Domů

Archiv aktualit

Dana Feminová je na další pracovní cestě v Keni a opět má velmi nabitý program:

– schůzky s nairobskou kanceláří a sponzory

– pobyt na Rusinga Island v projektu Ostrov Naděje:

 •     schůzky s týmem projektu
 •     rozhovory a schůzky s dětmi
 •     metodický seminář pro učitele
 •     seminář se studenty střední školy Life skills
 •     finální realizace pořízení sanitky pro kliniku Ostrov Naděje atd.

– seminář pro dobrovolné koordinátory adopce na dálku a partnerské školy

Aktuální informace a fotografie na www.facebook.com/CentrumNarovinu/
 

1
Dárky s příběhem z Férového obchůdku podporují děti z Ostrova Naděje v Keni
Komunitní centrum Ostrov Naděje můžete podpořit i dárcovskou SMS
Kdo tvoří tým Centra Narovinu? Představujeme dobrovolníky a novou posilu v Praze
Reakce na článek Když děti v Keni píšou dopisy z června 2018
Představujeme tým Ostrova Naděje na Rusinga Island v Keni
Zdravotní pojištění a příklad zajímavé extra platby
Klub přátel adopce
Projekt Keňa na Gymnáziu Kojetín
 

 

V roce 2017 se během návštěvy koordinátorů a sponzorů z České a Slovenské republiky na ostrově Mfangano zrodila myšlenka na projekt chovu ryb v Ostrově Naděje na Rusinga Island.

Tým se setkal s panem Ronaldem B, Gitanou, expertem na zemědělství, který se věnuje chovu ryb na zmiňovaném ostrově. Vystudoval rybolov na jedné z nejznámějších rybářských škol na Filipínách, kterou je Rybářská Universita Bicol. Studia dokončil v roce 1986. Od té doby se věnuje chovu ryb. Pracoval v několika zemích, konkrétně v Indii, Mosambiku, Vietnamu, Zambii, Zimbabwe a Malajsii.

Projekt začal loni, 26. ledna 2018. Začal opravou a vylepšením stávajících rybích klecí o velikosti 2x2 m a výrobou šesti nových klecí o velikosti 6x6 m. Zároveň byly vylepšeny dva stávající rybníky, které byly původně používány pro rozmnožování ryb z umělé líhně.

První dva měsíce prací byly hektické, aby se stihl harmonogram výroby a instalace prvních rybích klecí. Všech šest jednotek bylo dokončeno a instalováno podle plánu.

Po devíti měsících tvrdé práce jsme začali lovit malé klece a viděli jsme plody naší práce.

V této době jsme dokončili výlov čtvrté klece. A pomalu, ale jistě, zakládáme místní trh pro naši humanistickou značku „Fish for All“ (Ryby pro všechny) – čerstvé a kvalitní ryby z jezera s vynikající chutí.

Ronaldo B, Gitana

 

1

V tomto roku 2019 nám 2% neposielajte, nie sme zaregistrovaný na ich prijatie. Ďakujeme, že ste nám ich poslali v minulom roku a verím, že nám svoju priazeň zachováte a pošlete nám ich ďalší rok. Vďaka ním sa nám totiž darí spolufinancovať náš veľký projekt na Rusinga Island v Keni. V roku 2017 sa nám v rámci rozvojovej pomoci Slovenskej republiky podarilo získať nový grant na takmer 280.000 € pre rybiu farmu na Viktóriinom jazere, v západnej Keni. Naša spoluúčasť je 10%, to znamená, že takmer 28.000 € musíme zabezpečiť z vlastných zdrojov. Rybia farma je jedna z dôležitých časti v rámci celého projektu nášho komunitného centra – Island of Hope – Ostrov Nádeje.

V rámci tohto projektu, kde okrem 8 ročnej základnej školy, materskej škôlky a sirotinca pre 80 detí, máme aj strednú školu a zdravotné stredisko s 24 hodinovou prevádzkou, sa snažíme o udržateľnosť celého projektu. Snažíme sa hľadať rôzne spôsoby na zabezpečenie financií pre tento projekt. Rybia farma má pomôcť zabezpečiť stravu pre deti v školách – denne sa v centre stravuje takmer 400 detí – ale najmä, by mala priniesť financie z predaja rýb a tak pomôcť udržateľnosti tohto celého projektu, najmä zdravotného strediska. Vaše 2% využijeme v rámci spoluúčasti tohto projektu na jeho realizáciu a zabezpečenie.

Tento projekt má aj druhú časť – zrealizujeme 1- ročný seminár so zameraním na sexuálnu výchovu a plánovanie rodičovstva pre študentov strednej školy v komunitnom centre. V oblasti, kde je naše centrum je najvyšší počet ľudí infikovaných HIV/AIDS v celej Keni. Je tu vysoká prostitúcia a u mladých ľudí absentuje znalosť problematiky. Seminár zabezpečí zvýšenie informovanosti najohrozenejšej skupiny a trvalé zavedenie tém sexuálnej výchovy a plánovaného rodičovstva do vyučovania na strednej škole.

» Farma na chov rýb na Viktóriinom jazere
» Viac informácií o celom projekte
» Aktuálne informácie z projektu

1

Z účtu Klubu přátel adopce, kam lidé mohou přispívat pravidelnou i nepravidelnou částkou pod v. s. 800, a kam jdou i přeplatky, které nám věnovali „adoptivní rodiče“ z ukončených adopcí, jsme v prvním trimestru 2019 (k 31.1. 2019) podpořili celkem 49 dětí (celkem se jedná o částku 197 600,- Kč), které přišly o podporu svého dosavadního „adoptivního rodiče“.

Konkrétně se jedná o tyto děti:

Za věnované částky na Klub přátel adopce velmi děkujeme. Tyto děti nemusí přerušit školní docházku a mohou pokračovat v dalším studiu.

Hana Jodasová

Výstavu zajišťuje Gymnázium Kojetín a součástí akce je:

Sbírka pro školáky z komunitního centra Ostrov Naděje na Rusinga Island v Keni. Nosit můžete:

 • školní potřeby (barevné papíry, pastelky, barvy na malování, pravítka, nůžky, sady na výtvarné a kreativní činnosti, výukové hry s anglickým návodem, lego a dřevěné kostky)
 • sportovní potřeby (vyfouklé míče, pumpičky, švihadla, pálky, stolní hry s anglickým návodem)

Vše, čím se rozhodnete přispět, přineste na infostánek Galerie Přerov v přízemí.

Sběr hliníkových plechovek

 • výtěžek putuje dětem ze sirotčince, MŠ, ZŠ a SŠ Ostrova Naděje


Finanční sbírka

 • na projekty Centra Narovinu v Keni

Vážení adoptivní rodiče, vážení příznivci a přátelé Centra Narovinu, z celého srdce Vám děkujeme, že jste i v tomto roce byli s námi

Společně jsme podpořili vzdělání, lékařskou péči a celkovou životní úroveň děti i celých rodin v Keni – v mateřských, základních, středních, vyšších odborných a na univerzitách například studuje 1 745 dětí, v Ostrově Naděje nachází zázemí denně přes 500 dětí a zdravotní péči jsme poskytli 826 dětem v rámci zdravotního pojištění.

Přejeme Vám poklidné svátky vánoční a do nového roku hodně zdraví, lásky, spokojenosti a radosti,

Vaše Centrum Narovinu

Děkujeme za obrovkou podporu, všechna milá setkání na akcích i velký zájem o dárky z Férového obchůdku, moc si toho vážíme. Opět můžeme podpořit komunitní centrum Ostrov Naděje na jeho cestě k samostatnosti… Rádi bychom se s vámi podělili o pár obdržených příspěvků, děkujeme a těšíme se na další spolupráci, třeba v rámci velikonočních trhů

» Férový obchůdek

» Mikulášské trhy pomáhají dívce z Keni

» Adventní čas přišel do Slaného

» Projekt Keňa na Gymnáziu Kojetín

» Vánoční odpoledne v ZŠ Řečany nad Labem

Do projektu se zapojují jednotlivci, skupiny lidí, rodiny, organizace, firmy nebo také třídy či celé školy. Děkujeme za podporu jedné ze škol – základní škole Volary a sdílíme obdržený příspěvek. Zapojete se i vy! V kontaktu s konkrétním dítětem z Keni můžete být již od ledna 2019 a sledovat jeho životní cestu a sny…

» Databáze dětí

» Školní vánoční trhy 2018

1

Školní vánoční trhy 2018 na podporu adopce na dálku se konaly ve čtvrtek 29. 11. Z části loňské tržby se podařilo obstarat našemu chráněnci notebook. Peter Odhiambo Kipasi již studuje na vyšší odborné škole v městě Thika (nedaleko Nairobi) obor dopravní logistika a management. Zveřejňujeme poslední Peterův dopis a dále fotografie dokreslující atmosféru letošních trhů. Děkujeme všem, kteří se na nich podíleli!
(jf)
fota: J. Fistrová, P. Horálek
překlad dopisu V. Králová
» více na zsvolary.cz

Drazí přátelé z volarské školy,
Jak se daří? Velice mě těší, že vám mohu opět psát a věřím, že jste v pořádku a daří se vám dobře.
Mám se dobře a cítím se velmi šťastný, přestože se v mém životě objevily těžké zkoušky. Můj tatínek zemřel 5. června a cítím, že je správné, abych vás o tom informoval. Bylo to pro mě těžké, protože mi byl v životě jediným ochráncem. Cítil jsem se opuštěný, ale teď je mi mnohem lépe také proto, že jste tu pro mě vždycky byli Vy. Věřím, že se vše brzy vrátí k normálu, jak to bylo předtím. Rád bych vám také poděkoval za dárek. Laptop mi ve škole opravdu hodně pomůže, děkuji vám moc. Nyní budu s vámi schopen komunikovat on-line v případě, že to bude možné. Nezměnil jsem e-mailovou adresu a doufám, že se s vámi budu schopen spojit.
Rád bych vám též vyřídil pozdravy od své rodiny a přátel, kteří též děkují za podporu, kterou mi poskytujete.Zdravím a děkuji za podporu, Bůh vás všechny ochraňuj. Posílám pozdravy všem studentům volarské školy.

Váš Peter Odhiambo 

Váš příspěvek konkrétně podpoří trvalou udržitelnost komunitního centra Ostrov Naděje v Keni, které denně navštěvuje přes 500 dětí. Jeho součástí je mateřská, základní a internátní střední škola, sirotčinec, zdravotní středisko s 24h provozem, knihovna s počítačovou učebnou a farma. V komunitním centru je nově založená farma na chov ryb na Viktoriině jezeře. Zisk z produkce bude finančně podporovat stravování dětí a provoz komunitního centra – na financování zdravotních, sociálních a vzdělávacích služeb.

» Více na stránkách Ostrov Naděje – komunitní centrum na Rusinga Island v Keni

» Jak poslat DMS…

Art-n-coffee, Na Příkopě 24, 110 00 Praha 1.

» Událost na facebooku

Centrum Narovinu bude prodávat dárky Férového obchůdku, především výrobky z mastku (talíře, misky, svícny, sošky), výrobky ze dřeva z kovu a kůže, dárkové certifikáty a balíčky, keňskou kávu a čaj, náušnice… 100 % výdělku vracíme zpět do komunitního centra Ostrov Naděje v Keni.

» Více na stránkách Férového obchůdku

A ve spolupráci s KAWAK to budou recyklované tašky z pytlů od kávy, 40 % z každé prodané tašky jde do Ostrova Naděje. Více na kawak.cz

Valdštejnská 151, Praha 1. Bohatý program zpříjemníme stánkem Centra Narovinu s Férovým obchůdkem.

Nová Beseda Klánovice od 18 hod.

Milé dámy,

pokud už Vás začíná ze snu budit panika z nákupu vánočních dárků, máme pro Vás dobrou zprávu. Letos je možné nakupovat BEZ STRESU!!!  Ve čtvrtek 29. 11. od 18:00 pro Vás chystáme již 10. Ladies night, tentokrát na téma: „Vánoce jsou tady, pojďme si je užít v klidu, vyhněme se přeplněným nákupním centrům a pořešme všechny vánoční dárky pod jednou střechou, v KC Nová Beseda!"

Co Vás tedy 29. 11. v našem kulturním centru čeká?

• 18:00 - 20:30 Klánovické vánoční tržiště
• 20:30 - 21:15 Módní přehlídka, Tombola
• 21:15 Promítání komedie Ten, kdo tě miloval

REZERVACE s následným vyzvednutím vstupenek NUTNÁ!

My u toho budeme s Férovým obchůdkem, přijďte si nakoupit direct trade vánoční dárky s příběhem z Keni! Výdělkem podporujeme komunitní centrum Ostrov Naděje, které denně navštěvuje přes 500 dětí.

» E-shop Férový obchůdek
» Více na kcnovabeseda.cz/program/dalsi-akce/ladies-night6/

Městská knihovna Planá nad Lužnicí od 15 do 18 hod.

Čtení, vyprávění, malování – Literární doupě pro malé i velké – Adventní tvořivé dílničky – Dobroty pro mlsouny – Překvapení… AFRICKÝ JARMARK  aneb vyrob si (nebo kup) dárek

Překvapením je Centrum Narovinu. Program obohatíme o Férový obchůdek a workshopy s africkou tématikou – budeme vyrábět africká zvířátka a náhrdelníky či náramky z papírových korálků… Přijďte si nakoupit vánoční dárky s příběhem a ochutnat keňskou kávu a čaj.

» E-shop Férový obchůdek
» Více na stránkách Městské knihovny na Facebooku

ZOO Dvůr Králové

První adventní víkend se můžete těšit na Vánoční dílny, které se budou konat přímo v zahradě. Přes dvě desítky trhovců nabídnou k prodeji vánoční dárky, ale také dílny pro návštěvníky. Adventní atmosféru navodí rozsvícený africký baobab a další vánoční výzdoba zahrady.

Centrum Narovinu u toho bude v neděli 2.12. s Férovým obchůdkem a workshopy s africkou tématikou. A od 14:30 proběhne v hotelovém sále Masai Boma promítání a povídání Karibuni Kenya – Afrika nevšedníma očima (rozvojové projekty a nahlédnutí do nejchudších slumů i života ve vesnicíc…).

Více na stránkách Férového obchůdku, ZOO Dvůr Králové a události na facebooku.

Zboží Férového obchůdku najdete na stánku základní školy. Žáci budou na svém stánku prodávat také své ručně vyrobené výrobky, výdělkem podporují vzdělání adoptované dívky Muthiny z Keni.

Svatopluka Čecha 683. Férový obchůdek obohatí program Dne otevřených dveří na gymnáziu.

Ve Smečkách 26, Praha 1. V rámci koncertu bude možné zakoupit si také výrobky Férového obchůdku. Více na facebooku.

Bellova 352, Praha 10 Petrovice. Férový obchůdek a dílničky s africkou tématikou…

Anglo-americká univerzita

 • Výstava Můj svět: všední radosti očima keňských dětí
 • Férový obchůdek – dárky s příběhem
 • Promítání a povídání o projektech v Keni
 • Výdělkem podpoříme komunitní centrum Ostrov Naděje v Keni

» Více na www.aauni.edu/giving-tuesday-2019/news/948/
» www.facebook.com/aauprague

Hauch gallery, Praha

SLOU DAYS v předvánoční atmosféře jsou ideální příležitostí pro první vánoční dárky a semináře pro vaší vlastní pohodu. Tentokrát se vše točí kolem chytrých nákupů. Centrum Narovinu u toho bude také – nakoupit si můžete naše dárkové certifikáty!

V nabídce máme dárkové certifikáty „Daruj zdraví“, „Daruj vzdělání“ a „Daruj naději“. Předem děkujeme za podporu.

» E-shop Férový obchůdek
» Více na www.slou.cz
» Událost na Facebooku

Clarion Congress Hotel Prague

Největší festival o cestování v ČR: známí cestovatelé a fotografové, speciality z exotické kuchyně, projekce a přednášky, přehlídka exotických tanců… Centrum Narovinu bude u toho s Férovým obchůdkem, přijďte si nakoupit direct trade vánoční dárky s příběhem z Keni! Výdělkem podporujeme komunitní centrum Ostrov Naděje, které denně navštěvuje přes 500 dětí.

» E-shop Férový obchůdek
» Více na www.kolemsveta.cz
» Program
» Událost na Facebooku

Dům dětí a mládeže „Ostrov“ Slaný 09:00 – 14:00 hod.

Tvořivé dílny pro děti i dospělé, výroba adventních věnců, dárků, dekorací, výroba a zdobení medových perníčků. Prezentace včelařského kroužku pod ZOSV Slaný, lité a máčené svíčky z včelího vosku. Prodej rukodělných výrobků, šperků.

Centrum Narovinu obohatí program o Férový obchůdek a workshopy s africkou tématikou – budeme vyrábět africká zvířátka a náhrdelníky či náramky z papírových korálků… Přijďte si nakoupit vánoční dárky s příběhem a ochutnat keňskou kávu a čaj.

» E-shop Férový obchůdek
» Více na www.ostrov-svc.cz
» Událost na Facebooku

Férový obchůdek – to jsou dárky s příběhem
Komunitní centrum OSTROV NADĚJE můžete podpořit i dárcovskou SMS
Kdo tvoří tým Centra Narovinu? Představujeme dobrovolníky a novou posilu v Nairobi
Klub přátel adopce
Jaká jména se dávají dětem v Keni
Asante sana, Afriko, a zase někdy na viděnou
Program zdravotního pojištění v roce 2017/2018
Dárky s příběhem
 
 

Forma práce: plný úvazek  –  HPP, pevná pracovní doba
Pozice: Asistentka administrativního zajištění projektu pomoci na dálku „Adopce afrických dětí“
Obor: administrativa v neziskovém sektoru - rozvojová spolupráce a výchova, dobrovolnictví
Region: Praha
Text inzerátu: Centrum Narovinu, o.p.s. je obecně prospěšná společnost zabývající se mezinárodní rozvojovou spoluprací s Afrikou a globální rozvojovou výchovou hledá asistenta/ku administrativního zajištění – především pro rozvojový projekt „Adopce afrických dětí“.

Náplň práce:

 • administrativně-technická podpora projektu a pomoc se zajištěním chodu celé kanceláře (správa databáze projektu „Adopce afrických dětí“, vyřizování emailů, telefonátů, …)
 • komunikace s kanceláří v Nairobi
 • komunikace s „adoptivními rodiči“, dobrovolnými koordinátory adopcí a dobrovolníky
 • pomoc s organizací miniobchůdku v duchu fair trade
 • pomoc na akcích organizace (benefiční akce, prezentační stánky…)

Požadujeme:

 • min. SŠ vzdělání
 • dobré organizační a komunikační schopnosti
 • zkušenost s administrativně-technickým vedením kanceláře
 • znalost práce na PC (MS Office – především Excel na velmi dobré úrovni, databáze, internet)
 • nutná dobrá znalost angličtiny slovem i písmem
 • samostatnost, spolehlivost, systematičnost, pečlivost a zodpovědnost, trpělivost
 • předpoklady pro práci v týmu a ochota zapojit se i do dalších činností v rámci organizace
 • ochota se učit a doplňovat si informace, zájem o rozvojovou spolupráci a Afriku

Výhodou: praxe na podobné pozici v neziskové organizaci, zkušenost v oblasti rozvojové spolupráce, příjemné vystupování, komunikativnost, záliba v excelovských tabulkách, porozumění mluvené/africké angličtině

Nabízíme:

 1. Možnost přímo sledovat smysluplnost své práce
 2. Práci v příjemném kolektivu lidí vyznačujících se chutí pomáhat
 3. Sick days, občasná možnost home office
 4. 25 dní dovolené
 5. Nástupní plat: 20 000,- Kč (hrubého)

Vážné zájemce prosíme, aby poslali svůj strukturovaný životopis + motivační dopis nejpozději do pátku 2.11. e-mailem na simona.hertusova@adopceafrika.cz. Osobní schůzky se zájemci budou probíhat ve čtvrtek 8.11. a nástup by byl k 15.11. 2018.

Název organizace: Centrum Narovinu, o.p.s., Adresa: Sokolská 32, Praha 2, www.adopceafrika.cz

Máte 1 – 2 volné hodinky týdně a rádi byste je věnovali dobrovolnické činnosti z domova? Je vám blízká Afrika a projekty rozvojové pomoci? Tak právě vás hledáme :)

Neděle 7.10. od 10 do 17 hod.
Centrum Narovinu – Sokolská 32, Praha 2

Hledáme nové koordinátory programu Adopce afrických dětí – projektu pomoci na dálku.

Dozvíš se zajímavé informace z oblasti rozvojové spolupráce a o projektech, které kladou důraz na trvalou udržitelnost a aktivní přístup při práci s místními komunitami, mají citlivý přístup ke kulturním odlišnostem a respekt k různorodosti.

Během semináře se také seznámíš s detaily práce koordinátora programu Adopce na dálku a se vším, co
tato pomoc obnáší. Seminář probíhá aktivní formou.

Kurz vedou Lenka Čumpelíková a Jitka Motejzíková z Centra Narovinu
Přihlášky a dotazy: info@centrumnarovinu.cz – mobil: 777 831 836

1

Centrum Narovinu bude mít stánek na Dni neziskových organizací na Praze 5 (středa 12.9. od 11 do 17 hodin, pěší zóna Anděl).

» Den neziskových organizací na Praze 5

Nabízíme dárkové balíčky v různých hodnotách i provedení. Od menší varianty v celofánovém sáčku až po vetší dárkové balíčky v papírových krabicích. Standardní balíček obsahuje férovou kávu a čaj z Keni, a sošku z mastku, která pochází z výrobní dílny Ostrova Naděje.

I letos rádi připravíme balíčky na míru podle vašich představ – do balíčku můžeme přidat i jiné mastkové, dřevěné či kovové výrobky, šperky, dárkové certifikáty v různých hodnotách od 100,– Kč podporujících zdraví, vzdělání a děti z komunitního centra Ostrov Naděje. A samozřejmě rádi připravíme jen jednotlivé výrobky jako dárečky například do tomboly nebo do Vašich balíčků. 100 % výdělku vracíme zpět do projektu a rozvoje komunitního centra Ostrov Naděje na Rusinga Island v Keni.

» Férový obchůdek

1

Antony Mbugua Gitau je v 7. třídě a je mu 12 let. Maminka mu zemřela když byl ještě malý, nyní žije s tatínkem a babičkou. Bez podpory adoptivní maminky Sandry by Antony do školy nechodil. Moc rád hraje fotbal a bruslí. Čím by chtěl být a co mu dělá radost? A jak program hodnotí rodina? To vám představí ve videu sám Antony, babička Rachel i tatínek James… Program Adopce afrických dětí – projekt pomoci na dálku funguje od roku 2002 a pomohl přes 4 000 dětem se vzděláním. Zapojte se i Vy a změňte jeden lidský osud!

» 15 let AdopceAfrika.cz
» Adopce afrických dětí – projekt pomoci na dálku

Stáhnout Stáhnout video (452 MB)

Tak jako každý rok, i letos, během podzimu a zimy hledáme nové možnosti, kde bychom mohli prezentovat naše projekty a nabídli zboží Férového obchůdku. Máme zkušenosti s benefičními, prezentačními, prodejními akcemi, festivaly i s komisním prodejem v obchodech či na školních jarmarcích.

Akci můžeme doplnit besedou s promítáním, výstavou fotografií či workshopy s africkou tématikou pro děti i dospělé.

Předem děkujeme za tipy a těšíme se na spolupráci po celé České republice.

Kontakt: Simona Heřtusová, mobil 608 301 270, e-mail: simona.hertusova@adopceafrika.cz

Září 2018: Centrum Narovinu a Městská knihovna Planá nad Lužnicí zvou na výstavu fotografií.

DMS – Dárcovská SMS je společným projektem Fóra dárců - organizace usilující o podporu filantropie v České republice, a Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Služba DMS probíhá na nekomerčním principu a respektuje zásadu minimálních nákladů na zajištění provozu. Rozdíl v částce pokrývá technické, organizační a koordinační zajištění projektu, včetně servisu pro neziskové organizace a veřejnost. Mobilní operátoři své služby poskytují zcela bezplatně.

Jak poslat Dárcovskou SMS (DMS)?

Líbí se vám náš projekt komunitního centra Ostrov Naděje v Keni a chcete ho finančně podpořit přímo z vašeho mobilního telefonu? Můžete poslat jednorázovou nebo trvalou DMS!

Pokud na číslo 87 777 pošlete SMS ve tvaru: DMS OSTROVNADEJE 30 nebo DMS OSTROVNADEJE 60 nebo DMS OSTROVNADEJE 90, podpoříte náš projekt jednorázově. Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč, projekt Ostrov Naděje obdrží 29, nebo 59 nebo 89 Kč.

Chcete oblíbený projekt podporovat dlouhodobě?

Zvolenou částku budeme od Vás dostávat každý měsíc, až do doby, kdy se rozhodnete příkaz odvolat.

Do zprávy na číslo 87 777 napište: DMS TRV OSTROVNADEJE 30 nebo DMS TRV OSTROVNADEJE 60 nebo DMS TRV OSTROVNADEJE 90. Cena DMS je 30, 60 nebo 90 Kč, příjemce vaší pomoci obdrží každý měsíc 29, nebo 59 nebo 89 Kč.

Svoji trvalou podporu můžete kdykoliv zrušit – zasláním SMS ve tvaru STOP OSTROVNADEJE na 87 777.

Předem děkujeme za podporu a těšíme se na další formu spolupráce.

» Více k DMS OSTROVNADEJE

Vše o DMS na www.darcovskasms.cz

Ve spolupráci s TEPfactor Chotilsko – Slapy se nám podařilo nashromáždit 404 500,- Kč na nákup sanitky pro Ostrov Naděje v Keni a sen se tak pomalu stává skutečností…

DĚKUJEME Pojišťovna VZP, a. s., která darovala více jak polovinu potřebné částky. DINO SCHOOLS OF PRAGUE za uspořádání aukce obrázků dětí, při níž se vydražila částka 120 200,- Kč. A firmám Mercuria Laser Game, Premium Fashion Brands, DAGO a všem jednotlivým dárcům za příspěvky v celkové výši 54 300,- Kč.

TEPfactor se svými partnery pořídí sanitku pro Ostrov Naděje v Keni

Více než polovinu potřebné částky věnovala Pojišťovna VZP, a. s.

V Praze dne 23. července 2018: Již na jaře se spojili obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu a zábavní centrum TEPfactor v Chotilsku na Slapech s cílem zajistit potřebnou terénní sanitku pro ostrov Rusinga v Keni. Víc než polovinou potřebné částky přispěla Pojišťovna VZP, a. s., (PVZP). Pojišťovna VZP, a. s., přispěla částkou 230 tisíc korun, přičemž speciálně upravená terénní sanitka stojí zhruba 450 tisíc korun. Nyní se potřebnou částku podařilo dát dohromady.

V rámci aukce obrázků dětí DINO SCHOOLS OF PRAGUE se vydražila částka v hodnotě 120 tisíc korun, děkujeme tedy škole DINO Scholls za umožnění aukce.

Dalšími finančními partnery se stali Mercuria laser game, DAGO, s.r.o., Premium Fashion Brands a další.

„Jsme vděční Pojišťovně VZP, a. s. která věnovala tak vysokou částku na dobrou věc, těšíme se spolupráci, kterou nyní připravujeme. Chtěli bychom samozřejmě poděkovat i dalším partnerům za štědrou podporu, která nám umožní co nejrychleji splnit náš cíl a poskytnout obyvatelům komunitního centra přístup ke kvalifikované lékařské péči,“ řekl Jan Daneš, ředitel TEPfactor v České republice.

Centrum Narovinu buduje na ostrově Rusinga na Viktoriině jezeře od roku 2003 soběstačné a trvale udržitelné komunitní centrum nazvané „Ostrov Naděje“. Cílem projektu je přispívat k řešení problémů života komunity na ostrově. Projekt zahrnuje výstavbu a zajištění provozu centra, v jehož rámci funguje sirotčinec, mateřská školka, základní a střední škola, zdravotní centrum, vzdělávací centrum s knihovnou a farma. Do komunitního centra denně dochází 500 dětí a domov v něm našlo již 90 úplných sirotků.

Zdravotní klinika Ostrova Naděje poskytuje pouze základní péči, má laboratoř a porodní sál. Její personál zajišťuje péči pacientům s HIV a tuberkulózou, prevenci a vakcinaci. Není zde ale operační sál, ani specializovaní lékaři. „Nejbližší nemocnice, která je schopná zajistit kvalifikovanou lékařskou péči je vzdálená 50 kilometrů. Transport pacientů bez tomu uzpůsobené sanitky je velmi komplikovaný a často bohužel končí tragicky. Proto je pro nás zajištění terénní sanitky nesmírně důležité a velmi si pomoci TEPfactoru a všech partnerů vážíme. Nová sanitka přispěje k záchraně lidských životů a usnadní dosažitelnost kvalitní lékařské péče pro ty, kteří ji potřebují,“ říká Dana Feminová z Centra Narovinu. „Společenská odpovědnost je součástí naší firemní kultury a podpora přístupu k lepší zdravotní péči je naše každodenní role. Proto jsme se rádi stali partnerem dobré myšlenky,“ uzavírá Mgr. Jarmila Bílková, marketingová managerka PVZP.

Centrum Narovinu se zaměřuje na rozvojovou spolupráci s cílem zlepšení vzdělávání, zdravotní péče a celkové životní úrovně v Keni. Mezi další priority patří přispívání k vytváření tolerantní multikulturní společnosti, zvyšování veřejného povědomí o situaci v rozvojových zemích a prevence diskriminace a rasismu v naší společnosti. Centrum Narovinu spolupracuje na kampani Česko proti chudobě. Počátky činnosti Centra Narovinu sahají do roku 1995. V současné době představují hlavní náplň aktivit Centra Narovinu projekty zahraniční rozvojové spolupráce v Keni a globální výchovy v České a Slovenské republice.
www.centrumnarovinu.cz

TEPfactor je dobrodružná hra společnosti TEPfactor zaměřená na týmovou spolupráci, adrenalin, dobrodružství, zábavu a výzvu za pět let zocelila už přes 200 tisíc nadšenců a utužila tisíce pracovních a sportovních kolektivů, školních tříd a rodin. Myšlenka otevřít zábavní centrum ve stylu televizní show Pevnost Boyard napadla majitele a zakladatele Tomáše Chrousta před osmi lety. Další tři roky trvalo, než se ujasnilo, jak by měl projekt vypadat a než se sehnaly potřebné peníze. V srpnu 2012 pak bylo otevřeno první centrum TEPfaktor v Chotilsku na Slapech. Koncept s 21 úkoly, barem a pláží se postupně rozrostl také o konferenční centrum a ubytovací prostory a počet úkolů zaměřených na logiku, trpělivost, paměť, zručnost a fyzickou kondici vzrostl na současných 25.
www.tepfactor.com

Pojišťovna VZP, a. s., je univerzální neživotní pojišťovna. Od roku 1994 byla součástí VZP ČR, po vstupu Česka do Evropské unie v roce 2004 působí samostatně. Poskytuje cestovní pojištění, pojištění majetku a odpovědnosti, občanů, podnikatelů, zdravotnických zařízení, pojištění profesní odpovědnosti a majetku lékařů a farmaceutů, pojištění běžné občanské  odpovědnosti, úrazové pojištění, komerční zdravotní pojištění cizinců a další pojistné produkty. Jediným akcionářem je Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky. V roce 2017 dosáhla předpisu pojistného ve výši 492 mil. Kč, v dubnu 2018 navýšila základní kapitál na 308 mil. Kč.
Více informací o PVZP najdete na www.pvzp.cz

1

Od 28. 6. do 2. 9. vás v safari parku čekají hudební a taneční vystoupení umělců přímo z Afriky. Hlavními hvězdami festivalu bude Future Vision Acrobat, skupina rwandských mladíků, jež v současné době vystupuje s La Putykou, dále oblíbená skupina IYASA ze Zimbabwe, zpěvák Futurelove se zpěvačkou Nomou  a bandem Insingizi. Afrika však není jen o podmanivých tónech a radostném zpěvu, těšit se pro to můžete i na exotické gastronomické zážitky, nakyslou vůni africké kávy a další doprovodný program. Nebude chybět ani možnost zúčastnit se oblíbeného sochařského workshopu pod vedením sochařky ze Zimbabwe Maudy Muhoni.

Centrum Narovinu u toho bude s Férovým obchůdkem a workshopy v sobotu 21.7., v sobotu a v neděli 28. – 29.7. a v srpnu o víkendu 18. – 19.8. Zastavte se za námi.

» Více k programu

Férový obchůdek – to jsou dárky s příběhem
Hledáme nové koordinátory programu Adopce afrických dětí – projektu pomoci na dálku
Kdo tvoří tým Centra Narovinu? Představujeme dobrovolníky v Keni
10 let zdravotního pojištění
Když děti v Keni píšou dopisy
Chovné rybí klece Ostrova Naděje
Příklady zajímavých extra plateb
Klub přátel adopce
Kdo chce, hledá způsob: Podpora ze strany studentů, tříd i celých škol
 

Do Borohrádku dorazí Sara a Jan ze Španělska, Roman a Anastasia z Ruska, Linh z Vietnamu žijící v USA, Yung-Chen z Taiwanu, Karen z Mexika a Shan z Hong Kongu. Společně s českými dobrovolníky budou organizovat akce jako výstavu fotografií z celého světa a příměstský tábor.

V rámci programu si můžete prohlédnout i naše dvě výstavy afrických fotografií borohradek.wixsite.com/svet/vystava, tak se zastavte.

Více informací k programu i dojmy zahraničních hostů najdete na borohradek.wixsite.com/svet nebo facebook.com/svetvborohradku

Na zahradní slavnosti budou vydražena výtvarná díla studentů gymnázia pro Centrum Narovinu, se kterým studenti a žáci dlouhodobě spolupracují na podpoře komunitního centra na Rusinga Island v Keni a také stánek Centra bude nabízet své výrobky k prodeji. Děkujeme za podporu.

» Pozvánka na facebooku

Forma práce: plný úvazek na dobu určitou – na 2,5 roku (po dobu trvání mateřské dovolené), HPP, pevná pracovní doba
Pozice: Asistentka administrativního zajištění projektu pomoci na dálku „Adopce afrických dětí“
Obor: administrativa v neziskovém sektoru - rozvojová spolupráce a výchova, dobrovolnictví
Region: Praha
Text inzerátu: Centrum Narovinu, o.p.s. je obecně prospěšná společnost zabývající se mezinárodní rozvojovou spoluprácí s Afrikou a globální rozvojovou výchovou hledá asistenta/ku administrativního zajištění – především pro rozvojový projekt „Adopce afrických dětí“

Náplň práce:

 • administrativně-technická podpora projektu a pomoc se zajištěním chodu celé kanceláře
 • (správa databáze projektu „Adopce afrických dětí“, vyřizování emailů, telefonátů, …)
 • komunikace s „adoptivními rodiči“, dobrovolnými koordinátory adopcí a dobrovolníky
 • komunikace s kanceláří v Nairobi
 • pomoc s organizací miniobchůdku v duchu fair trade
 • pomoc na akcích organizace (benefiční akce, prezentační stánky…)

Požadujeme:

 • min. SŠ vzdělání
 • dobré organizační a komunikační schopnosti
 • zkušenost s administrativně-technickým vedením kanceláře
 • znalost práce na PC (MS Office – především Excel na výborné úrovni, databáze, internet)
 • nutná dobrá znalost angličtiny slovem i písmem
 • samostatnost, spolehlivost, systematičnost, pečlivost a zodpovědnost, trpělivost
 • předpoklady pro práci v týmu a ochota zapojit se i do dalších činností v rámci organizace
 • ochota se učit a doplňovat si informace, zájem o rozvojovou spolupráci a Afriku

Výhodou: praxe na podobné pozici v neziskové organizaci, zkušenost v oblasti rozvojové spolupráce, příjemné vystupování, komunikativnost, záliba v excelovských tabulkách, porozumění hovorové/africké angličtině

Nabízíme:

 1. Možnost přímo sledovat smysluplnost své práce
 2. Práci v příjemném kolektivu lidí vyznačujících se chutí pomáhat
 3. Sick days, občasná možnost home office
 4. 25 dní dovolené
 5. Nástupní plat: 20 000,- Kč (hrubého)

Vážné zájemce prosíme, aby poslali svůj strukturovaný životopis + motivační dopis nejpozději do 10.7. 2018 emailem na dana.feminova@adopceafrika.cz. Osobní schůzky se zájemci budou probíhat v druhé polovině července a nástup by byl v průběhu srpna (nejpozději k 1.9. 2018).

Název organizace: Centrum Narovinu, o.p.s. Kontakt: Dana Feminová, Adresa: Sokolská 32, Praha 2
E-mail: dana.feminova@adopceafrika.cz, WWW: www.adopceafrika.cz

 

V Keni je zdravotní péče velmi drahá a pro rodiny dětí zapojených do programu Adopce na dálku tudíž nedostupná. Projekt vznikl na základě četných zkušeností, jež jsme měli s dětmi, které kvůli špatnému zdravotnímu stavu nemohly navštěvovat školu. Některé případy nebyly vážné a daly se snadno vyřešit, avšak protože rodiče nebo opatrovníci neměli na léčbu peníze, stav dítěte se časem zhoršil do té míry, že dlouhodobě zameškávaly školní docházku nebo je dokonce ohrožoval na životě.

Bohužel máme zkušenost, že nemocnice v Keni odmítají ošetřit i akutní případy ohrožení života, pokud nemají jistotu, že za ošetření bude zaplaceno. Zdravotní pojištění je tedy pro děti tím nejlepším dárkem.

Nejbližší období, na které je možné adoptivní děti pojistit je červen 2018 až květen 2019. Stačí do 27.5. 2018 zaslat částku 1500,- Kč na účet: 19-1460510217/0100 (v případě rodičů ze Slovenska 60 EUR na účet SK13 7500 0000 0040 0105 5909, BIC: CEKOSKBX). Pod variabilním symbolem: 6 + číslo dítěte.

Děti procházejí kompletní vstupní preventivní prohlídkou, z které „adoptivní rodič“ dostane lékařskou zprávu.

Lenka Čumpelíková

1

Beatrice Mueni (ID 52223) je nyní ve 2. třídě základní školy Vine Yard Academy. Do programu adopcí byla zařazena na konci roku 2014 coby capart v mateřské škole. Rodina na tom byla tehdy opravdu špatně, dívka s maminkou bydlela v jednopokojovém pronajatém bytě, spaly na holé zemi bez matrace a deky.

Vždy, když pršelo, do místnosti jim nateklo… Beatricina maminka napsala v roce 2015 adoptivnímu rodiči dopis, ve kterém vylíčila podmínky, v nichž žijí, a požádala ho o pomoc. Adoptivní rodič na to zareagoval tím, že poskytl rodině jednorázovou finanční výpomoc, tzv. extra platbu, díky které si mohli koupit matrace, deky, povlečení, moskytiéry a kuchyňské náčiní. Zaplatili si také nájem na několik měsíců a pokryli dluh, který na nájmu měli. Extra platba jim vystačila i na nákup jídla na dva měsíce.

O rok později chtěl adoptivní rodič poslat rodině další extra platbu. Alice, dívčina koordinátorka, s rodinou debatovala o tom, jak nejlépe nabídnutou finanční pomoc využít. Nakonec bylo rozhodnuto, že maminka začne podnikat: bude smažit hranolky. Koordinátorka pomohla zařídit nákup přístroje na vyrábění hranolků, sušičku brambor, kráječ na brambory, pánev, dvě velké lžíce, 20 litrů oleje na smažení a dva pytle dřevěného uhlí. Maminka začala dělat a prodávat hranolky vedle jejich domu a jejími prvními zákazníky byly děti z blízké školy, které si k ní pak chodily kupovat pamlsek každý den po škole. Dalšími zákazníky byli její sousedé a další členové komunity, kteří ji chtěli podpořit. Každý pracovní den mamince začínal v osm hodin ráno a končil sedm hodin večer. Po měsíci každodenní práce mohla Beatricina maminka zaměstnat další dvě ženy na výpomoc.

V lednu 2018 přišla maminka za dívčinou koordinátorkou a řekla jí, že nyní už díky svému hranolkovému obchůdku vydělá tolik, že může platit Beatrice školné sama. Rozhodla se také, že své podnikání přesune na venkov do Kitui County, odkud pochází. Adopce malé Beatrice tedy byla ukončena.

Tohle je pravdivý příběh, jak ho sepsala dívčina koordinátorka Alice. To ale není konec. Maminka adoptivního rodiče požádala, zda může být místo Beatrice adoptována chudá dívka ze sousedství. A tak se dostala malá Anne Mwikali (ID 52661) do našeho adopčního programu. Všem zúčastněným stranám: Beatricině mamince, koordinátorce Alici a hlavně adoptivnímu rodiči patří velké díky! Díky jeho podpoře se rodina mohla postavit na vlastní nohy a být soběstačná a navíc dali dalšímu děti možnost získat vzdělání.

Alice Kavulani Mugivane, koordinátorka programu adopcí v Keni

» 15 let AdopceAfrika.cz

1

KAWAK jsou recyklované tašky z jutových pytlů od kávy. Zpracováváme „odpad“ z českých pražíren, který je ale zároveň krásným pevným materiálem a výborně se hodí k nošení nákladů. Z každé prodané tašky posíláme 100 Kč Centru Narovinu na projekt Ostrov Naděje.

Loni v předvánočním období jsme uspořádali recyklační workshopy v rámci SLOU Fashion Days, jejichž výtěžek také připadl na pomoc projektu Ostrov Naděje. Jsme moc rádi, že jsme v loňském roce mohli podpořit tento krásný projekt částkou 3 080 Kč.

A co je v KAWAK nového? V e-shopu www.kawak.cz můžete zakoupit kabelu přes rameno a nebo opravdu velkou tašku, která se hodí na farmářské trhy, na piknik nebo kamkoliv potřebujete pohodlně odnést větší množství věcí. Letos doplňujeme také jednoduché menší tašky pro bezobalové nakupování brambor a jiné zeleniny. V červnu nás potkáte na SLOU Days. Pokud se vám projekt KAWAK líbí, přidejte se na Facebooku nebo Instagramu.

Věra Severinová
zakladatelka projektu KAWAK
www.kawak.cz

1

Zapomínáte pomáhat zdarma při nakupování na internetu? Přidejte si GIVTího Pomocníka do prohlížeče a nikdy už nezapomenete. Zdarma ke stažení je zde: givt.cz/aplikace. V dubnu jsme obdrželi další příspěvek. Tentokrát ho použijeme na nákup léků a zdravotního materiálu pro kliniku Ostrova Naděje na Rusinga Island.

Zachovejte nám přízeň v rámci vašich online nákupů i nadále, děkujeme. Odkaz Centra Narovinu na GIVTu na bitly.com/Centrum_Narovinu

1

Ať je vedro, déšť či zima, pod stánkem nám bude prima :-)

Děkujeme www.expodum.cz za dárek. Dostali jsme zdarma na podporu projektů rychlorozkládací party stan v rozměru 3 × 3 metru. Bude se nám moc hodit na všechny prezentační a benefiční akce, festivaly, prodejní stánky…, které organizujeme po celé České republice.

Vážení obchodní přátelé,

dovolujeme si Vás touto cestou oslovit a požádat Vás o pomoc.

Za sedmero horami a sedmero řekami až v daleké Africe, leží jedna vesnička, kde se obecně prospěšná společnost Centrum Narovinu už 15 let snaží zlepšit životní  podmínky místních obyvatel. Vzniklo zde proto soběstačné a trvale udržitelné komunitní centrum Ostrov Naděje, jehož součástí je dnes mateřská, základní i střední škola, sirotčinec, vzdělávací centrum, farma a zdravotní klinika. Denně ho navštěvuje přes 500 dětí a poskytuje domov více něž 90ti úplným sirotkům! Zdravotní klinika Ostrova Naděje poskytuje pouze základní péči, má laboratoř, dělá porody, poskytuje péči HIV i TBC pacientům, dělá prevenci, vakcinace, prenatální poradnu… , ale nemá operační sál ani specialisty – vážné případy proto musí odesílat do vzdálené nemocnice, ale doprava je velmi komplikovaná. Centrum nutně potřebuje terénní sanitku pro převoz pacientů.

TEPfactor se proto ve spolupráci s Centrem Narovinu rozhodl udělat dobrou věc. Naším cílem je v květnu vybrat dostatek finančních prostředků na pořízení terénní sanitky. Bez Vaší pomoci to ale nedokážeme. Udělejte s námi dobrou věc.

Nebyli bychom to my, abychom to něčím nezpestřili a proto jsem se rozhodli na 21.5.2018 uspořádat CORPORTE TEPfactor CHALLENGE.

Zúčastnit se můžete v 5ti členném týmu a celé startovné půjde na výše zmíněný charitativní projekt. Nespornou výhodou kromě toho, že uděláte dobrou věc je, že si startovné můžete na základě darovací smlouvy odečíst z daní. Navíc soutěžíte o voucher v hodnotě 15 000,- na teambuilding do TEPfactoru Chotilsko.

Spojte příjemné s užitečným a podpořte tento projekt.

Veškeré podrobnější informace najdete v přiložené prezentaci.

Pokud Vás projekt zaujal a chcete přispět na sanitku jen tak, pak je možné poslat peníze na sbírkový účet Centra Narovinu 107-6829480277/0100.

Ráda Vám zodpovím případné dotazy.

S přátelským pozdravem a přáním krásného dne

Lucie Chalupecká
Sales Manager
+420 604 542 981
lucie.chalupecka@tepfactor.com

Za Centrum Narovinu

Simona Heřtusová
mobil 608 301 270
Sokolská 1802/32, Praha 2, 120 00
simona.hertusova@adopceafrika.cz
www.adopceafrika.cz
www.facebook.com/CentrumNarovinu

Kde: Slaný, Středisko volného času Ostrov Slaný

Těšit se můžete na výstavu fotografií, promítání dokumentů z centra Ostrova Naděje v Keni, výtvarné workshopy, férový obchůdek a od 17.00 besedu k tématu dobrovolnictví v Keni. Těšíme se na viděnou.