Domů

Archiv aktualit

Pátek 24.9. od 16 hod., Kulturní centrum Beseda, Praha 9 – Klánovice. Ve spolupráci se školou Victoria school vás srdečně zveme na africké odpoledne.

» Více na www.facebook.com/victoriaschoolpraha9

BENSO. DŮM MÍRU A POHODY

Čeští Afričané pro vás i letos připravili pestrý kulturní program, kde nebude chybět hudba, tanec, móda, zpěv, performance, řemeslné výrobky, africká kuchyně… těšte se na: BaToCu, Kat, Mbela Mama, bubenické duo Papis Nyass a Miloš Vacík, Gilsona Santanu, zábavný kvíz o ceny Odboru států subsaharské Afriky MZV, módní přehlídku SIYA… Ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze. Vstup volný.

Centrum Narovinu bude u toho s Férovým obchůdkem a dárky s příběhem… Zastavte se.

Festival Tvůrčí Afrika
20. –  25.9.2021

» Tvůrčí Afrika na facebooku
» Tvůrčí Afrika

»  1. příběh podporovaného dítěte: Představujeme Brendu

» 2. příběh podporovaného dítěte: Představujeme Wendy

» 3. příběh podporovaného dítěte: Představujeme Bonface

» 4. příběh podporovaného dítěte: Představujeme Audrey

» 5. příběh podporovaného dítěte: Představujeme Nelly

» 6. příběh podporovaného dítěte: Představujeme Reginu

» 7. příběh podporovaného dítěte: Představujeme George

» 8. příběh podporovaného dítěte: Představujeme Irene

» 9. příběh podporovaného dítěte a adoptivní rodiny: Dvě rodiny, dvě dcery, dva kontinenty, dvě rozdílné kultury… A jedna společná cesta za vzděláním.

» 10. příběh podporovaného dítěte: Představujeme Collinse

» 11. příběh podporovaného dítěte: Představujeme Briana

» 12. příběh podporovaného dítěte a adoptivní rodiny: Představujeme Preslyne a moc děkujeme adoptivní mamince za sdílený příběh

» 13. příběh podporovaného dítěte: Představujeme Rikiho a moc děkujeme adoptivním rodičům za společnou cestu od začátku projektu v roce 2002

» 14. příběh podporovaného dítěte a adoptivního rodiče: Představujeme Ljubena a Dianu a děkujeme za sdílené příběhy

» 15. příběh podporovaného dítěte a adoptivního rodiče: Představujeme Wiclifa a děkujeme adoptivním rodičům za osmnáctiletý příběh

» 16. příběh podporovaného dítěte: Představujeme Milku

» 17. příběh podporovaného dítěte: Představujeme Stevena, kterého vychovává babička na ostrově Rusinga Island.

» 18. příběh podporovaného dítěte: Představujeme Valenter, která chodí do mateřské školky Ostrova Naděje.

Maminka ji zemřela, když byla malá a tak ji vychovává babička. Holčičku ve školce vždy najdete s její oblíbenou panenkou v náručí… Doma moc ráda pomáhá babičce s vařením. Strýc Valenter je moc vděčný za pomoc a také za to, že je adoptivní rodiče berou jako přátele a rodinu.

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

Těšit se můžete na workshopy s africkou tématikou… Vyzkoušíte si typické africké oblečení, nošení věcí na hlavě a vázání miminek.

Nejmenší děti si vybarví obrázky zvířat, masek, šaty afrických žen, mandaly Afriky a ty starší naučíme vyrábět korálky z papíru.

K dispozici budou také dárečky s příběhem Férového obchůdku, které dovážíme z Keni a výdělek vracíme zpět do projektu Ostrov Naděje na Rusinga Island. Těšit se můžete na keňskou kávu a čaj, šperky, věci z mastku a dřeva, dárkové certifikáty nebo sloníky pro štěstí.

Více na www.facebook.com/safariparkdvurkralove

Těšit se můžete na workshopy s africkou tématikou… Vyzkoušíte si typické africké oblečení, nošení věcí na hlavě a vázání miminek. Nejmenší děti si vybarví obrázky zvířat, masek, šaty afrických žen, mandaly Afriky a ty starší naučíme vyrábět korálky z papíru. K dispozici budou také dárečky s příběhem Férového obchůdku, které dovážíme z Keni a výdělek vracíme zpět do projektu Ostrov Naděje na Rusinga Island. Těšit se můžete na keňskou kávu a čaj, šperky, věci z mastku a dřeva, dárkové certifikáty nebo sloníky pro štěstí.

1. července – „Z lavic rovnou do Afriky“

Připravili jsme program, ve kterém uvidíte například BaToCu – hudební a taneční skupinu, která se inspiruje hudbou a tancem západní Afriky. Uslyšíte rytmy hrané na západoafrické bubny djembe, dundun, sangban, kenkeni, krin a sabar v kombinaci s českými i exotickými tanečníky z Kuby, Guinei a Senegalu v originálních afrických kostýmech. Vystoupí dětský rytmický orchestr Hakuna Matata, který zároveň vtáhne dětské i dospělé návštěvníky do svého rytmického světa bubnů. Ochutnáte africké ovoce, kávové speciality a naučíme vás svahilsky.

28. srpna – „Zakončení afrického léta“

Bohatý program a workshopy.

» Africké léto v Zoo Brno

Klub přátel adopce
Kdo tvoří tým Centra Narovinu? Představujeme dobrovolníky v České republice
Osmnáctiny Adopce afrických dětí
Představujeme novou posilu v nairobské kanceláři
První dojmy stážistky Petry v Keni
Zdravotní pojištění – druhá vlna
Extraplatby dětem v roce 2021
Příběh Petera a základní školy Volary
 

Ne všechny děti na světě mají stejnou možnost získat vzdělání a lékařskou péči. Darujme naději i nejchudším dětem v Africe. Váš dárek pomůže změnit k lepšímu jeden dětský příběh.

22.6. MŠ Jeřice 19 u Hořic, v 11:45-12:15 a 14:50-15:50.

Férový obchůdek podporuje děti z komunitního centra Ostrova Naděje. Tato akce je pořádána v rámci projektového dne v MŠ.

Viniční Domek 15 – 19 hod.

Pokud se chcete dozvědět něco o Africe a zároveň se u toho pobavit, nesmíte na této akci chybět. Na akci zazní tradiční africká hudba díky, které se ocitnete v Kongu nebo jiných částí Afriky, dále se budete moci roztančit v rytmu afrických bubnů a prožít i plno dalších afrických zážitků.

Těšit se můžete i na stánek Centra Narovinu, kde proběhnou workshopy s africkou tématikou… Vyzkoušíte si typické africké oblečení, nošení věcí na hlavě a vázání miminek. Nejmenší děti si vybarví obrázky zvířat, masek, šatů afrických žen, mandal Afriky a ty starší naučíme vyrábět korálky z papíru. K dispozici budou také dárečky s příběhem Férového obchůdku, které dovážíme z Keni a výdělek vracíme zpět do projektu Ostrov Naděje na Rusinga Island. Těšit se můžete na keňskou kávu a čaj, šperky, věci z mastku a dřeva, dárkové certifikáty nebo sloníky pro štěstí. V rámci programu proběhne také promítání a povídání pro děti i dospělé: Jak se žije v Africe? Víte, jak vypadá škola v Keni nebo jaké předměty se děti učí? Jak se žije dětem ve vesnicích a jak ve městech? Jaká jsou typická jídla, nebo co dělají děti ve svém volném čase a jakými jazyky mluví? O tom všem si můžete popovídat se Simonou z Centra Narovinu, do Keni jezdí od roku 2000 a podporují tam vzdělání a zdravotní péči dětí.

» Více k programu

Výdělek obchůdku nám pomáhá v udržitelnosti komunitního centra Ostrov Naděje v Keni.

» E-shop Férového obchůdku

Moc Vám děkujeme.

1

Z účtu Klubu přátel adopce, kam lidé mohou přispívat pravidelnou i nepravidelnou částkou pod v. s. 800, a kam jdou i přeplatky, které nám věnovali „adoptivní rodiče“ z ukončených adopcí, jsme v druhém školním období 2021 podpořili celkem 36 dětí, které přišly o podporu svého dosavadního „adoptivního rodiče“. Celkem se jedná o částku 150 400 Kč a 1 280 EUR.

Za věnované částky na Klub přátel adopce velmi děkujeme.

Hana Jodasová

40476 Shaban Mgodo Baraza
40563 Felix Obongo
40708 Peris Wanjiku
40826 Samwel Celestine Ondalo Oduor
40871 Enos Ouma Omondi
40890 Goreti Akinyi Onyango
40955 Mercy Achieng Ochieng
40965 Esther Munyazi Ngao
40984 Diana Nyamvula Washe
41118 Derick Muhanji Muchesia
41305 Kennedy Wafula
41321 Winnie Awuor
41323 Lavenda Awuor Ondito
41466 Dorothi Achieng Onyango
41493 Stevin Andiego
41620 Alvin Mukasia
41647 Erick Kuya Imbwaka
41752 Purity Kageha
41782 Elizabeth Stephanie Wangare
41810 Esther Wairimu
51616 Peter Musyimi
51639 Nicholas Odongo Awayo
51718 Nancy Aoko Odhiambo
51730 Gordon Lumumba Odhiambo
51733 Wiclife Ochieng Okuku
51759 Faith Ahadi Shaha
51780 Zilper Agullo Atieno
52160 Samson Ochieng Elisha
52219 Sylvance Kevogo Idagiza
52227 Morgan Kabati
52356 Seline Vera Achieng
52606 Felix Sumba Omondi
52783 Vincent Ochieng Adero
52813 Thomas Munyao
52898 Savy Samantha
52557 Ezekiel Omondi Nyayiera

» 1. příběh: Představujeme zakladatelky Centra Narovinu Danu a Simonu

» 2. příběh DĚKUJEME za podporu: „Centrum Narovinu mi dalo dvě věci. Syna Petera a lásku k africkým příběhům, děkuju. A přeji nám všem příběhy dobrých konců.“

» 3. příběh DĚKUJEME za podporu: V roce 2006 si Divadlo Semafor adoptovalo malou holčičku Ashley Wambui a dovedlo ji až do dospělosti…

» 4. příběh DĚKUJEME za podporu: Dvě úžasné ženy, krásné výrobky a z prodeje podporují vzdělání dětí v Keni

» 5. příběh DĚKUJEME za podporu: Papis Nyass je bubeník, tanečník a skladatel západoafrické hudby…

» 6. příběh DĚKUJEME za podporu: Vzdělání dětí v Keni podporují studenti, učitelé i celé školy… Jednou z nich je základní škola Kladruby

» 7. příběh DĚKUJEME za podporu: Všem našim dobrovolníkům v České republice a na Slovensku

» 8. příběh DĚKUJEME za podporu: Na stejném principu funguje naše organizace také v Keni, kde nám pomáhá 18 dobrovolných týmů z nejrůznějších částí Keni…

» 9. příběh podporovaného dítěte a adoptivní rodiny: Dvě rodiny, dvě dcery, dva kontinenty, dvě rozdílné kultury… A jedna společná cesta za vzděláním.

» 10. příběh: Vážíme si toho, že máme adoptivní rodiče napříč všemi generacemi… Díky za podporu a krásné video slovenskému youtuberovi Peterovi Expl0ited

» 11. příběh DĚKUJEME za podporu: Podporovat vzdělání dětí v Keni můžete různými způsoby. Další možností je také podpora kvalitních učitelů.

» 12. příběh podporovaného dítěte a adoptivní rodiny: Představujeme Preslyne a moc děkujeme adoptivní mamince za sdílený příběh

» 13. příběh podporovaného dítěte: Představujeme Rikiho a moc děkujeme adoptivním rodičům za společnou cestu od začátku projektu v roce 2002

» 14. příběh podporovaného dítěte a adoptivního rodiče: Představujeme Ljubena a Dianu a děkujeme za sdílené příběhy

» 15. Podporovat vzdělání dětí v Keni se dá různými způsoby. Jednou z možností jsou sbírky sportovních, výtvarných, vzdělávacích a školních pomůcek nebo knih v angličtině.

» 16. příběh: Děkujeme za podporu zpěvačce Marcele Březinové, která již 13 let podporuje ve vzdělání dívku Susan Atieno.

» 17. příběh: Děkujeme za podporu herečce Báře Munzarové, která v Keni podporuje středoškoláka Edwarda

„Milé Centrum Narovinu, obdivuhodná Dano a Simono, obětaví dobrovolníci, Vy všichni, kdo se podílíte… přeji Vám všem, aby Vás Vaše nekonečné nasazení a potřeba ‚páchat dobro‘ a pomáhat neopuštěly. Nechť i nadále díky Vašim nápadům a neutuchajícímu úsilí mají šanci na lepší život se vzděláním další keňské děti. Svojí energií pomáháte otočit k lepšímu a nasměrovat i celospolečenské povědomí o tom, co vše může jednotlivci přinést, když nemyslí jenom na sebe a zapojí se. Ať Vás síly neopouštějí a provází Vás radost všech dětí, které díky Vám dostaly šanci na lepší život. Všem adoptivním rodičům patří poděkování a přání všeho dobrého. Jsem šťastná, že jsem a mohu i nadále být součástí tak smysluplného, úspěšného projektu. Happy birthday!“ #BaraMunzarova

Děkujeme za krásné přání k 18. narozeninám a těšíme se, že se opět brzy s Bárou potkáme na představeních v Divadelní spolek Frída a Komorní divadlo Kalich.

„Myšlenku na adopci na dálku jsem v sobě nosila už nějaký ten pátek. Před zhruba 18 lety jsem měla na 3 roky adoptovaného jedenáctiletého chlapce z Indie. V průběhu školního roku ale jeho tatínek utrpěl smrtelné zranění při těžké práci v lese a malý Ramy musel školu opustit, aby mohl začít pracovat a živit zbytek rodiny. Bylo mi z toho tenkrát hodně smutno a úzko. Před pěti lety jsem se do adopce na dálku pustila znovu. Náhodně jsem na internetu klikla na projekt Centra Narovinu a při výběru dětí mě zaujal příběh Edward Osochi Uiru, který tak trošku vyčníval věkem i výškou. Jeho původní adoptivní rodič ho v jeho 15 letech už nemohl nadále podporovat a hrozilo, že Edward tedy nebude moci pokračovat ve školní docházce. Edwardovi rodinné poměry byly a jsou také velmi těžké. Žije pouze s maminkou, která má fyzické postižení. Jako bych vnitřně navázala na svoji předchozí adopci. Edward nyní úspěšně studuje na gymnáziu v Ostrově Naděje na Rusinga Island a od malička stále touží stát se pilotem. Jeho upřímná vděčnost, kterou projevuje v každém dopise, který mi posílá je nekonečná. Často spolu v korespondenci i lehce filozofujeme nad životem a já se raduji, jak z 15letého, tak trošku ztraceného chlapce, roste zdravý, inteligentní mladý muž, který si jde krůček po krůčku za svými sny. Zároveň mě naplňuje ničím nezkalená, obrovská vnitřní radost z toho, že mohu být nápomocná a Edwardovi tak dopřát šanci na vzdělání a tedy na svobodný život.“

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

1

Babička vám představí jejich život na ostrově a také tradiční výrobu rybářských sítí, která je živí. Steven vám ukáže třídu a kamarády. Rád hraje fotbal a adoptivního rodiče by chtěl pozvat na návštěvu a oběd.

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

Čtvrtek 20. května, 19 - 21 hod.

Slavíme 18 let Adopce afrických dětí online krásnými příběhy!

Povídání a promítání k projektu, který podporuje vzdělání dětí v Keni… Těšit se můžete na zakladatelky Centra Narovinu Danu Feminovou a Simonu Heřtusovou, adoptivní rodiče a dobrovolníiky… Během večera budou sdílet své zkušenosti herečka Bára Munzarová a herec a vypravěč Justin Svoboda, kteří vzdělání dětí v Keni dlouhodobě podporují.

Setkání proběhne na Zoomu:
https://zoom.us/j/782363430?pwd=WGlJM3UvaGV5eE9qYWhPOVo1NWd4dz09
Meeting ID: 782 363 430
Passcode: 031146

Úterý 25. května, 20 - 22 hod.

Slavíme Den Afriky a rozvojové projekty!

Povídání a promítání k projektům, které podporují vzdělání a zdravotní péči dětí v Keni… Těšit se můžete na zakladatelky Centra Narovinu Danu Feminovou a Simonu Heřtusovou, adoptivní rodiče a dobrovolníky… Během večera budou sdílet své zkušenosti zpěvačka Marcela Březinová, paní učitelka základní školy Kladruby Bohuslava Dusíková a paní učitelka základní školy Stolany Silvie Letáčková. Spojuje je nejen Adopce na dálku, ale také podpora Ostrovu Naděje na Rusinga Island v Keni.

Setkání proběhne na Zoomu:
https://zoom.us/j/782363430?pwd=WGlJM3UvaGV5eE9qYWhPOVo1NWd4dz09
Meeting ID: 782 363 430
Passcode: 031146

V programu Adopce afrických dětí – projektu pomoci na dálku můžete podpořit ty nejmladší děti z mateřské školky a pomoci jim projít celým vzdělávacím systémem a užít si bezstarostné dětství. Najdete zde i děti z různých tříd základní školy, které ztratily adoptivního rodiče nebo středoškoláky, kteří hledají podporu, aby si mohli dokončit své středoškolské vzdělání. Podporujeme také mladé maminky, nebo studenty vyšších odborných škol či univerzit, aby si dokončily co nejvyšší možný stupeň vzdělání. Děkujeme za podporu.

Více informací k programu i celou databázi dětí najdete zde.

V programu najdete například tyto příběhy dětí:

Mike chodí do mateřské školky Ostrova Naděje na Rusinga Island a moc rád hraje fotbal…
» Více informací zde.

Vincent studuje základní školu Ostrova Naděje, má rád matematiku, svahilštinu a angličtinu. Chtěl by se stát pilotem…
» Více informací zde.

Winnie studuje na střední škole Ostrova Naděje. Dívka má 7 sourozenců, o rodinu se stará jen maminka, která hospodaří na malé farmě…
» Více informací zde.

Shaban pochází z Mombasy a studuje střední školu. Chlapec je hemiplegik – má postiženou levou část těla, což ovlivňuje i jeho řeč. Velmi rád by si dodělal střední školu…
» Více informací zde.

Děkujeme České televizi za podporu, od 17. do 30.5. poběží na kanálech ČT zdarma spot Mění adopce na dálku opravdu jejich životy? Zeptej se Charlese!
» Více informací

Podpora vzdělání má smysl! Každé dítě na této planetě si zaslouží příležitost na důstojný život.

» Informace k programu Adopce na dálku najdete zde.
» Příběhy Adopce na dálku najdete zde.

Takto vypadá klasický den na naší klinice Ostrova Naděje. Nejčastěji lékaři řeší respirační a střevní onemocnění, malárii nebo podezření na tuberkulózu. Měsíčně tu ošetří až 2 000 pacientů, udělají 1 000 laboratorních testů a narodí se zde kolem 7 dětí… Podpořit kliniku můžete i vy, například nákupem dárkových certifikátů… Ke každému certifikátu je přiložen náramek z kůže zdobený korálky, určitě tak potěší nejen vás, ale třeba i vaše blízké, kterým můžete tento symbolický dárek věnovat a podpořit tak zdravotní péči v Keni. Děkujeme.❤️

» Dárkové certifikáty podporující zdraví
» Ostrov Naděje – komunitní centrum na Rusinga Island v Keni

V roce 2020 proběhla velmi úspěšná sbírka pro kliniku Ostrova Naděje. V první fázi se realizoval:
1) Nákup chemikálií a výroba antibakteriálního mýdla na mytí rukou.
2) Nákup kanystrů na vodu s kohoutkem, aby bylo možné připravit více míst na mytí rukou nejen v areálu Ostrova Naděje, ale i ve vesnici.
3) Nákup dalších kyslíkových bomb a příslušenství, aby bylo možné pomoci více pacientům.
4) Nákup léků – především paracetamol, antibiotika a antivirotika.
5) Nákup dostupných ochranných pomůcek – masky, jednorázové rukavice, obleky a teploměry na dálku.
6) Nákup látky, ze které se začaly šít roušky.

Ve druhé fázi byla realizována dodávka ochranných a zdravotních pomůcek z Číny. K dispozici pro zdravotnický personál kliniky Ostrova Naděje je 1000 ks respirátorů KN95, 125 kusů ochranných štítů, 100 ks kompletních ochranných oděvů, 2000 ks chirurgických masek a 8000 ochranných rukavic. Celý personál kliniky byl za toto vybavení mimořádně vděčný.

» Jak Vaše dary pomohly v loňském roce se můžete podívat ve fotogalerii.

Sbírka je stále aktuální, příspěvky můžete zasílat na sbírkový účet v ČR v CZK číslo: 107-6829480277/0100, účet na Slovensku v EUR: 4001055909/7500 (IBAN: SK1375000000004001055909, BIC/SWIFT: CEKOSKBX), účet v ČR v EUR (příspěvky ze zahraničí, SEPA platba v EUR): 35-3076360217/0100 (IBAN: CZ5001000000353076360217, BIC/SWIFT: KOMBCZPPXXX). Variabilní symbol na podporu kliniky: 910.

Milka je moc šikovná holčička, která je stále obklopena kamarády. Paní učitelka prozradí, co Milku ve škole nejvíce baví… Maminka vám představí celou rodinu, o kterou se sama stará. Nahlédnete do oblasti Siaya, kde rodina žije a provozuje farmu, která je živí.

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

 

Díky ní dokončila základní školu a nyní studuje na škole střední. „Jsem vděčná za to, že mohu být součástí teamu, který předává naději. Krásné poselství, které vypovídá o jednotě a našem vzájemném propojení… A mohu-li jen trochu pomoci, je to pro mne naprosto přirozené a samozřejmé.“

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

Pro radost připojujeme odkaz na píseň Marcely Březinové Náhodou.

 

1

Děkujeme za podporu všem školám, knihovnám, institucím, firmám i jednotlivcům za úžasnou spolupráci v loňském roce. V Ostrově Naděje se muselo nejdříve vše důkladně roztřídit podle věku dětí… A pak už se mohly pustit do čtení a malování krásných obrázků.

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

 

V sobotu 17. 4. od 10:00 do 18:00 hod. na Zoomu.

Zajímá vás tématika rozvojové spolupráce? Chtěli byste vyrazit pomáhat do kliniky nebo dětského domova našeho Ostrova Naděje na Rusinga Island v Keni?

Tak se připojte na online seminář pro dobrovolníky.

Dozvíte se vše potřebné o dobrovolnictví a práci na trvale udržitelných projektech s aktivním přístupem místních komunit, seznámíte se s náplní práce dobrovolníků a uděláte si lepší představu o tom, jak je možné efektivně pomáhat lidem v Keni…

Setkání proběhne na Zoomu:

https://us02web.zoom.us/j/782363430?pwd=WGlJM3UvaGV5eE9qYWhPOVo1NWd4dz09
Meeting ID: 782 363 430
Passcode: 031146
Více k projektům Centra Narovinu na www.AdopceAfrika.cz

1

„Wiclifa jsme sledovali od let malého chlapce, z kterého vyrostl hezký mladý muž, s vysokoškolským vzděláním. Často se zmiňoval, že by chtěl dělat něco, aby při tom pomáhal druhým. Věřím, že se mu to podaří. Děkujeme mu za to, že jsme s ním mohli sdílet radost i starost, děkujeme mu, že jsme tu pro něho mohli být, že tu byl s námi i přes vzdálenost mezi oběma kontinenty. Děkujeme i Centru Narovinu za jejich pomoc, která je smysluplná a prospěšná pro postupné srovnávání rozdílů mezi lidmi.“

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

 

Příběh chlapce z Kisumu, od devíti let do studia na vysoké škole

Jmenuje se Wiclife Onyango Opiyo. Když jsme se s manželem v roce 2003 rozhodli pro adopci na dálku, bylo mu devět let Původně jsem si chtěla vybrat holčičku, ale zaujal mě obrázek Wiclifa. Byl v seznamu delší dobu a díval se trochu smutně, jako by v očekávání. Byl jeden z pěti dětí rodičů, kteří se živili zemědělstvím a rybolovem. Do školy chodil rád, jako své zájmy uváděl hlavně přírodu a fotbal. Popisoval práci na poli, kde pomáhal a zmiňoval rozmary počasí pro jejich sklizeň. V době vegetace ho práce zaměstnávala více a to se projevilo ve známkách, pak v dalším období zase zabral a známky si vylepšil. Úspěšně ukončil základní Školu, potom i střední a nastoupil na dvouleté studium na vysoké škole. Dělal nám tím velkou radost. Uměl využít nabídnutou šanci a bojoval. Nebylo to pro něho lehké. Zemřel mu o tec, po krátké době nejstarší bratr a Wiclife byl na řadě v zastoupení hlavy rodiny. Podporu rodina nacházela u strýce, který později také zemřel.

Wiclifa jsme sledovali od let malého chlapce, z kterého vyrostl hezký mladý muž, s vysokoškolským vzděláním. Často se zmiňoval, že by chtěl dělat něco, aby při tom pomáhal druhým. Věřím, že se mu to podaří.

Zpočátku často psal, že by nás rád poznal osobně. Mrzí mě, že jsme mu toto přání nesplnili. Důvodem je náš věk a ne zcela dobré zdraví. Třeba se on sám jednou podívá do Evropy, do Čech a ještě nás zastihne.

Děkujeme mu za to, že jsme s ním mohli sdílet radost i starost, děkujeme mu, že jsme tu pro něho mohli být, že tu byl s námi i přes vzdálenost mezi oběma kontinenty. Děkujeme i Centru Narovinu za jejich pomoc, která je smysluplná a prospěšná pro postupné srovnávání rozdílů mezi lidmi.

Z fotografií je patrný růst a to nejen ve vzrůstu, ale ve formování člověka. Už neposílá dětské obrázky, ale zajímá se o dění kolem sebe i za hranice svého působení.

Přeji mu vše dobré, může být na sebe hrdý.

Milada Balcarová s manželem.

V Turnově, 1.3. 2021

1

Od ledna 2021 rozhodla keňská vláda o návratu všech dětí zpět do školy a udělala plán, jak za dva roky (2021 a 2022) všichni doženou chybějící školní rok 2020. Pro tyto dva roky tedy byl rok rozdělen do 4 školních období místo dosavadních 3 období. Každý školní ročník to má ale trochu jinak. Většina dětí bude chodit do školy delší dobu a budou mít kratší prázdniny. Některé ročníky ale kvůli změnám dělají uprostřed roku srovnávací zkoušky a po nich mají delší prázdniny, takže těm vlastně zůstanou 3 školní období, ale budou trochu posunutá. To bohužel přináší i změnu ve školních poplatcích a termínech splatností.

» Konkrétní změny pro děti v mateřské škole / 1., 2., 3., 5., 6. a 7. třídě základní školy / 1., 2. a 3. ročníku střední školy  (stáhnout)

» Konkrétní změny pro děti ve 4. a 8. třídě základní školy a ve 4. ročníku střední školy (stáhnout)

» Konkrétní změny pro děti, které již dokončily střední školu a nyní jsou na vyšší odborné škole nebo univerzitě (stáhnout)

Z účtu Klubu přátel adopce, kam lidé mohou přispívat pravidelnou i nepravidelnou částkou pod v. s. 800 a kam jdou i přeplatky, které nám věnovali „adoptivní rodiče“ z ukončených adopcí, jsme v prvním trimestru 2021 (k 20. 1. 2021) podpořili celkem 34 dětí celkovou částkou 135 550,- Kč. Všechny podpořené děti přišly o podporu svého dosavadního „adoptivního rodiče“ a díky Klubu přátel adopce mohou pokračovat ve studiu dále.

Za věnované částky na Klub přátel adopce velmi děkujeme.

Hana Jodasová

41118 Derick Muhanji Muchesia
41321 Winnie Awuor
41323 Lavenda Awuor Ondito
41493 Stevin Andiego
41793 Xaverian Musichi Otumba
41837 Jackson Nzuki
50804 Esther Wahito Kariuki
51362 Emmaculate Akinyi Amin
51412 Ivone Atieno
51639 Nicholas Odongo Awayo
51730 Gordon Lumumba Odhiambo
51733 Wiclife Ochieng Okuku
51737 Collins Ochieng Mboya
51753 Mishel Akinyi Odero
51960 David Odhiambo Odingo
51979 Cavine Odhiambo Ochieng
51980 Timotheo Okelo
52034 Tony Baraza
52060 Henry Olela
52160 Samson Ochieng Elisha
52171 Loisa Achieng Nyapara
52219 Sylvance Kevogo Idagiza
52237 Presley Mbura Gambo
52270 Molly Atieno Odije
52271 Stanley Owire Ken
52779 John Ounda Anjago
52356 Seline Vera Achieng
52623 Felix Obala Onyalo
52643 James Orengo Owuato
52646 Samwel Ochieng Otieno
52761 Naivil Bryan Ochieng
52845 Brighton Richard Ouma
52891 Junior Kelly Ochieng
52920 Calmax Bromix Otieno

Z účtu Klubu přátel adopce, kam lidé mohou přispívat pravidelnou i nepravidelnou částkou pod v. s. 800 a kam jdou i přeplatky, které nám věnovali „adoptivní rodiče“ z ukončených adopcí, jsme v třetím trimestru 2020 podpořili celkem 4 děti částkou 22 400,- Kč. Všechny podpořené děti přišly o podporu svého dosavadního „adoptivního rodiče“ a díky Klubu přátel adopce mohou pokračovat ve studiu dále.

Za věnované částky na Klub přátel adopce velmi děkujeme.

Hana Jodasová

51737 Collins Ochieng Mboya
51793 Sharon Shery Onyango
51960 David Odhiambo Odingo
52267 Nokris Odhiambo Wakiaga

Z účtu Klubu přátel adopce, kam lidé mohou přispívat pravidelnou i nepravidelnou částkou pod v. s. 800 a kam jdou i přeplatky, které nám věnovali „adoptivní rodiče“ z ukončených adopcí, jsme v druhém trimestru 2020 (k 2. 7. 2020) podpořili celkem 31 dětí, které přišly o podporu svého dosavadního „adoptivního rodiče“. Celkem se jedná o částku 135 000,– Kč.

Za věnované částky na Klub přátel adopce velmi děkujeme.

40563 Felix Obongo
41321 Winnie Awuor
41323 Lavenda Awuor Ondito
41493 Stevin Andiego
41615 Denies Wanyama
50778 Brian Kiduga
51639 Nicholas Odongo Awayo
51730 Gordon Lumumba Odhiambo
51733 Wiclife Ochieng Okuku
51737 Collins Ochieng Mboya
51793 Sharon Shery Onyango
51979 Cavine Odhiambo Ochieng
52148 Dona Atieno Odhiambo
52153 Lenox Oketch Samwel
52193 Brian Rooney Oluoch
52227 Morgan Kabati
52267 Nokris Odhiambo Wakiaga
52271 Stanley Owire Ken
52643 James Orengo Owuato
52646 Samwel Ochieng Otieno
52759 Rozenta Anyango Okumu
52761 Naivil Bryan Ochieng
52772 Alphonce Barrack Okumu
52790 MaidaEunice Adhiambo
52832 Steven Odhiambo Owiti
52845 Brighton Richard Ouma
52854 Evance Omondi Okoth
52859 LImpia Trivia
52872 Frederick Odiwour Obudho
52874 Eugine Makambo
52875 Wilfred Ongera Bosire

Z účtu Klubu přátel adopce, kam lidé mohou přispívat pravidelnou i nepravidelnou částkou pod v. s. 800, a kam jdou i přeplatky, které nám věnovali „adoptivní rodiče“ z ukončených adopcí, jsme v I. trimestru 2020 (k 31. 1. 2020) podpořili celkem 32 dětí (celkem se jedná o částku 124 000,- Kč + 540 EUR).

Tyto děti přišly o podporu svého dosavadního „adoptivního rodiče“ a díky Klubu přátel adopce nemusely přerušit školní docházku.

Děkujeme Vám

40563 Felix Obongo
41493 Stevin Andiego
41615 Denies Wanyama
41782 Elizabeth Stephanie Wangare
51685 Lucy Anyango Okongo
51733 Wiclife Ochieng Okuku
51737 Collins Ochieng Mboya
51979 Cavine Odhiambo Ochieng
52153 Lenox Oketch Samwel
52193 Brian Rooney Oluoch
52616 Henry Otieno Ouma
52643 James Orengo Owuato
52761 Naivil Bryan Ochieng
52772 Alphonce Barrack Okumu
52785 John Onyango Otieno
52790 Maida Eunice Adhiambo
52832 Steven Odhiambo Owiti
52833 Hellen Prose
52845 Brighton Richard Ouma
52846 Dancashon Otieno Jaoko
52849 Geoffrey Wishley Otieno
52852 Brighton Onyango Odoyo
52854 Evance Omondi Okoth
52857 Cindy Ann
52861 Mike Ronald
52863 Bromick Otieno Adero
52868 Sally Halima Odoyo
52869 Trevor Gill Christ Otieno
52870 Beryl Achieng Odira
52872 Frederick Odiwour Obudho
52874 Eugine Makambo
52875 Wilfred Ongera Bosire

„Poslední rok studia Diany se poněkud zkomplikoval, a to nejen jí, ale nakonec všechno dobře dopadlo a Diana šťastně promovala a dokonce má již nabídku na práci. A já, její adoptivní otec, jsem také nad míru šťastný, že jsem ji dovedl do cíle. I nadále zůstaneme ve styku a Diana může i stále počítat s mojí pomocí v  případě nouze, i  nadále zůstane mojí milovanou adoptivní dcerou. A budu sledovat její kroky v životě, dokud budu naživu.“ Ljuben

„Naděje a láska je to, co jsem našla v reálném životě a nikdy bych si nepomyslela, že budu moci zajít až takto daleko, co se týká možností vzdělání. Zdá se mi, že se mi vyplnily mé sny. Jsem ti Ljubene tolik vděčná za tvou podporu, je úžasné, že někteří lidé jsou tak nesobečtí a stávají se inspirací ostatním. Každý den jsem tolik vděčná za laskavost, soucit a štědrost, kterou jsi prokázal mě a lidem jako jsem já. Protože ti záleží na tom, že mnoho rodin může mít světlejší budoucnost. Lidé jako ty dělají náš svět lepším místem pro život a tím, že se rozhodnete věnovat příležitosti, skutečně přispíváte k důstojnému řešení chudoby. DĚKUJI.“ Diana

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

 

Jak jsem dovedl Dianu k cíli

Dne 17. 12. 2020 byl pro Dianu, její rodinu a pro mě velmi významný den. Toho dne ukončila Diana studium na Utalii college v Nairobi, obor hotel management a turism promocí, která byla natočena a sdílená na YouTube. Nemohl jsem si to nechat ujít a sledoval jsem to, i když ti hlavní účastníci byli zastoupeni jen svými portréty. Co se dá dělat jiného v této složité době. Při tom sledování jsem přemítal, jak to začalo a co se událo za těch 10.let, během kterých jsem Dianu podporoval.

Dianu jsem adoptoval v prosinci 2010, v roce 2011 měla nastoupit na střední školu, ale předchozí adoptivní rodiče ukončili adopci.

V roce 2015 jsem se fyzicky seznámil s Dianou a její rodinou (dvě mladší sestry a rodiče, později od nich tatínek odešel) během cesty do Keni. Jelikož byla v internátní katolické dívčí škole, pustili ji pouze na víkend a moje návštěva trvala pouhých 5 hodin. Do smrti si budu pamatovat, jak vřele mě přijali všichni členové rodiny a jak byli vděčni, že podporuji ve vzdělání jejich dceru a sestru. 

Další významný časový úsek desetileté adopce Diany byla její návštěva u nás v Praze v roce 2016, přijela na jeden měsíc v létě. Měla letět přes Istanbul s tureckými aeroliniemi Turkish airlines dne 16. 7. 2016. Ten den se část turecké armády pokusila svrhnout tureckého prezidenta Erdogana a istanbulské mezinárodní letiště bylo toho dne uzavřené. Měli jsme velké obavy, zda Diana vůbec přiletí. Nakonec to ale trvalo pouze jeden den a ona byla v Praze 17. 7. 2016. Přijali jsme ji jako naši vlastní dceru a sestru.

Poznala celou naši rodinu a navštívila několik turisticky zajímavých míst v Praze i mimo Prahu, místa jako například Kutná Hora, Hluboká nad Vltavou, Český Krumlov. Navštívila také africký festival v ZOO Dvůr Králové a pomáhala na stánku Centra Narovinu. Tam si v rámci pobytu vyzkoušela v kempu spaní ve stanu a seznámila se s dalšími lidmi z organizace Simonou, Mirkou a Luckou. Strávila také několik dní v domě pracovnice Centra Narovinu Lenky i v domě mé starší dcery. Ředitelka Centra Narovinu, paní Dana Feminová, ji dokonce vzala do panoramatického kina na Výstavišti v Praze. Plna pozitivních dojmů a krásných zážitků odletěla Diana zpět do Nairobi.

Poslední rok studia Diany se poněkud zkomplikoval, a to nejen jí, ale nakonec všechno dobře dopadlo a Diana šťastně promovala a dokonce má již nabídku na práci. A já, její adoptivní otec, jsem také nad míru šťastný, že jsem ji dovedl do cíle. I nadále zůstaneme ve styku a Diana může i stále počítat s mojí pomocí v případě nouze, i nadále zůstane mojí milovanou adoptivní dcerou. A budu sledovat její kroky v životě, dokud budu naživu. 

Ljuben Nunev

 

NADĚJE

Můj příběh je plný naděje a světla. Jsem příkladem toho, že velkorysost jednotlivce vám může umožnit dostat se velmi daleko. Vztek na bohatství jiných je však bohužel stále všudypřítomný. Vysvětlím vám to dále.

Jmenuji se Diana Nyambura Wahome, narodila jsem se ve městě Nyeri blízko Nairobi. život byl velmi těžký, byla jsem vychovávána pouze matkou a ta mě nedokázala vychovat kvůli tomu, že neměla ani základní vzdělání, ani příliš zkušeností se životem .Když pracovala v Nairobi jako pomocnice v domácnosti jedné dámy, naučila se zaplétat vlasy. Díky této dovednosti se jí podařilo získat alespoň nějaké jídlo. Ale ani tak nebylo mé dětství vždy veselé.

Co se tyká získávání vědomostí, jsem nadšenec. Teprve nedávno jsem přišla na to, že mám dyslexii. Co se pamatuji, myslela jsem si o sobě, že jsem hloupá, protože nedokážu pochopit věci tak rychle, jak bych měla.

Má první škola se jmenovala Busara a získala jsem tam základy mých vědomostí. Měla jsem problémy s komunikací a moje sebedůvěra byla proto velmi nízká. Studium bylo mou velkou výzvou. Učení bylo velkou výzvou, protože jsem nedostávala skoro žádnou pomoc, dokud jsem nepotkala Ljubena. Program Centra Narovinu a Ljuben mi pomohli v mém raném vzdělávání, které mi ulevilo, a já jsem začala zvolna nadechovat a uvědomila jsem si, že jsem silnější ve věcech počítání, financí a účetnictví. Ljuben se pro mě stal více než otcovskou postavou, protože mi mohl nabídnout jak morální, tak finanční podporu.

Po dokončení základní školy jsem pokračovala na střední školu, a tím se pro mě otevřela nová kapitola mého života. Netušila jsem, že to bude formovat ženu, kterou jsem se teď stala. Moje první státní škola byla v Nyeri. Bylo to zábavné a vzrušující v mnoha ohledech. Více jsem se připojila k mnoha skupinovým kroužkům, a také jsem absolvovala mnoho meziškolních soutěží. Byla to zábava, protože různé školy mohly předvést svůj talent prostřednictvím herectví, tance a hraní na jevišti.

Jak už jsem zmínila dříve, studia bych nezvládla bez podpory Ljubena a programu Centra Narovinu. Střední školu jsem zvládla hladce, protože jsem chtěla, aby na mě byli pyšní ti, co se zajímají o můj život. Na střední škole se mi podařilo podat dobrý výkon, ale co dál? Jakým směrem se vydat? Jak bych měla zrealizovat své cíle? To byly některé otázky mezi mnoha dalšími, které mi bušily do hlavy, když se předpokládalo, že budu mít v životě větší odpovědnost. Byla jsem zrovna v přerodu z mladé dívky na mladou dámu. Jakékoliv přijaté rozhodnutí v tomto období by určitě mělo ohromný dopad na můj život Během studia na střední škole jsem podnikla výlet do České republiky a budu si ho pamatovat navždy.

Tato cesta ve mně probudila vášeň pro cestování a já objevila pohostinství. Výlet do Ljubenova domova byl více než úžasný. Užívala jsem si vše od letu, což bylo poprvé, kdy jsem letěla letadlem Byla to směsice štěstí a úzkosti. Setkala jsem se s úžasnými lidmi, včetně Ljubenovy rodiny, přátel a také dam v kanceláři. Díky Ljubenovi to vše udělalo mé zážitky mnohem lepší a zábavnější. Později po tom, když jsem objevila svou vášeň pro pohostinství, jsem nastoupila na vysokou školu Utalii, která je jedna z nejlepších v Keni, co se týká pohostinství a díky Ljubenovi a programu Centra Narovinu jsem si mohla dovolit zaplatit poplatky a v roce 2020 jsem školu dokončila.

Naděje a láska je to, co jsem našla v reálném životě a nikdy bych si nepomyslela, že budu moci zajít až takto daleko, co se týká možností vzdělání. Zdá se mi, že se mi vyplnily mé sny. Jsem ti Ljubene tolik vděčná za tvou podporu, je úžasné, že někteří lidé jsou tak nesobečtí a stávají se inspirací ostatním. Každý den jsem tolik vděčná za laskavost, soucit a štědrost, kterou jsi prokázal mě a lidem jako jsem já. Protože ti záleží na tom, že mnoho rodin může mít světlejší budoucnost. Rodiny si díky tobě mohou pochutnat na výživných jídlech a děti mohou chodit do školy, protože tvá pomoc se dostane do pracovitých, ale zranitelných komunit. Lidé jako ty dělají náš svět lepším místem pro život a tím, že se rozhodnete věnovat příležitosti, skutečně přispíváte k důstojnému řešení chudoby.

DĚKUJI.

Diana Nyambura Wahome

1

„Nejprve nám posílal roztomilé obrázky ze svého života a dopisy za něj psal koordinátor z Keni. Od první třídy se učil anglicky a začal psát první dopisy. Rikiho angličtina byla stále lepší a lepší a my si na základě jeho dopisů mohli skládat obrázek o nelehkém životě jeho rodiny a o aktuální situaci v Keni. O to víc jsme byli rádi, že jsme mohli Rikiho podporovat i mimo pravidelné platby. Za hodně důležitou považuji možnost zdravotního připojištění, které Rikimu opakovaně pomohlo, když onemocněl malárií.

Nyní velice úspěšně studuje na Kenyatta University v hlavním městě Nairobi na Fakultě veřejného zdraví. Hraje aktivně fotbal, je velkým fanouškem Arsenalu, zajímá se o módu a těší se, až nastoupí do práce po absolvování univerzity. Jsme moc rádi, že jsme mohli být u toho, jak z malého černošského kloučka s velikýma očima vyrostl úspěšný, inteligentní, zodpovědný a pohledný mladý muž. Rikimu přeji z celého srdce, aby byl v životě spokojený a zůstala mu jeho schopnost radovat se ze zdánlivých maličkostí.“

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

 

Riki

Jedním z mých životních snů bylo mít velkou rodinu. Narodily se mi dvě úžasné, krásné a šikovné děti, starší syn a mladší dcera. Když jsem se v roce 2002 dozvěděla o činnosti Centra Narovinu, neváhala jsem ani na chvilku a rozhodla jsem se naši rodinu rozšířit o adoptivní dítě z Afriky. Rild nás okouzlil na první pohled. V té době mu byly 4 roky, měl 8 sourozenců, rodiče měli jen příležitostnou práci, navíc jeho maminka bývala často nemocná. Rodina žila na Rusinga Island v Keni. Riki už měl navštěvovat přípravku do školy, ale bez finanční pomoci by do přípravky ani do školy chodit nemohl.

Nejprve nám posílal roztomilé obrázky ze svého života a dopisy za něj psal koordinátor z Keni. Od první třídy se učil anglicky a začal psát první dopisy. Rikiho angličtina byla stále lepší a lepší a my si na základě jeho dopisů mohli skládat obrázek o nelehkém životě jeho rodiny a o aktuální situace v Keni. O to víc jsme byli rádi, že jsme mohli Rikiho podporovat i mimo pravidelné platby. Riki tak dostal kolo, na kterém jezdil do školy, jeho rodina potraviny v době potravinové nouze. Za hodně důležitou považuji možnost zdravotního připojištění, které Rikimu opakovaně pomohlo, když onemocněl malárií. Z našeho pohledu je život Rikiho rodiny opravdu těžký, navzdory tomu, nebo spíš díky tomu, se Riki dokáže radovat z (pro nás) běžných věcí, jako je nový fotbalový míč, výlet s kamarády, narození koťátek, kůzlete…

Kromě angličtiny si Riki vedl velice dobře i v ostatních předmětech, po základní škole přešel na veřejnou střední školu v městečku Oyugis a nyní velice úspěšně studuje na Kenyatta University v hlavním městě Nairobi na Fakultě veřejného zdraví. Hraje aktivně fotbal, je velkým fanouškem Arsenalu, zajímá se o módu a těší se, až nastoupí do práce po absolvování univerzity. Jsme moc rádi, že jsme mohli být u toho, jako malého černošského kloučka s velikýma očima vyrostl úspěšný, inteligentní, zodpovědný a pohledný mladý muž. Rikimu přeji z celého srdce, aby byl v životě spokojený a zůstala mu jeho schopnost radovat se ze zdánlivých maličkostí.

Jitka Švíglerová

1

Dnes je Preslyne mladou, hezkou, ambiciózní dívkou s pokrokovými názory na postavení žen ve společnosti, na problematiku praktikování obřízky nebo nucených sňatků nezletilých nevěst. Studuje univerzitu Kennyatta university obor pedagogika a její ambicí je být příkladem pro svou komunitu. Jako budoucí učitelka chce vzdělávat děti, které Keňu v budoucnu pozvednou na vyšší úroveň. Svou příkladnou pílí dělá nám, adoptivním rodičům, velikou radost, neboť mohu-li citovat její vlastní slova: „Vzdělání je klíčem k našemu životnímu úspěchu".

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

 

Vzdělání je klíčem k našemu životnímu úspěchu

Centrum Narovinu. Co jsou pro jednoho pouhá dvě slova, prodruhého synonymum solidarity, lásky, porozumění a přátelství. Projekt adopce na dálku je jedna z lidsky nejčistších pomocí, kterou může člověk člověku z pohledu solidarity nabídnout. Právo na vzdělání by mělo mít každé dítě bez ohledu na barvu pleti, náboženské vyznání nebo sociální postavení. Bohužel dosud tomu tak na naší planetě není a pro mnohé děti představuje vzdělání luxus, který si jejich rodiče nemohou dovolit. Každý konkrétní člověk,který z tohoto projektu vyjde se středním nebo i s vysokoškolským vzděláním, se stává nadějí na lepší život celé rodiny, komunity, vesnice nebo i celé společnosti. Každý vzdělaný člověk je nadějí na rychlejší odbourání přežitků, na lepší postavení žen ve společnosti,odstranění mýtů, strachu a tradic, které nemají v 21. století místo. Každý vzdělaný člověk je nadějí, že nebudou na světěděti, které zažijí hlad, neboť vzdělaný člověk častěji přebírá odpovědnost za svůj život a svou budoucnost. Budoucnost, se kterou v prvopočátku pomohou lidé, již měli pouze to štěstí,že se narodili na bohatší straně zeměkoule. Jsem ráda, že se najde v dnešní době stále hodně lidí, kterým není osud druhé polokoule lhostejný.

Motivací naší adopce v roce 2004, tehdy šestileté Preslyny Luyai Bwonya, bylo přání pokusit se změnit budoucnost jednomu konkrétnímu člověku a umožnit mu vyšší vzdělání.Vzdělání, kterého by jinak nemohl dosáhnout kvůli nedostatku finančních prostředků v rodině. Důvod, proč jsem si se svými přáteli adoptovala zrovna Preslynu, byl však prozaicky jednodušší. Dívenka na fotografii měla na nohou boty, které byly minimálně o čtyři čísla větší.Tyto boty ji pak prakticky provázely po celou základní školu.

Dnes je Preslyne mladou, hezkou, ambiciózní dívkou s pokrokovými názory na postavení žen ve společnosti, na problematiku praktikování obřízky nebo nucených sňatků nezletilých nevěst. Studuje univerzitu KENNYATTA UNIVERSITY obor pedagogika a její ambicí je být příkladem pro svou komunitu.Jako budoucí učitelka chce vzdělávat děti, které Keňu v budoucnu pozvednout na vyšší úroveň. Svou příkladnou pílí dělá nám, adoptivním rodičům, velikou radost, neboť mohu-li citovat její vlastní slova: „Vzdělání je klíčem k našemu životnímu úspěchu“.

Pavla Pudilová

1
Slavíme osmnáctiny Adopce afrických dětí krásnými příběhy
Kdo tvoří tým Centra Narovinu? Představujeme dobrovolníky v ČR a na Slovensku
Klub přátel adopce
Představujeme nové posily v pražské kanceláři
Extraplatby dětem v roce 2020
Adoptuj učitele
Vzdělání je klíčem k našemu životnímu úspěchu
Jak jsem dovedl Dianu k cíli
Zdravotní pojištění
Děkujeme za podporu českým školám
Zpráva z Férového obchůdku 2020
 

Brian díky podpoře adoptivního rodiče vystudoval základní i střední školu Ostrova Naděje. Střední školu ukončil jako náš nejlepší student s výsledkem A-. Aby mohl začít studovat univerzitu a měl pokryté všechny potřebné výdaje, zorganizoval si loni na podzim v Keni také fundraisingovou sbírku. Blízko univerzity si pronajal malý pokoj a studuje vysněnou univerzitu.

Brianům medajlonek, po skončení střední školy, vyšel také v loňském bulletinu.

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

1

Představili jsme několik adoptivních rodičů, dobrovolníků věnujících svůj volný čas na zajištění administrativy projektu, umělců podporujících nás na akcích nebo firem, které věnují část svých výdělku na podporu vzdělání… Další možností je také podpora kvalitních učitelů. Děkujeme firmě OpenWise Solutions, která podporuje chod počítačové učebny, učitele IT i kvalitní připojení Ostrova Naděje.

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz
» Adopce učitelů

 

Vážíme si toho, že máme adoptivní rodiče napříč všemi generacemi… Díky za podporu a krásné video slovenskému youtuberovi Peterovi Expl0ited.

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

Collins je moc sympatický mladík, který vám prozradí, co mu pomáhá, když je smutný… Seznámí vás s celou rodinou, provede po domě i vysoké škole, kde studuje podnikání. Se svým adoptivním rodičem se zná z fotografií a dopisů už od základní školy a moc by si přál ho poznat i osobně. Jak říká maminka Collinse, program adopcí byl pro rodinu velkým přínosem, ale nejvíce pomáhá na vysoké škole, kde je školné opravdu vysoké. Adoptivní rodič dostal od keňské rodiny tradiční jméno Biáhá.

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

Adoptivní rodina začala podporovat Maureen v roce 2002, kdy chodila na základní školu. Ve vzdělání ji doprovázela až do roku 2020, kdy na univerzitě v Nairobi ukončila studium oboru žurnalistika a mediální studia.

„… Bavilo mě dopisovat si s někým, kdo tvoří součást naší rodiny, a nezáleželo na tom, že má jinou barvu pleti, mluví cizím jazykem a žije v naprosto odlišné zemi. Dozvěděly jsme se o sobě navzájem i o životech v našich zemích spoustu věcí, i takových, o kterých jsem ani z hodin zeměpisu neměla tušení …“, Zuzka

„… Jsem tak vděčná za to, jak daleko jste mě a moji rodinu doprovodili během osmnácti let mého sponzorství, Slova mi nestačí k tomu, abych ti ukázala, jak moc jsem za všechno vděčná …“, Maureen

Celé příspěvky si můžete přečíst níže…

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

Zuzka

Moji rodiče si pětiletou holčičku Maureen adoptovali necelý rok předtím, než jsem se narodila. Celé moje dětství jsme si proto dělali legraci, že jsem ve skutečnosti až druhorozená.

Již od malička jsem věděla, že rnám v Keni něco jako nevlastní sestru. Ačkoliv jsem tenkrát byla příliš' malá na to, abych pochopila, jak přesně adopce na dálku funguje, věděla jsem, že si naše rodina vzala Maureen v podstatě na starosti. Věděla jsem, že díky nám může chodit školy, vybarvovat omalovánky suprovými pastelkami a nosit příjemné oblečení.

Pochopitelně jsem dříve ani z půlky nerozuměla tomu, jak moc je naše podpora pro život africké holčičky důležitá, ale již jako malá jsem si uvědomovala, že možnost chodit do školy a vzdělávat se bohužel není pro všechny děti samozřejmá.

Když jsem ještě chodila na základní školu, bavilo mě prohlížet si fotky, které nám Maureen posílala spolu s dopisy, a udivovat se tomu, jak jsou lidé na druhé straně světa jiní. Na její pozdravy v dopisech jsem nejdříve odpovídala namalovanými obrázky a později se pokoušela klopýtavou angličtinou v pár větách vyprávět o naši rodině, než jsem byla schopná napsat celostránkový dopis, na který jsem většinou dostala ještě delší odpověď.

Bavilo mě dopisovat si s někým, kdo tvoří součást naši rodiny, a nezáleželo na tom, že má jinou barvu pleti, mluví cizím jazykem a žije v naprosto odlišné zemi. Dozvěděly jsme se o sobě navzájem i o životech v našich zemích spoustu věci, i takových, o kterých jsem ani z hodin zeměpisu neměla tušení.

Myslím si, že adopce na dálku byla prospěšná pro obě strany. Maureen vystudovala základní, střední i vysokou školu, ke kterým by bez finanční podpory, bohužel stejně jako většina jejích vrstevníků, neměla přístup. A nás doteď u srdce hřeje pocit, že naše rodina pomohla holčičce z chudší rodiny splnit si její sny a vykročit směrem k úspěšnému životu.

Zuzka Augustová, „adoptivní sestra“, 18 let

Maureen

Ahoj, Dnes jsem dostala informaci, že moje sponzorství skončilo. A i když skončilo, jsem ráda, že jsme se viděly tváři v tvář, strávily spolu čas a také jsme se lépe poznaly. Slibuji ti, že musím letos odpromovat. Pošlu fotografie z příprav a také během promoce. Jsem tak vděčná za to, jak daleko jste mě a moji rodinu doprovodili během osmnácti let mého sponzorství, Slova mi nestačí k tomu, abych ti ukázala, jak moc jsem za všechno vděčná. Předej mé pozdravy zbytku rodiny a podékuj jim za mě za jejich podporu během osmnáctiletého sponzorství. Doufám, že zůstaneme v kontaktu,

Maureen, adoptivní dcera z Keni

 

1

Irene je s adoptivním rodičem v kontaktu od mateřské školky, kdy ji začal podporovat. Zná jména celé adoptivní rodiny a moc ráda si prohlíží všechny obdržené fotografie. Nyní studuje střední školu Ostrova Naděje a v příspěvku se dozvíte, co o ní říkají její nejlepší kamarádi. Irene žije u Viktoriina jezera, kam chodí pro vodu. Zkuste si doma vyzkoušet jaké to je nosit na hlavě 10ti litrový barel s vodou… A zvládnete to jako Irene bez držení? V závěru videa vás naučí připravit typické keňské jídlo ugali, dobrou chuť.

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

Aj tento rok sa uchádzame o 2 % z vašich daní, o ktorých rozhodujete vy. Ďakujeme, ak sa rozhodnete darovať ich práve nám. Vážime si to, pretože vďaka nim vieme pomáhať tam, kde to je najviac potrebné – v najchudších dedinských oblastiach subsaharské Afriky.

Ako viete, našim cieľom je podporovať najmä kvalitné vzdelanie a zdravotnú starostlivosť v rozvojovej Keni. Prostredníctvom projektu adopcie na diaľku, je možné poskytnúť dlhodobú pomoc konkrétnemu dieťaťu a zažiť ako priamo váš príspevok mení život jedného konkrétneho dieťaťa a jeho rodiny. Viac o projekte nájdete tu.

Vaše 2 % a jednorázové dary môžu pomôcť s naším srdcovým projektom – komunitným centrom Ostrov Nádeje. Tento projekt zabezpečuje domov a vzdelanie pre siroty, vzdelanie pre deti rôzneho veku (materská škola, základná škola a stredná škola) a dnes už je v ňom každý deň 500 detí! Súčasťou je tiež veľmi dôležitá zdravotná klinika, ktorá je v danej oblasti, kde sa nachádza jediná dobre fungujúca a prístupná. Peniaze, ktoré nám poskytnete formou darovanie svojich 2 % využijeme na podporu tohoto komunitného centra, ktoré sa snažíme budovať ako udržateľné, ale na nákup liekov, kvalitných miestnych lekárov, zdravotné sestry a učiteľov stále potrebujeme viac financií, než dokážeme zarobiť na farme. Viac informácií o celom projekte nájdete tu.

Ešte raz srdečná vďaka za Vaše 2 %.

Údaje potrebné k darovaniu:

názov: Centrum NAROVINU
právna forma: Občianske združenie
sídlo: Kollárová 759/1, Pliešovce 96263
IČO: 37999401

» Vyhlásenie s našimi údajmi pre darovanie 2 % (editovateľné)
» Postup na darovanie nájdete tu.

1

Na starosti mají komunikaci s dětmi v programu Adopce na dálku, distribuci dopisů a balíčků od adoptivních rodičů, zajištění extraplateb a distribuci potravin pro děti a rodiny, koordinaci komunikace s partnerskými školami, organizování setkání v komunitách či pomoc projektu Ostrov Naděje. Děkujeme za společnou cestu, za inspiraci, za možnost překonávat předsudky… Ale především za to, že se nejedná pouze o ekonomickou výpomoc, ale podařilo se nám v projektech vytvořit pouto solidarity, porozumění a vzájemné náklonnosti mezi různými kulturami.

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

Všem našim dobrovolníkům v České republice a na Slovensku, kteří nám pomáhají organizovat benefiční akce, prodejní stánky Férového obchůdku, workshopy pro děti, jezdí pomáhat do Ostrova Naděje v Keni, vymýšlejí s námi nové projekty a akce, překládají, dělají korektury, IT podporu a mají také na starosti děti v programu Adopce na dálku a komunikaci s adoptivními rodiči… Děkujeme, jste naší velkou oporou. Moc si této spolupráce vážíme, bez vás bychom to nezvládli.

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

George vám ukáže, jak probíhá výuka v 8. třídě Ostrova Naděje. Ve škole mu moc nejde svahilština. Rodiče mu zemřeli a tak se o něho stará babička a dědeček. Když je George doma, pomáhá prarodičům pálit uhlí a také šít oblečení. Dědeček je moc vděčný za podporu, kterou chlapec v rámci programu adopce na dálku dostává…

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

Regina chodí do základní školy Ostrova Naděje. Rodiče se odstěhovali do Tanzánie a tak holčička žije v Ostrově Naděje, ve volných chvílích na ni dohlíží strýc a za rodiči jezdí o prázdninách. Regina je v pravidelném kontaktu s rodinou, která ji podporuje, vyměňují si dopisy, fotografie a sdílejí své zážitky. Moc si přejí, aby se jednou potkali v Keni osobně…

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

„Projekt adopce na dálku podporuje naše škola už od roku 2007, kdy jsme si adoptovali malou Muthinu z Keni. Finance na adopci získáváme prodejem výrobků žáků, stánek s našimi vánočními a velikonočními dekoracemi bývá pravidelně na trzích u nás v městečku. Z Muthiny je dnes dospělá dívka, stejně jako z některých bývalých žáků…

Myslím, že jsme změnili nejen život jednoho ‚dítěte‘ z keňského venkova. Ale i my, kdo jsme se podíleli na vyrábění a prodeji, a všichni ti, kdo si u nás za ty roky něco koupili, se alespoň na chvíli zamysleli nad fungováním světa, nad věcmi, které bereme jako samozřejmost, ale všude samozřejmé nejsou…“ Bohuslava Dusíková, ZŠ Kladruby

„Adopce na dálku mi přijde důležitá, protože si myslím, že každé dítě má právo a nárok na vzdělávání.“ Nela
„Na prodeji na trzích se mi líbilo, že tím můžeme někomu opravdu pomoct a udělat lepší život nejen jemu, ale třeba i jeho dětem.“ Zuzka

„Na prodeji mě bavilo to, že jsem pomáhala pro dobrou věc.“ Klára

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

1

Vážení adoptivní rodiče, vážení příznivci a přátelé Centra Narovinu,

přejeme Vám poklidný zbytek roku a do nového hlavně hodně zdraví, radosti a spokojenosti.

Moc si vážíme toho, že jste nás podpořili i v tomto nelehkém období a těšíme se na další společný rok,

Vaše Centrum Narovinu

Projekt Adopce na dálku oslavil v roce 2020 plnoletost – krásné osmnáctiny. Připravovali jsme oslavu, ale situace slavení nepřála… Tak slavíme alespoň krásnými online příběhy. Od listopadu zveřejňujeme každý týden jeden příběh podporovaného dítěte a jeden příběh „Děkujeme za podporu.“ Seznámíme vás tak s osmnácti podporovanými dětmi – nahlédneme do míst, kde rodiny žijí, podíváme se, jak vypadají školy, do kterých děti chodí, co dělají děti ve volném čase nebo čím se rodiny živí… A v rámci osmnácti příběhů „Děkujeme za podporu.“ vám představíme adoptivní rodiče, dobrovolníky a příznivce projektu, kteří vzdělání dětí v Keni podporují. Všechny příběhy najdete na našich stránkách nebo facebook.com/CentrumNarovinu.

Podpora vzdělání má smysl! Připojíte se také?

» 18 příběhů Podporovaných dětí

» 18 příběhů Děkujeme za podporu

Nelly Melelo je v programu adopce od roku 2008, kdy začala navštěvovat základní školu. S pomocí adoptivního rodiče tento rok ukončila studium na Univerzitě Nairobi – obor statistika. Nelly je 24 a žije s rodiči a sourozenci v tradiční masajské vesnici. Podpora vzdělání má smysl a Nelly je dalším krásným příkladem toho, že program pomáhá konkrétním dětem, ale mění také život celým rodinám a komunitám…

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

1

Audrey studuje a žije v Mombase. Ve videu se nám představí celá desetičlenná rodina, nakouknete do školy i do jejich domu a dozvíte se, co znamená mít „rodinnou firmu“. Audrey je se svým adoptivním rodičem v pravidelném kontaktu a fotografie, které dostala, zdobí stěny jejich domu.

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz

Bonface chodí do naší základní školy Ostrova Naděje a nahlédnete s ním do hodiny tělocviku i do počítačové učebny. Maminka Bonface má několik zaměstnání, aby se mohla o své čtyři děti postarat… Projekt Adopce na dálku jí v tom velmi pomáhá.

Připojíte se také? www.AdopceAfrika.cz