laboratoř a porodní sál. Její personál zajišťuje péči pacientům s HIV a tuberkulózou, prevenci a vakcinaci. Není zde ale operační sál, ani specializovaní lékaři. „Nejbližší nemocnice, která je schopná zajistit kvalifikovanou lékařskou péči je vzdálená 50 kilometrů. Transport pacientů bez tomu uzpůsobené sanitky je velmi komplikovaný a často bohužel končí tragicky. Proto je pro nás zajištění terénní sanitky nesmírně důležité a velmi si pomoci TEPfactoru a všech partnerů vážíme. Nová sanitka přispěje k záchraně lidských životů a usnadní dosažitelnost kvalitní lékařské péče pro ty, kteří ji potřebují,“ říká Dana Feminová z Centra Narovinu. „Společenská odpovědnost je součástí naší firemní kultury a podpora přístupu k lepší zdravotní péči je naše každodenní role. Proto jsme se rádi stali partnerem dobré myšlenky,“ uzavírá Mgr. Jarmila Bílková, marketingová managerka PVZP.

Centrum Narovinu se zaměřuje na rozvojovou spolupráci s cílem zlepšení vzdělávání, zdravotní péče a celkové životní úrovně v Keni. Mezi další priority patří přispívání k vytváření tolerantní multikulturní společnosti, zvyšování veřejného povědomí o situaci v rozvojových zemích a prevence diskriminace a rasismu v naší společnosti. Centrum Narovinu spolupracuje na kampani Česko proti chudobě. Počátky činnosti Centra Narovinu sahají do roku 1995. V současné době představují hlavní náplň aktivit Centra Narovinu projekty zahraniční rozvojové spolupráce v Keni a globální výchovy v České a Slovenské republice.
www.centrumnarovinu.cz

TEPfactor je dobrodružná hra společnosti TEPfactor zaměřená na týmovou spolupráci, adrenalin, dobrodružství, zábavu a výzvu za pět let zocelila už přes 200 tisíc nadšenců a utužila tisíce pracovních a sportovních kolektivů, školních tříd a rodin. Myšlenka otevřít zábavní centrum ve stylu televizní show Pevnost Boyard napadla majitele a zakladatele Tomáše Chrousta před osmi lety. Další tři roky trvalo, než se ujasnilo, jak by měl projekt vypadat a než se sehnaly potřebné peníze. V srpnu 2012 pak bylo otevřeno první centrum TEPfaktor v Chotilsku na Slapech. Koncept s 21 úkoly, barem a pláží se postupně rozrostl také o konferenční centrum a ubytovací prostory a počet úkolů zaměřených na logiku, trpělivost, paměť, zručnost a fyzickou kondici vzrostl na současných 25.
www.tepfactor.com

Pojišťovna VZP, a. s., je univerzální neživotní pojišťovna. Od roku 1994 byla součástí VZP ČR, po vstupu Česka do Evropské unie v roce 2004 působí samostatně. Poskytuje cestovní pojištění, pojištění majetku a odpovědnosti, občanů, podnikatelů, zdravotnických zařízení, pojištění profesní odpovědnosti a majetku lékařů a farmaceutů, pojištění běžné občanské  odpovědnosti, úrazové pojištění, komerční zdravotní pojištění cizinců a další pojistné produkty. Jediným akcionářem je Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky. V roce 2017 dosáhla předpisu pojistného ve výši 492 mil. Kč, v dubnu 2018 navýšila základní kapitál na 308 mil. Kč.
Více informací o PVZP najdete na www.pvzp.cz

1

Od 28. 6. do 2. 9. vás v safari parku čekají hudební a taneční vystoupení umělců přímo z Afriky. Hlavními hvězdami festivalu bude Future Vision Acrobat, skupina rwandských mladíků, jež v současné době vystupuje s La Putykou, dále oblíbená skupina IYASA ze Zimbabwe, zpěvák Futurelove se zpěvačkou Nomou  a bandem Insingizi. Afrika však není jen o podmanivých tónech a radostném zpěvu, těšit se pro to můžete i na exotické gastronomické zážitky, nakyslou vůni africké kávy a další doprovodný program. Nebude chybět ani možnost zúčastnit se oblíbeného sochařského workshopu pod vedením sochařky ze Zimbabwe Maudy Muhoni.

Centrum Narovinu u toho bude s Férovým obchůdkem a workshopy v sobotu 21.7., v sobotu a v neděli 28. – 29.7. a v srpnu o víkendu 18. – 19.8. Zastavte se za námi.

» Více k programu

Férový obchůdek – to jsou dárky s příběhem
Hledáme nové koordinátory programu Adopce afrických dětí – projektu pomoci na dálku
Kdo tvoří tým Centra Narovinu? Představujeme dobrovolníky v Keni
10 let zdravotního pojištění
Když děti v Keni píšou dopisy
Chovné rybí klece Ostrova Naděje
Příklady zajímavých extra plateb
Klub přátel adopce
Kdo chce, hledá způsob: Podpora ze strany studentů, tříd i celých škol
 

Do Borohrádku dorazí Sara a Jan ze Španělska, Roman a Anastasia z Ruska, Linh z Vietnamu žijící v USA, Yung-Chen z Taiwanu, Karen z Mexika a Shan z Hong Kongu. Společně s českými dobrovolníky budou organizovat akce jako výstavu fotografií z celého světa a příměstský tábor.

V rámci programu si můžete prohlédnout i naše dvě výstavy afrických fotografií borohradek.wixsite.com/svet/vystava, tak se zastavte.

Více informací k programu i dojmy zahraničních hostů najdete na borohradek.wixsite.com/svet nebo facebook.com/svetvborohradku

Na zahradní slavnosti budou vydražena výtvarná díla studentů gymnázia pro Centrum Narovinu, se kterým studenti a žáci dlouhodobě spolupracují na podpoře komunitního centra na Rusinga Island v Keni a také stánek Centra bude nabízet své výrobky k prodeji. Děkujeme za podporu.

» Pozvánka na facebooku

Forma práce: plný úvazek na dobu určitou – na 2,5 roku (po dobu trvání mateřské dovolené), HPP, pevná pracovní doba
Pozice: Asistentka administrativního zajištění projektu pomoci na dálku „Adopce afrických dětí“
Obor: administrativa v neziskovém sektoru - rozvojová spolupráce a výchova, dobrovolnictví
Region: Praha
Text inzerátu: Centrum Narovinu, o.p.s. je obecně prospěšná společnost zabývající se mezinárodní rozvojovou spoluprácí s Afrikou a globální rozvojovou výchovou hledá asistenta/ku administrativního zajištění – především pro rozvojový projekt „Adopce afrických dětí“

Náplň práce:

 • administrativně-technická podpora projektu a pomoc se zajištěním chodu celé kanceláře
 • (správa databáze projektu „Adopce afrických dětí“, vyřizování emailů, telefonátů, …)
 • komunikace s „adoptivními rodiči“, dobrovolnými koordinátory adopcí a dobrovolníky
 • komunikace s kanceláří v Nairobi
 • pomoc s organizací miniobchůdku v duchu fair trade
 • pomoc na akcích organizace (benefiční akce, prezentační stánky…)

Požadujeme:

 • min. SŠ vzdělání
 • dobré organizační a komunikační schopnosti
 • zkušenost s administrativně-technickým vedením kanceláře
 • znalost práce na PC (MS Office – především Excel na výborné úrovni, databáze, internet)
 • nutná dobrá znalost angličtiny slovem i písmem
 • samostatnost, spolehlivost, systematičnost, pečlivost a zodpovědnost, trpělivost
 • předpoklady pro práci v týmu a ochota zapojit se i do dalších činností v rámci organizace
 • ochota se učit a doplňovat si informace, zájem o rozvojovou spolupráci a Afriku

Výhodou: praxe na podobné pozici v neziskové organizaci, zkušenost v oblasti rozvojové spolupráce, příjemné vystupování, komunikativnost, záliba v excelovských tabulkách, porozumění hovorové/africké angličtině

Nabízíme:

 1. Možnost přímo sledovat smysluplnost své práce
 2. Práci v příjemném kolektivu lidí vyznačujících se chutí pomáhat
 3. Sick days, občasná možnost home office
 4. 25 dní dovolené
 5. Nástupní plat: 20 000,- Kč (hrubého)

Vážné zájemce prosíme, aby poslali svůj strukturovaný životopis + motivační dopis nejpozději do 10.7. 2018 emailem na dana.feminova@adopceafrika.cz. Osobní schůzky se zájemci budou probíhat v druhé polovině července a nástup by byl v průběhu srpna (nejpozději k 1.9. 2018).

Název organizace: Centrum Narovinu, o.p.s. Kontakt: Dana Feminová, Adresa: Sokolská 32, Praha 2
E-mail: dana.feminova@adopceafrika.cz, WWW: www.adopceafrika.cz

 

V Keni je zdravotní péče velmi drahá a pro rodiny dětí zapojených do programu Adopce na dálku tudíž nedostupná. Projekt vznikl na základě četných zkušeností, jež jsme měli s dětmi, které kvůli špatnému zdravotnímu stavu nemohly navštěvovat školu. Některé případy nebyly vážné a daly se snadno vyřešit, avšak protože rodiče nebo opatrovníci neměli na léčbu peníze, stav dítěte se časem zhoršil do té míry, že dlouhodobě zameškávaly školní docházku nebo je dokonce ohrožoval na životě.

Bohužel máme zkušenost, že nemocnice v Keni odmítají ošetřit i akutní případy ohrožení života, pokud nemají jistotu, že za ošetření bude zaplaceno. Zdravotní pojištění je tedy pro děti tím nejlepším dárkem.

Nejbližší období, na které je možné adoptivní děti pojistit je červen 2018 až květen 2019. Stačí do 27.5. 2018 zaslat částku 1500,- Kč na účet: 19-1460510217/0100 (v případě rodičů ze Slovenska 60 EUR na účet SK13 7500 0000 0040 0105 5909, BIC: CEKOSKBX). Pod variabilním symbolem: 6 + číslo dítěte.

Děti procházejí kompletní vstupní preventivní prohlídkou, z které „adoptivní rodič“ dostane lékařskou zprávu.

Lenka Čumpelíková

1

Beatrice Mueni (ID 52223) je nyní ve 2. třídě základní školy Vine Yard Academy. Do programu adopcí byla zařazena na konci roku 2014 coby capart v mateřské škole. Rodina na tom byla tehdy opravdu špatně, dívka s maminkou bydlela v jednopokojovém pronajatém bytě, spaly na holé zemi bez matrace a deky.

Vždy, když pršelo, do místnosti jim nateklo… Beatricina maminka napsala v roce 2015 adoptivnímu rodiči dopis, ve kterém vylíčila podmínky, v nichž žijí, a požádala ho o pomoc. Adoptivní rodič na to zareagoval tím, že poskytl rodině jednorázovou finanční výpomoc, tzv. extra platbu, díky které si mohli koupit matrace, deky, povlečení, moskytiéry a kuchyňské náčiní. Zaplatili si také nájem na několik měsíců a pokryli dluh, který na nájmu měli. Extra platba jim vystačila i na nákup jídla na dva měsíce.

O rok později chtěl adoptivní rodič poslat rodině další extra platbu. Alice, dívčina koordinátorka, s rodinou debatovala o tom, jak nejlépe nabídnutou finanční pomoc využít. Nakonec bylo rozhodnuto, že maminka začne podnikat: bude smažit hranolky. Koordinátorka pomohla zařídit nákup přístroje na vyrábění hranolků, sušičku brambor, kráječ na brambory, pánev, dvě velké lžíce, 20 litrů oleje na smažení a dva pytle dřevěného uhlí. Maminka začala dělat a prodávat hranolky vedle jejich domu a jejími prvními zákazníky byly děti z blízké školy, které si k ní pak chodily kupovat pamlsek každý den po škole. Dalšími zákazníky byli její sousedé a další členové komunity, kteří ji chtěli podpořit. Každý pracovní den mamince začínal v osm hodin ráno a končil sedm hodin večer. Po měsíci každodenní práce mohla Beatricina maminka zaměstnat další dvě ženy na výpomoc.

V lednu 2018 přišla maminka za dívčinou koordinátorkou a řekla jí, že nyní už díky svému hranolkovému obchůdku vydělá tolik, že může platit Beatrice školné sama. Rozhodla se také, že své podnikání přesune na venkov do Kitui County, odkud pochází. Adopce malé Beatrice tedy byla ukončena.

Tohle je pravdivý příběh, jak ho sepsala dívčina koordinátorka Alice. To ale není konec. Maminka adoptivního rodiče požádala, zda může být místo Beatrice adoptována chudá dívka ze sousedství. A tak se dostala malá Anne Mwikali (ID 52661) do našeho adopčního programu. Všem zúčastněným stranám: Beatricině mamince, koordinátorce Alici a hlavně adoptivnímu rodiči patří velké díky! Díky jeho podpoře se rodina mohla postavit na vlastní nohy a být soběstačná a navíc dali dalšímu děti možnost získat vzdělání.

Alice Kavulani Mugivane, koordinátorka programu adopcí v Keni

» 15 let AdopceAfrika.cz

1

KAWAK jsou recyklované tašky z jutových pytlů od kávy. Zpracováváme „odpad“ z českých pražíren, který je ale zároveň krásným pevným materiálem a výborně se hodí k nošení nákladů. Z každé prodané tašky posíláme 100 Kč Centru Narovinu na projekt Ostrov Naděje.

Loni v předvánočním období jsme uspořádali recyklační workshopy v rámci SLOU Fashion Days, jejichž výtěžek také připadl na pomoc projektu Ostrov Naděje. Jsme moc rádi, že jsme v loňském roce mohli podpořit tento krásný projekt částkou 3 080 Kč.

A co je v KAWAK nového? V e-shopu www.kawak.cz můžete zakoupit kabelu přes rameno a nebo opravdu velkou tašku, která se hodí na farmářské trhy, na piknik nebo kamkoliv potřebujete pohodlně odnést větší množství věcí. Letos doplňujeme také jednoduché menší tašky pro bezobalové nakupování brambor a jiné zeleniny. V červnu nás potkáte na SLOU Days. Pokud se vám projekt KAWAK líbí, přidejte se na Facebooku nebo Instagramu.

Věra Severinová
zakladatelka projektu KAWAK
www.kawak.cz

1

Zapomínáte pomáhat zdarma při nakupování na internetu? Přidejte si GIVTího Pomocníka do prohlížeče a nikdy už nezapomenete. Zdarma ke stažení je zde: givt.cz/aplikace. V dubnu jsme obdrželi další příspěvek. Tentokrát ho použijeme na nákup léků a zdravotního materiálu pro kliniku Ostrova Naděje na Rusinga Island.

Zachovejte nám přízeň v rámci vašich online nákupů i nadále, děkujeme. Odkaz Centra Narovinu na GIVTu na bitly.com/Centrum_Narovinu

1

Ať je vedro, déšť či zima, pod stánkem nám bude prima :-)

Děkujeme www.expodum.cz za dárek. Dostali jsme zdarma na podporu projektů rychlorozkládací party stan v rozměru 3 × 3 metru. Bude se nám moc hodit na všechny prezentační a benefiční akce, festivaly, prodejní stánky…, které organizujeme po celé České republice.

Vážení obchodní přátelé,

dovolujeme si Vás touto cestou oslovit a požádat Vás o pomoc.

Za sedmero horami a sedmero řekami až v daleké Africe, leží jedna vesnička, kde se obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu už 15 let snaží zlepšit životní  podmínky místních obyvatel. Vzniklo zde proto soběstačné a trvale udržitelné komunitní centrum Ostrov Naděje, jehož součástí je dnes mateřská, základní i střední škola, sirotčinec, vzdělávací centrum, farma a zdravotní klinika. Denně ho navštěvuje přes 500 dětí a poskytuje domov více něž 90ti úplným sirotkům! Zdravotní klinika Ostrova Naděje poskytuje pouze základní péči, má laboratoř, dělá porody, poskytuje péči HIV i TBC pacientům, dělá prevenci, vakcinace, prenatální poradnu… , ale nemá operační sál ani specialisty – vážné případy proto musí odesílat do vzdálené nemocnice, ale doprava je velmi komplikovaná. Centrum nutně potřebuje terénní sanitku pro převoz pacientů.

TEPfactor se proto ve spolupráci s Centrem Narovinu rozhodl udělat dobrou věc. Naším cílem je v květnu vybrat dostatek finančních prostředků na pořízení terénní sanitky. Bez Vaší pomoci to ale nedokážeme. Udělejte s námi dobrou věc.

Nebyli bychom to my, abychom to něčím nezpestřili a proto jsem se rozhodli na 21.5.2018 uspořádat CORPORTE TEPfactor CHALLENGE.

Zúčastnit se můžete v 5ti členném týmu a celé startovné půjde na výše zmíněný charitativní projekt. Nespornou výhodou kromě toho, že uděláte dobrou věc je, že si startovné můžete na základě darovací smlouvy odečíst z daní. Navíc soutěžíte o voucher v hodnotě 15 000,- na teambuilding do TEPfactoru Chotilsko.

Spojte příjemné s užitečným a podpořte tento projekt.

Veškeré podrobnější informace najdete v přiložené prezentaci.

Pokud Vás projekt zaujal a chcete přispět na sanitku jen tak, pak je možné poslat peníze na sbírkový účet Centra Narovinu 107-6829480277/0100.

Ráda Vám zodpovím případné dotazy.

S přátelským pozdravem a přáním krásného dne

Lucie Chalupecká
Sales Manager
+420 604 542 981
lucie.chalupecka@tepfactor.com

Za Centrum Narovinu

Simona Heřtusová
mobil 608 301 270
Sokolská 1802/32, Praha 2, 120 00
simona.hertusova@adopceafrika.cz
www.adopceafrika.cz
www.facebook.com/CentrumNarovinu

Kde: Slaný, Středisko volného času Ostrov Slaný

Těšit se můžete na výstavu fotografií, promítání dokumentů z centra Ostrova Naděje v Keni, výtvarné workshopy, férový obchůdek a od 17.00 besedu k tématu dobrovolnictví v Keni. Těšíme se na viděnou.

CORPORATE TEPFACTOR CHALLENGE
UDĚLEJTE SPOLU S NÁMI DOBROU VĚC. TEPFACTOR se ve spolupráci s CENTREM NAROVINU rozhodl pomoci dětem na Rusinga Island v Keni.

Naším cílem je v květnu vybrat dostatek finančních prostředků na pořízení TERÉNNÍ SANITKY PRO KOMUNITNÍ CENTRUM OSTROV NADĚJE, které denně navštěvuje 500 dětí a poskytuje domov více než 90 sirotků.
21. 5. 2018 V TEPFACTORU Chotilsko
Soutěž pro 30 vybraných 5 ti členných týmů
Startovné 15 000 Kč – CELOU ČÁSTKU SI ODEČTETE Z DANÍ NA ZÁKLADĚ DAROVACÍ SMLOUVY
Africký workshop a seminář, bohatý doprovodný program
1. tým vyhraje voucher v hodnotě 15 000,- na teambuilding
3 nejlepší týmy si odnesou věcné ceny
Každý obdrží památku od Centra Narovinu
Spojíme příjemné s užitečným a UDĚLÁME DOBROU VĚC. KAŽDÁ VYBRANÁ KORUNA POPUTUJE NA SBÍRKU!
Své přihlášky posílejte do 30.4. 2018 na lucie.chalupecka@tepfactor.com
Startovné prosím posílejte na sbírkový účet Centra Narovinu 107-6829480277/0100
VÍCE INFORMACÍ NAJDETE V PREZENTACI. Děkujeme a těšíme se na spolupráci.

Kde: park Na Pankráci, Praha
Více info: www.festival-kaleidoskop.cz

Na akci budeme mít stánek s informacemi, obchůdkem a workshopy pro děti i dospělé. Těšíme se na viděnou.

Prodejní stánek Centra Narovinu bude na filmovém festivalu Expediční kamera v Březnici.

Kulturní dům – Kino, Březnice, Dolní Valy čp. 63

» Filmový festival Expediční kamera
» Expediční kamera Březnice

Od 18 do 21 hod., Dobročinná kavárna Cesta domů, Soukenická 15, Praha 1

Hledáme nové lidi pro náš tým dobrovolníků, především koordinátory projektu „Adopce afrických dětí“ a „Komunitní centrum Ostrov Naděje”, překladatele do AJ, dobrovolníky na zajištění výstav a propagaci projektů, zpracování videí, administrativní výpomoc, specialisty na propagaci na internet…

Dozvíš se zajímavé informace z oblasti rozvojové spolupráce a o projektech, které kladou důraz na trvalou udržitelnost a aktivní přístup při práci s místními komunitami, mají citlivý přístup ke kulturním odlišnostem a respekt k různorodosti. Seminář probíhá aktivní formou.

Kurz vede Dana Feminová – zakladatelka a ředitelka Centra Narovinu
Přihlášky a dotazy: dana.feminova@adopceafrika.cz – mobil: 777 711 911

1

Přijďte k nám oslavit v pátek 25. 5. Mezinárodní den Afriky! Spolu s Centrem Narovinu, které se řadu let věnuje projektům podporujícím zlepšování života v Africe, pro Vás chystáme:
    ♥ výstavu fotografií s africkou tématikou
    ♥ africké tržiště Férový obchůdek (káva, čaj, šperky, tašky a jiné drobné dárky), direct trade – dovoz zboží přímo bez prostředníků
    ♥ workshop s africkou tématikou
    ♥ od 18.00 beseda s promítáním krátkých dokumentů o aktuální situaci v Keni

Vstupné je dobrovolné a výtěžek bude věnován na podporu projektu Ostrov Naděje v Keni.

Posezení u Andělky, Masarykova 38, 251 69 Velké Popovice
» Událost na facebooku

Aj tento rok sa uchádzame o 2 % z vašich daní, o ktorých rozhodujete len vy. Ďakujeme, ak sa rozhodnete darovať ich práve nám. Vážime si to, pretože ich veľmi potrebujeme. Minulý rok sa nám v rámci rozvojovej pomoci Slovenskej republiky podarilo získať nový grant na takmer 280.000 € pre rybiu farmu na Viktóriinom jazere, v západnej Keni. Naša spoluúčasť je 10%, to znamená, že takmer 28.000 € musíme zabezpečiť z vlastných zdrojov. Rybia farma je jedna z dôležitých časti v rámci celého projektu nášho komunitného centra – Island of Hope – Ostrov Nádeje.

V rámci tohto projektu, kde okrem 8 ročnej základnej školy, materskej škôlky a sirotinca pre 80 detí, máme aj strednú školu a zdravotné stredisko s 24 hodinovou prevádzkou, sa snažíme o udržateľnosť celého projektu. Snažíme sa hľadať rôzne spôsoby na zabezpečenie financií pre tento projekt. Rybia farma má pomôcť zabezpečiť stravu pre deti v školách – denne sa v centre stravuje takmer 400 detí – ale najmä, by mala priniesť financie z predaja rýb a tak pomôcť udržateľnosti tohto celého projektu, najmä zdravotného strediska. Vaše 2% využijeme v rámci spoluúčasti tohto projektu na jeho realizáciu a zabezpečenie.

Tento projekt má aj druhú časť – zrealizujeme 1- ročný seminár so zameraním na sexuálnu výchovu a plánovanie rodičovstva pre študentov strednej školy v komunitnom centre. V oblasti, kde je naše centrum je najvyšší počet ľudí infikovaných HIV/AIDS v celej Keni. Je tu vysoká prostitúcia a u mladých ľudí absentuje znalosť problematiky. Seminár zabezpečí zvýšenie informovanosti najohrozenejšej skupiny a trvalé zavedenie tém sexuálnej výchovy a plánovaného rodičovstva do vyučovania na strednej škole.

» Farma na chov rýb na Viktóriinom jazere
» Viac informácií o celom projekte
» Aktuálne informácie z projektu

Údaje potrebné k darovaniu:

názov: Centrum NAROVINU
právna forma: občianske združenie
sídlo: Kollárová 759/1, Pliešovce 96263
IČO: 37999401

» Vyhlásenie pre zamestnancov s našimi údajmi
» Potvrdenie o zaplatení dane
» Upozornenie Finančného riaditeľstva SR
» Tlačivá na darovanie 2% pre všetky subjekty nájdete tu
» Celý postup, ako môžete darovať 2% nájdete tu

1

Dana Feminová, ředitelka Centra Narovinu, se vrátila z měsíční pracovní cesty… Těšit se můžete na:

 • povídání a promítání fotografií a videí
 • novinky z rozvojových projektů
 • novinky ze života lidí na Rusinga Island a v Keni
 • představení možností zapojení pro dobrovolníky
 • férový obchůdek s novým zbožím

Úterý 13.3., 18 – 20 hod.
Dobročinná kavárna Cesta domů, Soukenická 15, Praha 1

Vstup zdarma. Těšíme se na setkání.

» Událosto na Facebooku

PVA EXPO Praha Letňany (souběžně s velkými veletrhy For Caravan, For Boat a For Travel). Největší festival o cestování v ČR: známí cestovatelé a fotografové, 4 projekční sály, speciality z exotické kuchyně, 50 projekcí a přednášek, cestovatelský veletrh, přehlídka exotických tanců.

Centrum Narovinu bude u toho s Férovým obchůdkem, přijďte si nakoupit direct trade výrobky z Keni a podpořit komunitní centrum Ostrov Naděje, které denně navštěvuje přes 500 dětí.

» Program festivalu
» Událost na Facebooku

Zajímá vás rozvojová problematika a chcete získat zkušenosti s fungováním neziskové organizace? Jste komunikativní, kreativní a rádi se učíte novým věcem? Není pro vás překážkou komunikace v angličtině a práce na počítači? Tak právě vám nabízíme stáž v naší organizaci...

Nabízíme stáže pro vysokoškolské studenty zabývající se problematikou rozvojové spolupráce

Centrum Narovinu je obecně prospěšnou společností, která vznikla v roce 1995. Hlavní náplň činnosti Centra Narovinu představují v současné době projekty zahraniční rozvojové spolupráce a globální rozvojové výchovy. Spolupracuje na kampani Česko proti chudobě.

Všechny projekty jsou vedeny s velkým důrazem na dlouhodobou udržitelnost, podporu soběstačnosti, přechod od pasivního přístupu k aktivnímu převzetí zodpovědnosti a využívání vlastních možností.

Dalším cílem je rozvoj dobrovolnické práce v oblasti rozvojové spolupráce.

Hlavní projekty Centra Narovinu:

 • Adopce afrických dětí - projekt pomoci na dálku
 • Komunitní centrum Ostrov Naděje na Rusinga Island / Keňa
 • Voda pro Kauti / Keňa
 • Miniobchůdek Afrika v duchu "Fair Trade"
 • Projekt Afrika nevšedníma očima – programy ve školách a pro veřejnost
 • Kurzy "Dobrovolníci pro pomoc Africe"
 • Partnerský program mezi českými a keňskými školami
Délka stáže: dle dohody
Místo: Sokolská 32, Praha 2 (metro I.P. Pavlova)
Pracovní doba: dle dohody, nástup možný ihned

Náplň práce:

 • Administrativa projektu Adopce afrických dětí – projektu pomoci na dálku
 • Pomoc s administrativou a správou Férového obchůdku / e-shopem
 • Propagace (organizace benefičních a prezentačních akcí, pomoc s materiály, internetová média - facebook, youtube...)
 • Fundraising (příprava prezentací pro sponzory, vyhledávání kontaktů, rozesílka e-mailů)
 • Projekt Ostrov Naděje (přípravné práce k realizaci projektů - vyhledávání kontaktů, ověřování a zjišťování informací, příprava rozpočtů...)
 • Pomoc s přípravou tištěných materiálů (vyhledávání informací, tvorba prezentačních materiálů a článků, korektury...)

Požadavky:

 • Výborná znalost anglického jazyka
 • Zájem o rozvojovou problematiku (studium VŠ souvisejícího oboru výhodou, nikoliv však nezbytnou podmínkou).
 • Komunikativnost, pečlivost, organizační schopnosti, chuť pracovat a učit se, přátelská a týmová osobnost.
 • Dobrá znalost práce s PC (MS Office, tvorba databází...)

Nabízíme:

Stáž je neplacená, nabízíme však:

Získání praktických znalostí s fungováním neziskové organizace v oblasti rozvojové spolupráce.

Reference a potvrzení o praxi.

Příjemné pracovní prostředí a malý kolektiv.

Přihlášky prosím posílejte Lence Čumpelíkové, e-mail: lenka.cumpelikova@adopceafrika.cz,
mobil 732 203 196, www.adopceafrika.cz

Klece s rybami jsou na svém místě na Viktoriině jezeře. Děkujeme za podporu dvouletého projektu SlovakAid a dalším partnerům a spolupracovníkům, které vám postupně představíme… Klece měří 6 x 6 x 6 m, jeden kotvící blok z betonu váží 500 kg a umístěny jsou v 9 m hloubky. Očekávaná produkce nové farmy je 200 000 ks ročně = 70 tun ryb.

» Farma na chov ryb na Viktoriině jezeře

1
Stáž pro VŠ studenty zabývající se problematikou rozvojové spolupráce
Kdo tvoří tým Centra Narovinu? Představujeme dobrovolníky a novou posilu v Nairobi
Program zdravotního pojištění
Školský systém v Keni
Co může mít vliv na výsledky dětí v keňských školách?
Lednové novinky z komunitního centra Ostrov Naděje
Příklady zajímavých extra plateb
Klub přátel adopce
DINO SCHOOL podporuje projekty Centra Narovinu
 

Evelina Milfort – Keňa: Ostrov Naděje

6.12. – 21.12. 2017, 3.1. – 31.1. 2018

Českavárna Portheimka, Štefánikova 12, Praha 5 – Smíchov

Dana Feminová odlétá 6.1. na další pracovní cestu do Keni a opět ji čeká velmi nabitý program:

– schůzky s nairobskou kanceláří a sponzory

– seminář pro dobrovolné koordinátory adopce na dálku a partnerské školy

– pobyt na Rusinga Island v projektu Ostrov Naděje:

 • schůzky s týmem projektu
 • výběrové řízení nových sociálních pracovníků
 • příprava semináře sexuální výchovy
 • rozhovory a schůzky s dětmi
 • přijímání nových studentů do střední školy
 • metodický seminář pro učitele
 • seminář se studenty střední školy Life skills
 • příprava a rozjezd dvouletého projektu klecového chovu ryb podpořeného SlovakAid
 • příprava slavnosti u příležitosti nového školního roku a dokončení střední školy
 • pomoc dobrovolníkům organizujícím pro děti
 • tříměsíční věděcký kroužek v oblasti aplikované fyziky a počítačů
 • čtrnáctidenní olympiádu…

Aktuální informace a fotografie na www.facebook.com/CentrumNarovinu/

Aj tento rok sa uchádzame o 2 % z vašich daní, o ktorých rozhodujete len vy. Ďakujeme, ak sa rozhodnete darovať ich práve nám. Vážime si to, pretože ich veľmi potrebujeme. Minulý rok sa nám v rámci rozvojovej pomoci Slovenskej republiky podarilo získať ďalší grant na takmer 280.000 € pre rybiu farmu na Viktóriinom jazere, v západnej Keni. Naša spoluúčasť je 10%, to znamená, že takmer 28.000 € musíme zabezpečiť z vlastných zdrojov. Rybia farma je jedna z dôležitých časti v rámci celého projektu nášho komunitného centra Island of Hope – Ostrov Nádeje.

V rámci tohto projektu, kde máme okrem 8 ročnej základnej školy, materskej škôlky a sirotinca pre 80 detí aj strednú školu a zdravotné stredisko s 24 hodinovou prevádzkou, sa snažíme o udržateľnosť celého projektu. Snažíme sa hľadať rôzne spôsoby na zabezpečenie financií pre tento projekt. Rybia farma má slúžiť aj na zabezpečenie stravy pre deti v školách – denne sa v centre stravuje takmer 400 detí – ale najmä by mala priniesť financie z predaja rýb a tak pomôcť udržateľnosti tohto celého projektu, najmä zdravotného strediska. Vaše 2% využijeme v rámci spoluúčasti tohto projektu na jeho realizáciu a zabezpečenie.

Ešte raz srdečná vďaka za Vaše 2%.

» Viac informácií o projekte
» Informácie z projektu

Údaje potrebné k darovaniu:

názov: Centrum NAROVINU
právna forma: občianske združenie
sídlo: Kollárová 759/1, Pliešovce 96263
IČO: 37999401

» Vyhlásenie pre zamestnancov s našimi údajmi
» Potrebné tlačivá na darovanie 2% nájdete tu
» Celý postup, ako môžete darovať 2% nájdete tu

Vážení adoptivní rodiče, vážení příznivci a přátelé Centra Narovinu,

děkujeme za Vaši podporu, které si velmi vážíme. Přejeme poklidné svátky vánoční a do nového roku hodně radosti, lásky a zdraví.

Těšíme se na další společný rok.

Vaše Centrum Narovinu

1

Přispějte 180,- Kč na provoz kliniky Ostrova Naděje a my Vám jako poděkování pošleme dárek – kalendář Ostrov Naděje 2018.Příspěvek použijeme na nákup léků, zdravotního materiálu a na platy místního personálu. Zdravotní středisko má přes 15 000 registrovaných pacientů, licenci na ambulantní ošetření i hospitalizaci. Funguje 24 hodin denně 7 dní v týdnu a je pro místní nepostradatelným útočištěm.

Více informací na Ostrov Naděje – komunitní centrum na Rusinga Island v Keni.

Částku můžete zaplatit platební kartou nebo převodem na účet (KB-Praha 5, číslo účtu: 19-1460510217/0100, variabilní symbol 900). Nezapomeňte nám napsat Vaši poštovní adresu

Více info na: simona.hertusova@adopceafrika.cz, děkujeme za podporu.
 

1

Seznamte se s příběhem Maureen, díky podpoře nyní studuje univerzitu a ráda by se stala novinářkou. Staňte se i vy součástí jednoho lidského osudu. Podpora vzdělání má smysl!

» 15 let AdopceAfrika.cz
» Adopce afrických dětí – projekt pomoci na dálku

Stáhnout Stáhnout video (452 MB)

Děkujeme všem, kteří přispěli na novou kuchyň s jídelnou pro 500 dětí. Sbírka probíhala od února 2016 do října 2017, nyní je budova funkční a plně v provozu. Otevřená terasa se stala zároveň i centrem celého Ostrova Naděje a multifunkčním prostorem pro všechny volnočasové a večerní aktivity.

Stáhnout Stáhnout video (14 MB)

1

Extra platby jsou mimořádné jednorázové platby, které mohou adoptivní rodiče poslat svým dětem mimo platby na školné. Může se jednat o výpomoc rodině v náročné životní situaci, např. formou nákupu jídla, o koupi jízdního kola, notebooku, který studenti využijí při svých studiích, o podporu v rozjezdu podnikání pro ty, kteří už studium dokončili, a další. Počet extra plateb je z organizačních a personálních důvodů omezen (max. jedna platba  na dítě a trimestr) a ověřujeme také jejich potřebnost.

Mark Omondi (ID 41876) studuje na Nairobi Industrial Institute, do školy to má z domova daleko, pěšky to trvá 3,5 hodiny. Chlapec musel vstávat ve čtyři hodiny ráno, aby stihl být ve škole na osmou hodinu, kdy začíná vyučování. Domů se po vyučování dostával až okolo deváté. Mark požádal adoptivního rodiče o jízdní kolo, které by mu cestu do školy zkrátilo. Cesta do školy mu teď trvá jen hodinu, takže má více času si po návratu ze školy domů zpracovat poznámky ze školy a připravit se na další den.

Adoptivní maminka Ruth Akinyi Kipasi (ID 51634) chtěla podpořit soběstačnost Ruthiny velké rodiny – dívka má 8 sourozenců, o které se stará především maminka, protože tatínek je již starý a nemocný. Chtěla rodině pořídit něco, co jim přinese dlouhodobý užitek. Tak dostala rodina dvě krávy, které jim budou pravidelně dávat mléko. Zbytek peněz z extra platby rodina využila na nákup jídla a také krmiva pro dobytek.

Jitka Motejzíková

1

Děkujeme za Vaši online podporu. Příspěvek ve výši 1 143,- Kč jsme tentokrát věnovali na jídlo pro děti z komunitního centra Ostrov Naděje. Součástí projektu je chov ryb a slepic, farma se zeleninou a ovocem… ale zajistit každý den jídlo pro 500 strávníků není stále jednoduché. Předem děkujeme za Vaši další podporu a přízeň.

Více na https://bitly.com/Centrum_Narovinu

 

1

V roce 2014 zahájilo Centrum Narovinu na podporu svých rozvojových projektů v Keni kampaň „Pošli to dál“, v rámci které je možné jednorázovým darem přispět na potřebné konkrétní věci v rámci Adopce afrických dětí - projektu pomoci na dálku nebo komunitního centra „Ostrov Naděje“ na ostrově Rusinga Island.

V nabídce férového obchůdku Centra Narovinu jsou rozmanité dárkové certifikáty v různé finanční hodnotě z celkem tří kategorií:

1) Daruj vzdělání (školní taška, školní pomůcky, učebnice, školné…)
2) Daruj zdraví (běžné lékařské ošetření, specializované vyšetření, porod…)
3) Daruj naději (pro děti sirotčince Ostrova Naděje: moskytiéra, jídlo, knihy, kuřata, matrace…)

Každý tak může podpořit právě tím, co mu dává nejvíce smysl a odpovídá to jeho představě skutečné pomoci. Můžete si například koupit školní učebnice za 500 Kč a v rámci této kampaně je rovnou „Poslat dál“ – tedy poslat je přímo potřebnému dítěti v africké Keni. Vy dostanete certifikát s fotkou učebnic, který stvrzuje váš nákup v dané hodnotě a k němu dostanete jako poděkování originální africký náramek pro štěstí přímo z Keni. Tyto dárkové certifikáty jsou zpracovány graficky tak, že jsou i velmi milým a smysluplným dárkem pro vaše milované či přátele. A zkrátka hodí se vždy, když chcete někomu udělat radost, ale zároveň nechcete utrácet za „blbinky“ a podporovat konzumní způsob života, když chcete udělat krásný čin a někomu na druhé straně světa opravdu smysluplně pomoci.

Od začátku kampaně „Pošli to dál“ až do konce roku 2016 se podařilo vybrat následující částky a použít je pro ty, kdo to nejvíce v tomto období v Keni potřebovali:

1) Daruj vzdělání – 60 150,– Kč
Tato částka byla využita na nákup potřebných učebnic a školních potřeb pro základní a střední školu Ostrova Naděje.
» Fotogalerie

2) Daruj zdraví – 26 200,– Kč
V rámci tohoto programu jsou hrazeny náklady na zdravotní ošetření těm, kteří nemají žádnou jinou možnost uhradit si velmi urgentní zdravotní ošetření. Bohužel takové zdravotní náklady jsou vždy velice vysoké, takže tato částka byla jen malým příspěvkem na záchranu 2 velice malých pacientů – malého Emmanuela z Mombasy a čerstvě narozené Marie Kithy z Rusinga Island. Máme velkou radost, že se i díky tomuto příspěvku podařilo oběma dětem doslova zachránit život a oběma se dnes daří dobře.

Emmanuel z Mombasy – tento krásný chlapec byl nalezen jako čerstvé novorozeně u popelnic v Mombase v lednu 2016 a od té chvíle se o něj stará naše dobrovolná koordinátorka Doris, která ho tam zcela náhodou našla a zachránila ho svou rychlou reakcí. Bohužel na konci roku 2016 onemocněl vážným zánětem střev a po několika dávkách antibiotik a špatné léčbě byl závažně dehydrovaný, podvyživený a se silnými záněty v těle. Jeho závažný stav vyžadoval okamžitou hospitalizaci a dlouhou léčbu na kapačkách a umělé výživě.
» Fotogalerie

Marie Kithy z Rusinga Island – narodila se v naší klinice v Ostrově Naděje a vše vypadalo v pořádku, po několika dnech ale bylo jasné, že výrazně ubývá na váze, protože není schopná přijímat potravu – její trávicí systém nebyl průchozí a správně vyvinutý a potřebovala okamžitou operaci. Náš lékař včas zajistil potřebnou diagnostiku a byla potvrzena střevní atrézie. Podařilo se domluvit rychlou hospitalizaci ve specializované nemocnici v Kisumu, a tak se včasnou operací podařilo zachránit život maličké Marie Kithy – malé sestřičky jedné z našich dlouhodobě „adoptovaných“ studentek.
» Fotogalerie

3) Daruj naději – 21 580,– Kč
Tato částka byla využita na nákup tolik potřebného vybavení pro ubytovny sirotčince Ostrova Naděje – matrací a moskytiér. Protože je ostrov ve Viktoriině jezeře vysoce malarickou oblastí, jsou nové impregnované moskytiéry velice důležité pro ochranu zdraví všech našich dětí – spát pod moskytiérou je v této oblasti přímo nutností.
» Fotogalerie

Děkujeme za podporu dětí v Keni.

Dana Feminová

12.12. OC Chodov Praha
První ze série prosincových workshopů značky KAWAK na podporu Centrum Narovinu proběhne v CLAF Chodov.

Přijďte si vyrobit kompostovatelné ozdoby z recyklovaného materiálu. Dekorativní juta, přírodní peříčka hebká na dotek, voňavé koření, lněné provázky,.. to vše bude pro vás připraveno a pomocnou ruku vám nabídne designérka z KAWAK.

Workshop je vhodný i pro školní děti, můžete nám je svěřit, zatímco se budete rozhlížet po vánoční inspiraci v showroomu CLAF. Vstupné je dobrovolné a úplně celý výtěžek putuje na podporu projektu Centra Narovinu Ostrov Naděje v Keni. Těšíme se na vás!
» Událost na Facebooku

15. – 16.12. SmetanaQ Praha
Přijďte si vyrobit kompostovatelné ozdoby z recyklovaného materiálu. Dekorativní juta, přírodní peříčka hebká na dotek, voňavé koření, lněné provázky,.. to vše bude pro vás připraveno a pomocnou ruku vám nabídne designérka z KAWAK. Jednodušší varianty ozdob zvládnou i děti školního věku.

Na workshop se není třeba hlásit, zaskočte do workshop zóny v rámci korzování po SLOU Fashion Days – Vánoční. Vstupné je dobrovolné a úplně celý výtěžek putuje na podporu projektu Centrum Narovinu Ostrov Naděje v Keni.
» Událost na Facebooku

1

Pátek 8.12. od 18 hod., Činoherní kavárna, Ve smečkách 26, Praha 1
Hudba – africké příběhy – výstava fotografií – benefiční dražba – férový obchůdek

Vybíráme z programu:

 • Setkání s fotografkou Reginou Jäger, autorkou benefičního kalendáře Centra Narovinu Ostrov Naděje 2018
 • Bára Munzarová – herečka a adoptivní maminka chlapce v Keni, písničky a básničky s vánoční tématikou. Na klavír ji doprovodí Klára Mašátová
 • Justin Svoboda – herce, moderátora a adoptivní tatínek chlapce v Keni, africké příběhy se symbolickou benefiční dražbou afrických předmětů
 • bubenická show Papise Nyass

Výdělek večera podpoří komunitní centrum Ostrov Naděje v Keni, které denně navštěvuje 500 dětí. Jeho součástí je mateřská, základní i střední škola, sirotčinec, klinika, vzdělávací centrum a farma.

Konkrétně podpoříme provoz kliniky Ostrova Naděje – nákup léků, zdravotního materiálu a platy místního personálu. Zdravotní středisko má přes 15000 registrovaných pacientů, licenci na ambulantní ošetření i hospitalizaci. Funguje 24 hodin denně 7 dní v týdnu a je pro místní nepostradatelným útočištěm…

» Benefiční kalendář Ostrov Naděje 2018 si můžete prohlédnout zde.

Zapojili jsme se do sbírky oblečení, hraček a sladkostí pro dětský domov ve válečné zóně Ukrajiny – v Donbase.

Pokud byste chtěli darovat některé z těchto věcí, můžete je přinést do Centra Narovinu (Sokolská 32, Praha 2) každý všední den od 9 do 17 hod až do úterý 12.12. 2017.

Situace v těchto dětských domovech je katastrofální, a protože je obtížné vozit oblečení i hračky do Keni, budeme rádi, když můžeme pomoci i jinde. Sbírku navíc pořádá náš dobrovolník, který byl před několika lety na naší klinice na Ostrově Naděje v Keni.

Předání věcí na Ukrajině bude nafoceno a fotografie budou vystavené na Facebooku.

Děkujeme a přejeme klidný předvánoční čas.

Za Centrum Narovinu
Lenka Čumpelíková

19.00 Městské kulturní středisko
Výtěžek koncertu bude věnován na podporu BH – Nemocnice Vimperk a Centra Narovinu. V rámci konceru proběhne také výstava fotek z africké Keni a charitativní prodej keňských výrobků.

» Událost na Facebooku

SlovakAid podporuje komunitné centrum Ostrov Nádeje v období september 2017 – september 2019

V súlade so Stratégiou SR pre rozvojovú spoluprácu s Keňskou republikou na roky 2014-18 a Agendou 2030 projekt podporuje trvalo udržateľný a spravodlivý sociálno-ekonomický rozvoj obyvateľov izolovaného ostrova Rusinga v západnej Keni v sektore poľnohospodárstva, konkrétne rozvoja rybolovu.

Rozvojový problém – ostrov Rusinga je jeden z najväčších ostrovov na Viktóriinom jazere s populáciou okolo 30.000 obyvateľov, z ktorých asi polovica sú deti do 15 rokov. Táto veľmi chudobná oblasť v západnej Keni má jednu z najvyšších úmrtností v krajine, následne na to veľké počty sirôt. Ostrov je silne zasiahnutý výskytom malárie, HIV/AIDS, brušného týfusu, TBC, parazitických a ďalších ochorení. Rybárstvo na jazere je hlavnou ekonomickou aktivitou v oblasti.

Cieľom projektu je zlepšenie kvality života obyvateľov ostrova Rusinga, posilnenie ekonomickej a potravinovej bezpečnosti existujúceho komunitného centra prostredníctvom podpory ekonomických aktivít v sektore chovu rýb. Súčasne sa projekt zameriava na problematiku vysokej prevalencie HIV/AIDS.

Projekt podporuje trvalú udržateľnosť existujúceho komunitného centra na ostrove, ktoré sa postupne rozširuje od r. 2003. Komunitné centrum má na ostrove dôležité postavenie, poskytuje kvalitné vzdelávanie pre spolu 400 detí a mladých ľudí vrátane sirôt, zabezpečuje zdravotnú starostlivosť, osvetu, informovanosť komunity. Jeho súčasťou je materská, základná a nová internátna stredná škola, sirotinec a zdravotné stredisko s 24h prevádzkou. V komunitnom centre bude založená farma na chov rýb na Viktóriinom jazere, centrum sa nachádza priamo na brehu jazera, kde budú osadené plávajúce klietky pre spolu 260 tisíc rýb tilapia, zisk z produkcie bude finančne podporovať prevádzku komunitného centra vrátane kliniky, časť produkcie bude podporovať potravinovú bezpečnosť.

Oblasť Homa Bay má najvyšší výskyt HIV/AIDS pozitívnych ľudí v Keni (až 26%), prevalencia na HIV/AIDS v Keni je stabilná na úrovni okolo 6% za posledných 5 rokov. Hlavnými faktormi podporujúcimi šírenie HIV/AIDS v oblasti sú: chudoba, kultúrny a sexuálny prístup a správanie, sieť rybárskeho priemyslu, faktory súvisiace so životným štýlom, správanie v oblasti zdravotného rizika a problémy súvisiace so vzdelávaním. Odvetvie rybolovu je spájané s javom nazývaným „Jaboya“, v preklade to znamená, že muži (rybári alebo sprostredkovatelia) zneužívajú ženy obchodujúce s rybami výmenou za sex, tento koncept je tiež používaný na lákanie mladých a neplnoletých dievčat – sex ako výmena za ryby, ktoré oni ďalej môžu predávať a získať peniaze.

V oblasti je veľmi vysoká prostitúcia. U mladých ľudí absentuje znalosť problematiky, naša škola má niekoľko neplnoletých matiek. Súčasťou projektu je realizácia 1-ročného seminára so zameraním na sexuálnu výchovu a plánovanie rodičovstva pre študentov strednej školy v komunitnom centre. Seminár zabezpečí zvýšenie informovanosti najohrozenejšej skupiny a trvalé zavedenie tém sexuálnej výchovy a plánovania rodičovstva na strednej škole do vyučovacieho predmetu Life Skills.

Miriam Lišková

Projekt je realizovaný z prostriedkov oficiálnej rozvojovej pomoci Slovenskej republiky, SlovakAid.

 

1
Kdo tvoří tým Centra Narovinu? Představujeme Kena, Carol, Irene a Mercy
Farma na chov rýb na Viktóriinom jazere
Školní projekt adopce na dálku
Herečka Bára Munzarová podporuje projekt AdopceAfrika.cz
Co může mít vliv na výsledky dětí v keňských školách?
Příklady zajímavých extra plateb
Klub přátel adopce
Dárkové certifikáty „Pošli to dál“ pomáhají dětem v Keni
 

Aktivně organizujeme projekty podporující odstranění chudoby… Jedním z nich je program adopce na dálku, který podporuje vzdělání dětí v Keni. Změňte i vy jeden smutný dětský příběh ve šťastný.
Má to smysl! 15 let AdopceAfrika.cz

Mění adopce na dálku opravdu jejich životy? Zeptej se Charlese!

Stáhnout Stáhnout video (213 MB)

» Video: Mění adopce na dálku opravdu jejich životy? Zeptej se Charlese! (30 sekund)

Letošní novinkou a tipem na originální dárek je BENEFIČNÍ KALENDÁŘ OSTROV NADĚJE 2018.

Dobrý den, rádi bychom Vám nabídli vánoční dárky s příběhem, které realizujeme již třetím rokem. Originální dárky Férového obchůdku udělají radost Vašim nejbližším, zaměstnancům, firemním partnerům i dětem v Keni.

Nabízíme dárkové balíčky v různých hodnotách i provedení, v celofánovém sáčku nebo v papírových krabicích s dřevitou vlnou. Standardní balíček obsahuje férovou kávu a čaj z Keni, které jsou dovezeny přímo bez prostředníků. A také výrobek z mastku, který pochází z výrobní dílny Ostrova Naděje.

Letošní novinkou a tipem na originální dárek je BENEFIČNÍ KALENDÁŘ OSTROV NADĚJE 2018. Fotografie Reginy Jäger nafocené v lednu 2017 přibližují každodenní život v komunitním centru Ostrov Naděje, výdělek podpoří děti z projektu. V našem e-shopu bude k dostání od listopadu za 220,- Kč.
 I letos rádi připravíme další balíčky na míru podle Vašich představ s různými druhy výrobků nebo dárkových certifikátů. A samozřejmě rádi připravíme jen jednotlivé balíčky kávy a čaje – 100 g, 200 g, 250 g, mastkové zboží jako jednotlivé dárečky například do tomboly nebo k Vašemu dalšímu zboží…

Jaká je férová káva a čaj? Férová káva je velice kvalitní 100 % arabica, tato má jeden z nejvyšších možných stupňů v certifikaci Coffee Board of Kenya. Férový čaj z Keni je kvalitní černý čaj. Díky ideálním klimatickým podmínkám, v nichž roste, je obecně pokládán za jeden z nejkvalitnějších na světe. Více detailních informací přílohou.

Kdo vyrábí mastkové zboží? Hrubě otesané výrobky jsou ručně vyrobeny kameníky kmene Kisi z oblasti vesnice Tabaka. Tito kameníci vyškolili ženy z naší komunity na ostrove Rusinga, jak vše dále opracovat, vyhladit, nabarvit, nadekorovat a naleštit. Dílna podporuje soběstačnost a trvalou udržitelnost projektu. Nakoukněte s námi do výrobní dílny.

Kam směřuje výdělek? 100 % výdělku přímo podporuje rozvoj komunitního centra Ostrov Naděje na Rusinga Island v Keni. Komunitní centrum Ostrov Naděje má mateřskou školku, základní i střední školu, sirotčinec a zdravotní středisko, které se stará každý den už o více než 500 potřebných dětí a 15 000 pacientu komunity ostrova Rusinga Island. Více informací k projektu.

Přílohou je více detailních informací ke kávě, čaji i cenách dárkových balíčků.
Neváhejte nás kontaktovat. Rádi sdělíme více informací a navrhneme tu nejlepší variantu právě pro Vás!

Pokud víte o někom, komu by se tato nabídka líbila, budeme moc rádi za přeposlání.
Předem děkujeme za Vaši podporu a těšíme se na spolupráci.

Krásné podzimní dny,
Simona Heřtusová

Centrum Narovinu
Simona Heřtusová
mobil 608 301 270

Sokolská 1802/32, Praha 2, 120 00
simona.hertusova@adopceafrika.cz
www.adopceafrika.cz
www.facebook.com/CentrumNarovinu

1