Domů

Archiv aktualit

Děkujeme adoptivním rodičům za zpětné vazby z jejich cest do keňských rodin… Osobní seznámení s podporovaným dítětem a jeho rodinou určitě stojí za to a přináší nový rozměr do vzájemné komunikace a nezapomenutelné zážitky.

» Více k projektu Adopce afrických dětí – projektu pomoci na dálku
» Má cesta do Keni – říjen 2018
» Návštěva naší adoptivní dcery Metrine v Nairobi

  

1

V roce 2004 jsme začali uvažovat o adopci dítěte na dálku v Africe.Po hledání informací na internetu a následné návštěvě u paní Dany Feminové v Centru Narovinu v Praze, jsme adoptovali dívku z Keni jménem Metrine Midesha, které bylo tenkrát osm let. Mezitím uběhlo 15 let, Metrine s naší finanční pomocí ukončila základní a střední školu a dále vystudovala management cestovního ruchu.

Po patnácti letech finanční podpory bylo logické, že jsme konečně chtěli na vlastní oči vidět výsledek naší pomoci. Keňa pro nás oba byla země exotická a zcela neznámá a dost jsme se návštěvy i báli. Přesto jsme se během letošních jarních prázdnin rozhodli a koupili letenky. A už nebylo cesty zpět.

Informace ze zakoupeného průvodce po Keni byly pro nezkušeného cestovatele velmi varovné – číhající velká kriminalita a nebezpečí okradení na každém rohu, a tak jsme poprosili paní Danu Feminovou o setkání, abychom zjistili, jaká je keňská realita a zda lze těch 12 dní vůbec přežít. Dozvěděli jsme se, že leden a únor jsou pro cestu do Keni ideální měsíce, počasí je stabilní a hlavně neprší. Pro dobrou bezpečnost se stačí se držet té zásady, že se v noci jezdí jen taxíkem a po setmění  kvůli bezpečnosti nevycházet na ulici. A proti komárům se lze celkem dobře bránit i česnekem, užíváním vitamínu B a sprejem na komáry zakoupeným v Čechách.

Posledního lednového dne jsme tedy vyrazili z Prahy přes Istanbul do Nairobi. Nutné keňské vízum jsme obdrželi po vyplnění patřičných formulářů a zaplacení 40 EUR přímo na nairobském letišti.

A pak už jsme směřovali do hotelu Shalom, v jehož blízkosti sídlí i Centrum Narovinu. Místní taxikář Peter, sympatický koordinátor,  který se opravdu v Nairobi vyznal,  se pak o nás staral i po celý náš pobyt v Nairobi.
Hned první den večer jsme se sekali s naší Metrine v hotelu na večeři. Bylo to nádherné setkání. Poprvé jsme viděli v reálu dívku, od které jsme dostávali nejdříve pouze obrázky, pak velice jednoduché zprávy a až později delší dopisy s plány na podnikání a na život nezávislé a úspěšné ženy. Poslední rok jsme pak s Metrine komunikovali již přes WhatsApp, takže jsme byli již více v obraze. Metrine nás překvapila svojí přímočarostí a inteligencí. Začíná podnikat s použitým oblečením, a proto jsme jí velké množství věcí na prodej přivezli přímo z Čech.  Naším cílem bylo, co nejvíce poznat  prostředí, ve kterém  vyrůstala a zároveň jí vzít i někam, kde s ní budeme moci probrat její další plány a také jí dát možnost vidět a zažít něco zcela odlišného od dosavadního života.

S dalším koordinátorem Centra Narovinu jsme navštívili největší nairobský slum Kibera – chutný oběd pro pět lidí za cca 230 Kč dohromady jsme opravdu nečekali. Dále pak sirotčinec, kde jsme nakoupili obrázky od dětí, abychom je podpořili… prostě jiný svět. Všichni zde byli chudí, ale svým způsobem šťastní a co nás velmi překvapilo, že i pěkně oblečení. Lidé si zde sice žijí svým jednoduchým životem, ale přesto zde vše funguje.
Dále jsme viděli školu, kam Metrine chodila. Byli jsme fascinováni disciplínou a přátelským chováním všech dětí. V každé třídě nás přivítali zpěvem a otázkami, jak se žije v Čechách. Nejvíce se dětem líbily fotografie zasněžených aut a domů, které jsme ukazovali na mobilním telefonu. Odměnu ve formě čokolády jsme měli přichystanou pro všechny.

Na další den jsme naplánovali návštěvu doma u Metrine ve slumu. Protože jsme spíše vegetariáni, dostali jsme jako pohoštění rýži se zeleninou – moc jsme si pochutnali. Setkali jsme se zde nejen s naší adoptivní dcerou, ale i „vnučkou“, s matkou Metrine a koordinátorkou Beatrice. Prohlédli jsme si i její velmi skromný obchůdek s použitým oblečením a vyslechli si, jak chce svůj „business“ posunout o kousek dál. Až zde jsme si uvědomili, že i když se jedná o velmi jednoduchý stánek ve slumu, kupní síla, byť na jiné úrovni, než jsem my zvyklí, zde prostě je a celá její obchodní myšlenka je smysluplná.

Navrhli jsme Metrine, že s námi pojede na několik dní na Diani Beach u Mombasy a také na safari do národního parku Tsavo. To už byla odměna nejen pro Metrine, ale i pro nás – už jsme se těšili na změnu. Metrine poprvé viděla moře, a i když studovala cestovní ruch se zaměřením právě na safari, tak v národním parku byla vlastně poprvé. Sama vše hodnotila jako velký přínos. Viděla, jakým způsobem se hledají zvířata tak, aby je návštěvníci mohli vidět v jejich přirozeném životě, jak se chovají návštěvníci parku a co je zajímá, jak funguje hotel v parku… to vše bylo pro ní nejen nádherným zážitkem, ale i obrovským poučením. U moře jsme jí pak naučili plavat. Nejdříve s  maskou na potápění, ale za dva dny už plavání zvládala sama .

Na zpáteční cestě po nově zbudovanou železnicí z Mombasy do Nairobi jsme ještě probírali varianty jejího podnikání, ekonomické ukazatele i skromné varianty vylepšení a rekonstrukce jejího obchůdku. Poslední den byl pak v Nairobi už jen o vyhlídce na město z věže Mezinárodního kongresového centra. Bylo vidět, jak Metrine zná všechna místa v centru Nairobi, kde v podstatě žila celý svůj život. Doprovodila nás až na letiště a všem nám bylo jasné, že se nevidíme naposled. Rádi bychom ji viděli jako úspěšnou ženou, která umí využít toho, co se naučila. A my jí v tom chceme i nadále pomáhat. Pokud i ona pak bude schopna pomáhat dalším potřebným lidem, bude mít vše opravdový smysl.

Závěrem snad můžeme konstatovat jen to,že Keňa se nám tak zalíbila, že v budoucnu plánujeme opět další návštěvu.

A naše obavy z cesty do neznáma na začátku? Za celou dobu jsme viděli snad jen tři komáry. A okradeni jsme sice byli, ale jen o toustový chleba při snídani na Diani Beach – opičkám moc chutnal.

Keňa, 30.1. – 11.2. 2019 Daniela a Vlastimil Moulisovi

1

Na konci září jsem se vydala na moji již třetí cestu do Keni, a již podruhé jsem se rozhodla ji absolvovat sama. První část mé dovolené jsem se rozhodla strávit v Mombase, a to z toho důvodu, že jsem nechtěla, aby mne má Christine viděla vyčerpanou z mé práce, zkrátka jsem chtěla nabrat sil, opálit se na pláži a následně, poslední týdny s ní strávit na Rusinga Island.

První část mé dovolené proběhla dle plánu. Nicméně vše rychle uteklo a byl čas se přemístit z Mombasy do Nairobi a poté vyrazit na Rusinga Island. Trable začali již v Nakuru, přes které jsme jeli – každých pár kilometrů nás stavěla hlídka a  „milá“ paní policajtka po nás chtěla úplatek, který jsem v první chvíli odmítala, ale pak začala mluvit něco o vězení, tak jsem to vzdala. Řidič Peter mi pak vysvětlil, že je lepší dát rovnou úplatek, i když jsme nic neprovedli, protože by nás mohli zadržet klidně na 1-2 dny, což jsem nechtěla riskovat. Následně nás stavěli asi ještě 7x, pokaždé jsem rovnou vytahovala peníze. Po náročné cestě jsme konečně za tmy dorazili do Kakamegy. S Christine jsem se stihla akorát pozdravit, ale svým krásným přivítáním mi okamžitě zlepšila náladu, a slíbila jsem, že druhý den ji vyzvednu ze školy, a vyrazíme na Rusinga Island.

Druhý den po snídani jsem vyrazila s Peterem do Ebubai school, kterou navštěvuje moje malá Christine. Seznámila jsem se s novým ředitelem školy a domluvila se na omluvení Christine ze školy…. A najednou jsem byla bez mobilu. To jsem všem oznámila, a všichni jsme se dali okamžitě do hledání. Bohužel, mobil zkrátka zmizel. Cestou mi nebylo moc veselo, ale Christine jako by to vycítila, zpívala mi, a následně jsme si začaly malovat, takže opět odehnala mé chmury a únavu.

Na Rusinga Island nás čekalo krásné uvítání. Příjemně mne překvapilo, že si mě lidé pamatovali, úžasná Pam, která nám výborně vařila, paní z recepce z kliniky, ale úplně nejvíce mne dojalo, že si mne pamatovali  i některé starší děti. Museli jsme ještě zajít s malou Christine na kliniku, protože pokašlávala. Prohlédnul jí mladý doktor Chris, a domluvili jsme si na ráno odběry. Já měla trošku zarudlé lýtko od jednoho škrábnutí z Kisumu, tak jsem mu to ukázala, dostala jsem také mast, a pro ten den bylo vše vyřešeno. Bohužel, druhý den po probuzení jsem s hrůzou zjistila, že se mi na pravé noze rozšířila obrovská infekce, a noha mne začala bolet. Infekce se mi rozšířila po celé končetině, dále i na ruce a druhou nohu. Pravá noha byla opravdu v hrozném stavu, téměř díra v kotníku, začala jsem špatně chodit atd. Bylo jasné, že se bez antibiotik neobejdu, nicméně na klinice měli jen penicilin. A já mám bohužel silnou alergii na penicilin, tudíž nastoupila samoléčba s léky z domova. Od lékařů jsem dostala ještě mast, která bohužel nezabírala. Stav se vůbec nelepšil a tak jsme se rozhodli odjet do nemocnice v Kisumu.

Díky ztrátě mobilu bohužel nebylo snadné kontaktovat pojišťovnu, to se podařilo až za dva dny díky ředitelce Centra Narovinu Daně Feminové. První lékař se tvářil, že nejlepší by bylo moji pravou nohu amputovat – od kolene dolů, že by to bylo snadnější. V ten moment se mi úplně zastavil svět, byla jsem naprosto vyděšená. Naštěstí se rozhodlo, že bych mohla ještě zkusit privátní část nemocnice, kde jsou zejména lékaři z Indie, a mají mnohem více léků a vybavení. Předtím, než jsem dostala léky na bolest, jsem musela zaplatit 70000 KES zálohu. Privátní pokoj stál 13000 KES na noc, plus samozřejmě léky atd. Následně mi nasadili léčbu infuzemi.

Má důvěra v tyto lékaře nebyla úplně vysoká, ale v tomto mi opět velice pomohla Dana Feminová, která má známého lékaře z Čech, jistého Aleše, který provozuje nemocnici v keňském Itibo, a právě je expert na infekční onemocnění. V tyto dny mi zkrátka  všichni z Centra Narovinu velice pomáhali, Peter zajistil odvoz Christine zpět do Kakamega, Ken i se svým bratrem Joashem mne každý den navštěvovali, a všichni mě podporovali. Naštěstí po pár dnech v nemocnici jsem byla propuštěna, vlastně na poslední chvíli, protože dva dny poté mne čekal návrat do České republiky. Propuštění z nemocnice nebylo bohužel také bez problémů, protože jsem chtěla vrátit můj depozit 70000KES. Má pojišťovna zaplatila již celý účet v nemocnici – měli dokonce již peníze na účtu, přes 155000 KES. Vyjednávání s účetním oddělením nemocnice bylo naprosto vyčerpávající. Nakonec se nám podařilo, s téměř denním zpožděním, peníze sehnat a vyrazili jsme zpět do Nairobi.

Měla jsem posledních pár hodin na nákupy suvenýrů, stihla jsem navštívit všechny v kanceláři Centra Narovinu a naplánovala společnou závěrečnou večeři v italské restauraci. Poslední večer byl velmi úžasný, protože jsem poznala další skvělé lidi z Centra Narovinu. Všichni jsme byli šťastní, že má dovolená nakonec dobře dopadla, byť se vracím bez mobilu, ale pokud se člověku stanou takové zdravotní komplikace, rychle si uvědomí, co je vlastně důležité. Byla jsem moc ráda, že jsem mohla strávit poslední večer s tak skvělými lidmi, Hodně jsem přemýšlela, jaké by to bylo, kdybych jela na vlastní pěst, kdyby nebyli lidé z Centra Narovinu. Musím přiznat, že si nejsem jistá, zda bych některé komplikace vůbec zvládla. V zemích, jako je Keňa, je opravdu důležité mít spolehlivé přátelé a dobré kontakty v případě nouze, protože problémy se tam řeší mnohem hůře, nežli u nás.

V současné době již plánuji další cestu do Keni na únor 2020 a pevně věřím, že další návštěva se obejde bez nepříjemných zážitků. Mám v plánu aktivně podpořit kliniku Rusinga Island, pracovala jsem kdysi jako paramedic v New Yorku, tak bych ráda vrátila lékařům Edwinovi a Chrisovi jejich péči ve formě pomoci, moc ráda jim budu dělat zdravotní sestřičku. Všem z Centra Narovinu dlužím opravdu mnoho. Tak mi prosím držte palce, a kdyby se někdo z adoptivních rodičů chtěl přidat a vyrazit na další návštěvu Keni se mnou, budu jen ráda .

Gabriela Pelclová  –  hrdá adoptivní maminka úžasné dívky Christine Tokesi Onyango
 

Jsem opravdu rada, ze Hulde takto mohu pomoci. Minulý týden jsem dostala video s Huldou. Všichni jsme doma byli nadšeni. Bylo krásné ji vidět, jak je šťastná a váží si vzdělaní, které dostává. Je opravdu motivovaná a ví, že dobré vzdělaní znamená lepší život pro ni i její rodinu. Když člověk vidí takové video, tak vidí, že to všechno má smysl.

Hezky den,
Blanka Nowak

 

Dobry den,
video přišlo v pořádku a je skvělé. Moc Vám děkujeme za možnost vidět naši Milku „naživo“. Máme hned lepší představu, jak a kde žije a co bychom ji připadne mohli poslat a udělat ji radost. Děkujeme!!!

Přeji hezky den.
Hana Šmídová s rodinou

 

Obzvlášť vidět jak drží moje fotky nebo když mi její tatínek děkoval. To bylo moc krásné. Stoji to za to :)
Díky za všechno.
Anna

 

Dobrý večer,
Potvrzuji příjem, mám staženo a mockrát děkuji. Nádherné – moc si toho vážíme!
Víťa Beran

 

Vážená paní Jodasová,
děkuji za zaslání videa. Stáhla jsem ho v pořádku.
Jsem moc ráda, že jsem mohla vidět Alici a že vím, že má podpora měla smysl :-).
Ještě jednou děkuji za Vaši práci.
S pozdravem
Marie Kalkusová

 

Dobrý deň pani Jodasová,
ďakujeme, video prišlo. Je to milé, že sme si mohli pozrieť kde a ako žijú deti. Ďakujeme za Vašu prácu, prajeme požehnané Vianoce.
S úctou rodina Kováčiková

 

Hezký den,
video i foto dorazilo v pořádku, jsme dojatí, pouštíme si jej stále dokola a brečíme. Moc děkujeme, že jste nám tento kontakt  s Ereckem zprostředkovali
znovu děkuji Olga Škopková

 

Dakujem
A odovzdajte prosim aj moje velke dakujem Vasej kancelarii a Keni, v tomto projekte som roky a na zaciatku som mu neveril, ale ked sa mi nedavno na mobil ozval moj adoptivny syn, cele roky nabrali realny rozmer a je to fantasticky pocit.
Velmi pekne dakujem za Vase odhodlanie.

 

» Děkujeme za podporu vzdělání dětí v Keni. Má to smysl!

Co vše se povedlo a podařilo uskutečnit v minulém roce? Podívejte se do naší výroční zprávy.

» Výroční zpráva 2018

» Výroční zprávy

Díky adoptivním rodičům, kteří si objednali krátká videa „svých“ podporovaných dětí, můžete nakouknout do každodenního života rodin a udělat si lepší představu o tom, z jakých podmínek děti pocházejí… Tentokrát představujeme příběh dívky Huldy, která s podporou adoptivního rodiče dokončila základní stupeň vzdělání a nyní studuje na střední škole.

Postupně budeme zveřejňovat další příběhy a také videa překládat do českého jazyka.
» Více k projektu Adopce afrických dětí – projektu pomoci na dálku
» Zpětné vazby adoptivních rodičů…

Stáhnout Stáhnout video (438 MB)

1

Centrum Narovinu doplní program o dárečky s příběhem Férového obchůdku a o jedno herní stanoviště s africkou tématikou pro děti a dospělé.

Těšíme se na setkání

Sobota 1.6., 14 až 17 hod, Lesopark Háje, Slaný
Zábavné odpoledne s hraním a úkoly pro rodiče s dětmi.

» Více informací na ostrov-svc.cz

V rámci večera si budete moci zakoupit dárečky s příběhem Férového obchůdku.

Těšíme se na setkání

Pátek 7.6. , 18 hod., Gymnázium Kojetín
Divadelní představení Keňa není růžová

» Více na gkj.cz

Rodinný festival pro malé i velké. Centrum Narovinu doplní program o dárečky s příběhem Férového obchůdku a o workshopy s africkou tématikou pro děti a dospělé.

Těšíme se na setkání.

Bezva Fest
Sobota 8.6., 10 až 21 hod., Střelecký ostrov, Litoměřice

» Více na bezvafest.cz

Srdečně zveme všechny přátele Centra Narovinu… Pojďte si s námi užít večer v rytmech Afriky, poslechnout si inspirativní příběhy a podpořit Ostrov Naděje v Keni.

Večer pro nás organizují stážisti a dobrovolníci z Anglo-americké univerzity v Praze. Celý večer bude v langlickém jazyce.

Pátek 17. května 2019 v 18:00 až 22:00
Globe Bookstore and Cafe
Pštrossova 6, 110 00 Praha

Come join us for a night of music, storytelling, and discussion on the job Centrum Narovinu is doing for the Kenyan kids of Island of Hope! If you feel like giving to a good cause or simply like learning more about our project and enjoying an evening of African fun, we'll be waiting for you at Globe Café (where beer is cold and food is great!).

What to expect:

 • Storytelling by Justin Svoboda
 • Drumming performance by Papis Nyass
 • Singing by Lindsay Salvati
 • Auction of products made by African artisans
 • Discussion and videos about the NGO and Island of Hope's project
 • A lot of generous and friendly people!

See you there!

» Facebook Event
» Rusinga Island of Hope – Facebook Page in English

Centrum Narovinu doplní program o dárečky s příběhem Férového obchůdku a o workshopy s africkou tématikou pro děti a dospělé.

Sobota 18. května 2019, 12:00 až 22:00 hod., Park Na Pankráci, Praha 4
Hudba ⦁  tanec ⦁  světová gastronomie ⦁  workshopy ⦁  přednášky ⦁ výstavy ⦁  soutěže

Těšíme se na setkání.
» Více v události na Facebooku

Širokou paletu aktivit Centra a možnosti uplatnění studentů Ostravské univerzity v jeho projektech představí výkonná ředitelka Dana Feminová, hlavní koordinátorka projektů rozvojové spolupráce.

Vstup volný i pro veřejnost.

Pondělí 20. 5. 14.30 až 16.30, Centrum PANT, Čs. legií 22, Ostrava

» Událost na Facebooku
» Více na www.centrum-pant.eu

Centrum Narovinu bude u toho s Férovým obchůdkem, přijďte si nakoupit dárečky s příběhem a podpořit komunitní centrum Ostrov Naděje v Keni.

Těšíme se na setkání

Sobota 18. května, 10 až 17 hod., Sulanův statek, Kladruby u Stříbra
Historický trh, řemesla, dílničky pro děti

 

Regionální muzeum Chrudim,  Široká 86.
My u toho budeme také s našimi workshopy a Férovým obchůdkem, zastavte se za námi.
Sobota 30. března, 9 –13 hod.

» Více na stránkách muzea
 

Děkujeme za finanční podporu SlovakAid, Pojišťovna VZP a. s., DINO SCHOOLS OF PRAGUE, www.Dago.cz, TEPfactor Slapy, Mercuria Laser Game, Premium Fashion Brands a všem jednotlivým dárcům z České republiky a ze Slovenska… Díky vám všem jsme pořídili multifunkční auto pro potřeby Ostrova Naděje. Auto udělalo obrovskou radost všem z projektu – bude sloužit jako sanitka pro urgentní případy, pro potřeby farmy a na nákupy, a studenty bude bezpečně převážet na školní akce, například na sportovní hry, soutěže a konference, kde studenti reprezentují školu.

DĚKUJEME, ŽE NÁM POMÁHÁTE POMÁHAT

1

Dana Feminová je na další pracovní cestě v Keni a opět má velmi nabitý program:

– schůzky s nairobskou kanceláří a sponzory

– pobyt na Rusinga Island v projektu Ostrov Naděje:

 •     schůzky s týmem projektu
 •     rozhovory a schůzky s dětmi
 •     metodický seminář pro učitele
 •     seminář se studenty střední školy Life skills
 •     finální realizace pořízení sanitky pro kliniku Ostrov Naděje atd.

– seminář pro dobrovolné koordinátory adopce na dálku a partnerské školy

Aktuální informace a fotografie na www.facebook.com/CentrumNarovinu/
 

1
Dárky s příběhem z Férového obchůdku podporují děti z Ostrova Naděje v Keni
Komunitní centrum Ostrov Naděje můžete podpořit i dárcovskou SMS
Kdo tvoří tým Centra Narovinu? Představujeme dobrovolníky a novou posilu v Praze
Reakce na článek Když děti v Keni píšou dopisy z června 2018
Představujeme tým Ostrova Naděje na Rusinga Island v Keni
Zdravotní pojištění a příklad zajímavé extra platby
Klub přátel adopce
Projekt Keňa na Gymnáziu Kojetín
 

 

V roce 2017 se během návštěvy koordinátorů a sponzorů z České a Slovenské republiky na ostrově Mfangano zrodila myšlenka na projekt chovu ryb v Ostrově Naděje na Rusinga Island.

Tým se setkal s panem Ronaldem B, Gitanou, expertem na zemědělství, který se věnuje chovu ryb na zmiňovaném ostrově. Vystudoval rybolov na jedné z nejznámějších rybářských škol na Filipínách, kterou je Rybářská Universita Bicol. Studia dokončil v roce 1986. Od té doby se věnuje chovu ryb. Pracoval v několika zemích, konkrétně v Indii, Mosambiku, Vietnamu, Zambii, Zimbabwe a Malajsii.

Projekt začal loni, 26. ledna 2018. Začal opravou a vylepšením stávajících rybích klecí o velikosti 2x2 m a výrobou šesti nových klecí o velikosti 6x6 m. Zároveň byly vylepšeny dva stávající rybníky, které byly původně používány pro rozmnožování ryb z umělé líhně.

První dva měsíce prací byly hektické, aby se stihl harmonogram výroby a instalace prvních rybích klecí. Všech šest jednotek bylo dokončeno a instalováno podle plánu.

Po devíti měsících tvrdé práce jsme začali lovit malé klece a viděli jsme plody naší práce.

V této době jsme dokončili výlov čtvrté klece. A pomalu, ale jistě, zakládáme místní trh pro naši humanistickou značku „Fish for All“ (Ryby pro všechny) – čerstvé a kvalitní ryby z jezera s vynikající chutí.

Ronaldo B, Gitana

 

1

V tomto roku 2019 nám 2% neposielajte, nie sme zaregistrovaný na ich prijatie. Ďakujeme, že ste nám ich poslali v minulom roku a verím, že nám svoju priazeň zachováte a pošlete nám ich ďalší rok. Vďaka ním sa nám totiž darí spolufinancovať náš veľký projekt na Rusinga Island v Keni. V roku 2017 sa nám v rámci rozvojovej pomoci Slovenskej republiky podarilo získať nový grant na takmer 280.000 € pre rybiu farmu na Viktóriinom jazere, v západnej Keni. Naša spoluúčasť je 10%, to znamená, že takmer 28.000 € musíme zabezpečiť z vlastných zdrojov. Rybia farma je jedna z dôležitých časti v rámci celého projektu nášho komunitného centra – Island of Hope – Ostrov Nádeje.

V rámci tohto projektu, kde okrem 8 ročnej základnej školy, materskej škôlky a sirotinca pre 80 detí, máme aj strednú školu a zdravotné stredisko s 24 hodinovou prevádzkou, sa snažíme o udržateľnosť celého projektu. Snažíme sa hľadať rôzne spôsoby na zabezpečenie financií pre tento projekt. Rybia farma má pomôcť zabezpečiť stravu pre deti v školách – denne sa v centre stravuje takmer 400 detí – ale najmä, by mala priniesť financie z predaja rýb a tak pomôcť udržateľnosti tohto celého projektu, najmä zdravotného strediska. Vaše 2% využijeme v rámci spoluúčasti tohto projektu na jeho realizáciu a zabezpečenie.

Tento projekt má aj druhú časť – zrealizujeme 1- ročný seminár so zameraním na sexuálnu výchovu a plánovanie rodičovstva pre študentov strednej školy v komunitnom centre. V oblasti, kde je naše centrum je najvyšší počet ľudí infikovaných HIV/AIDS v celej Keni. Je tu vysoká prostitúcia a u mladých ľudí absentuje znalosť problematiky. Seminár zabezpečí zvýšenie informovanosti najohrozenejšej skupiny a trvalé zavedenie tém sexuálnej výchovy a plánovaného rodičovstva do vyučovania na strednej škole.

» Farma na chov rýb na Viktóriinom jazere
» Viac informácií o celom projekte
» Aktuálne informácie z projektu

1

Z účtu Klubu přátel adopce, kam lidé mohou přispívat pravidelnou i nepravidelnou částkou pod v. s. 800, a kam jdou i přeplatky, které nám věnovali „adoptivní rodiče“ z ukončených adopcí, jsme v prvním trimestru 2019 (k 31.1. 2019) podpořili celkem 49 dětí (celkem se jedná o částku 197 600,- Kč), které přišly o podporu svého dosavadního „adoptivního rodiče“.

Konkrétně se jedná o tyto děti:

Za věnované částky na Klub přátel adopce velmi děkujeme. Tyto děti nemusí přerušit školní docházku a mohou pokračovat v dalším studiu.

Hana Jodasová

Výstavu zajišťuje Gymnázium Kojetín a součástí akce je:

Sbírka pro školáky z komunitního centra Ostrov Naděje na Rusinga Island v Keni. Nosit můžete:

 • školní potřeby (barevné papíry, pastelky, barvy na malování, pravítka, nůžky, sady na výtvarné a kreativní činnosti, výukové hry s anglickým návodem, lego a dřevěné kostky)
 • sportovní potřeby (vyfouklé míče, pumpičky, švihadla, pálky, stolní hry s anglickým návodem)

Vše, čím se rozhodnete přispět, přineste na infostánek Galerie Přerov v přízemí.

Sběr hliníkových plechovek

 • výtěžek putuje dětem ze sirotčince, MŠ, ZŠ a SŠ Ostrova Naděje


Finanční sbírka

 • na projekty Centra Narovinu v Keni

Vážení adoptivní rodiče, vážení příznivci a přátelé Centra Narovinu, z celého srdce Vám děkujeme, že jste i v tomto roce byli s námi

Společně jsme podpořili vzdělání, lékařskou péči a celkovou životní úroveň děti i celých rodin v Keni – v mateřských, základních, středních, vyšších odborných a na univerzitách například studuje 1 745 dětí, v Ostrově Naděje nachází zázemí denně přes 500 dětí a zdravotní péči jsme poskytli 826 dětem v rámci zdravotního pojištění.

Přejeme Vám poklidné svátky vánoční a do nového roku hodně zdraví, lásky, spokojenosti a radosti,

Vaše Centrum Narovinu

Děkujeme za obrovkou podporu, všechna milá setkání na akcích i velký zájem o dárky z Férového obchůdku, moc si toho vážíme. Opět můžeme podpořit komunitní centrum Ostrov Naděje na jeho cestě k samostatnosti… Rádi bychom se s vámi podělili o pár obdržených příspěvků, děkujeme a těšíme se na další spolupráci, třeba v rámci velikonočních trhů

» Férový obchůdek

» Mikulášské trhy pomáhají dívce z Keni

» Adventní čas přišel do Slaného

» Projekt Keňa na Gymnáziu Kojetín

» Vánoční odpoledne v ZŠ Řečany nad Labem

Do projektu se zapojují jednotlivci, skupiny lidí, rodiny, organizace, firmy nebo také třídy či celé školy. Děkujeme za podporu jedné ze škol – základní škole Volary a sdílíme obdržený příspěvek. Zapojete se i vy! V kontaktu s konkrétním dítětem z Keni můžete být již od ledna 2019 a sledovat jeho životní cestu a sny…

» Databáze dětí

» Školní vánoční trhy 2018

1

Školní vánoční trhy 2018 na podporu adopce na dálku se konaly ve čtvrtek 29. 11. Z části loňské tržby se podařilo obstarat našemu chráněnci notebook. Peter Odhiambo Kipasi již studuje na vyšší odborné škole v městě Thika (nedaleko Nairobi) obor dopravní logistika a management. Zveřejňujeme poslední Peterův dopis a dále fotografie dokreslující atmosféru letošních trhů. Děkujeme všem, kteří se na nich podíleli!
(jf)
fota: J. Fistrová, P. Horálek
překlad dopisu V. Králová
» více na zsvolary.cz

Drazí přátelé z volarské školy,
Jak se daří? Velice mě těší, že vám mohu opět psát a věřím, že jste v pořádku a daří se vám dobře.
Mám se dobře a cítím se velmi šťastný, přestože se v mém životě objevily těžké zkoušky. Můj tatínek zemřel 5. června a cítím, že je správné, abych vás o tom informoval. Bylo to pro mě těžké, protože mi byl v životě jediným ochráncem. Cítil jsem se opuštěný, ale teď je mi mnohem lépe také proto, že jste tu pro mě vždycky byli Vy. Věřím, že se vše brzy vrátí k normálu, jak to bylo předtím. Rád bych vám také poděkoval za dárek. Laptop mi ve škole opravdu hodně pomůže, děkuji vám moc. Nyní budu s vámi schopen komunikovat on-line v případě, že to bude možné. Nezměnil jsem e-mailovou adresu a doufám, že se s vámi budu schopen spojit.
Rád bych vám též vyřídil pozdravy od své rodiny a přátel, kteří též děkují za podporu, kterou mi poskytujete.Zdravím a děkuji za podporu, Bůh vás všechny ochraňuj. Posílám pozdravy všem studentům volarské školy.

Váš Peter Odhiambo 

Váš příspěvek konkrétně podpoří trvalou udržitelnost komunitního centra Ostrov Naděje v Keni, které denně navštěvuje přes 500 dětí. Jeho součástí je mateřská, základní a internátní střední škola, sirotčinec, zdravotní středisko s 24h provozem, knihovna s počítačovou učebnou a farma. V komunitním centru je nově založená farma na chov ryb na Viktoriině jezeře. Zisk z produkce bude finančně podporovat stravování dětí a provoz komunitního centra – na financování zdravotních, sociálních a vzdělávacích služeb.

» Více na stránkách Ostrov Naděje – komunitní centrum na Rusinga Island v Keni

» Jak poslat DMS…

Art-n-coffee, Na Příkopě 24, 110 00 Praha 1.

» Událost na facebooku

Centrum Narovinu bude prodávat dárky Férového obchůdku, především výrobky z mastku (talíře, misky, svícny, sošky), výrobky ze dřeva z kovu a kůže, dárkové certifikáty a balíčky, keňskou kávu a čaj, náušnice… 100 % výdělku vracíme zpět do komunitního centra Ostrov Naděje v Keni.

» Více na stránkách Férového obchůdku

A ve spolupráci s KAWAK to budou recyklované tašky z pytlů od kávy, 40 % z každé prodané tašky jde do Ostrova Naděje. Více na kawak.cz

Valdštejnská 151, Praha 1. Bohatý program zpříjemníme stánkem Centra Narovinu s Férovým obchůdkem.

Nová Beseda Klánovice od 18 hod.

Milé dámy,

pokud už Vás začíná ze snu budit panika z nákupu vánočních dárků, máme pro Vás dobrou zprávu. Letos je možné nakupovat BEZ STRESU!!!  Ve čtvrtek 29. 11. od 18:00 pro Vás chystáme již 10. Ladies night, tentokrát na téma: „Vánoce jsou tady, pojďme si je užít v klidu, vyhněme se přeplněným nákupním centrům a pořešme všechny vánoční dárky pod jednou střechou, v KC Nová Beseda!"

Co Vás tedy 29. 11. v našem kulturním centru čeká?

• 18:00 - 20:30 Klánovické vánoční tržiště
• 20:30 - 21:15 Módní přehlídka, Tombola
• 21:15 Promítání komedie Ten, kdo tě miloval

REZERVACE s následným vyzvednutím vstupenek NUTNÁ!

My u toho budeme s Férovým obchůdkem, přijďte si nakoupit direct trade vánoční dárky s příběhem z Keni! Výdělkem podporujeme komunitní centrum Ostrov Naděje, které denně navštěvuje přes 500 dětí.

» E-shop Férový obchůdek
» Více na kcnovabeseda.cz/program/dalsi-akce/ladies-night6/

Městská knihovna Planá nad Lužnicí od 15 do 18 hod.

Čtení, vyprávění, malování – Literární doupě pro malé i velké – Adventní tvořivé dílničky – Dobroty pro mlsouny – Překvapení… AFRICKÝ JARMARK  aneb vyrob si (nebo kup) dárek

Překvapením je Centrum Narovinu. Program obohatíme o Férový obchůdek a workshopy s africkou tématikou – budeme vyrábět africká zvířátka a náhrdelníky či náramky z papírových korálků… Přijďte si nakoupit vánoční dárky s příběhem a ochutnat keňskou kávu a čaj.

» E-shop Férový obchůdek
» Více na stránkách Městské knihovny na Facebooku

ZOO Dvůr Králové

První adventní víkend se můžete těšit na Vánoční dílny, které se budou konat přímo v zahradě. Přes dvě desítky trhovců nabídnou k prodeji vánoční dárky, ale také dílny pro návštěvníky. Adventní atmosféru navodí rozsvícený africký baobab a další vánoční výzdoba zahrady.

Centrum Narovinu u toho bude v neděli 2.12. s Férovým obchůdkem a workshopy s africkou tématikou. A od 14:30 proběhne v hotelovém sále Masai Boma promítání a povídání Karibuni Kenya – Afrika nevšedníma očima (rozvojové projekty a nahlédnutí do nejchudších slumů i života ve vesnicíc…).

Více na stránkách Férového obchůdku, ZOO Dvůr Králové a události na facebooku.

Zboží Férového obchůdku najdete na stánku základní školy. Žáci budou na svém stánku prodávat také své ručně vyrobené výrobky, výdělkem podporují vzdělání adoptované dívky Muthiny z Keni.

Svatopluka Čecha 683. Férový obchůdek obohatí program Dne otevřených dveří na gymnáziu.

Ve Smečkách 26, Praha 1. V rámci koncertu bude možné zakoupit si také výrobky Férového obchůdku. Více na facebooku.

Bellova 352, Praha 10 Petrovice. Férový obchůdek a dílničky s africkou tématikou…

Anglo-americká univerzita

 • Výstava Můj svět: všední radosti očima keňských dětí
 • Férový obchůdek – dárky s příběhem
 • Promítání a povídání o projektech v Keni
 • Výdělkem podpoříme komunitní centrum Ostrov Naděje v Keni

» Více na www.aauni.edu/giving-tuesday-2019/news/948/
» www.facebook.com/aauprague

Hauch gallery, Praha

SLOU DAYS v předvánoční atmosféře jsou ideální příležitostí pro první vánoční dárky a semináře pro vaší vlastní pohodu. Tentokrát se vše točí kolem chytrých nákupů. Centrum Narovinu u toho bude také – nakoupit si můžete naše dárkové certifikáty!

V nabídce máme dárkové certifikáty „Daruj zdraví“, „Daruj vzdělání“ a „Daruj naději“. Předem děkujeme za podporu.

» E-shop Férový obchůdek
» Více na www.slou.cz
» Událost na Facebooku

Clarion Congress Hotel Prague

Největší festival o cestování v ČR: známí cestovatelé a fotografové, speciality z exotické kuchyně, projekce a přednášky, přehlídka exotických tanců… Centrum Narovinu bude u toho s Férovým obchůdkem, přijďte si nakoupit direct trade vánoční dárky s příběhem z Keni! Výdělkem podporujeme komunitní centrum Ostrov Naděje, které denně navštěvuje přes 500 dětí.

» E-shop Férový obchůdek
» Více na www.kolemsveta.cz
» Program
» Událost na Facebooku

Dům dětí a mládeže „Ostrov“ Slaný 09:00 – 14:00 hod.

Tvořivé dílny pro děti i dospělé, výroba adventních věnců, dárků, dekorací, výroba a zdobení medových perníčků. Prezentace včelařského kroužku pod ZOSV Slaný, lité a máčené svíčky z včelího vosku. Prodej rukodělných výrobků, šperků.

Centrum Narovinu obohatí program o Férový obchůdek a workshopy s africkou tématikou – budeme vyrábět africká zvířátka a náhrdelníky či náramky z papírových korálků… Přijďte si nakoupit vánoční dárky s příběhem a ochutnat keňskou kávu a čaj.

» E-shop Férový obchůdek
» Více na www.ostrov-svc.cz
» Událost na Facebooku

Férový obchůdek – to jsou dárky s příběhem
Komunitní centrum OSTROV NADĚJE můžete podpořit i dárcovskou SMS
Kdo tvoří tým Centra Narovinu? Představujeme dobrovolníky a novou posilu v Nairobi
Klub přátel adopce
Jaká jména se dávají dětem v Keni
Asante sana, Afriko, a zase někdy na viděnou
Program zdravotního pojištění v roce 2017/2018
Dárky s příběhem
 
 

Forma práce: plný úvazek  –  HPP, pevná pracovní doba
Pozice: Asistentka administrativního zajištění projektu pomoci na dálku „Adopce afrických dětí“
Obor: administrativa v neziskovém sektoru - rozvojová spolupráce a výchova, dobrovolnictví
Region: Praha
Text inzerátu: Centrum Narovinu, o.p.s. je obecně prospěšná společnost zabývající se mezinárodní rozvojovou spoluprací s Afrikou a globální rozvojovou výchovou hledá asistenta/ku administrativního zajištění – především pro rozvojový projekt „Adopce afrických dětí“.

Náplň práce:

 • administrativně-technická podpora projektu a pomoc se zajištěním chodu celé kanceláře (správa databáze projektu „Adopce afrických dětí“, vyřizování emailů, telefonátů, …)
 • komunikace s kanceláří v Nairobi
 • komunikace s „adoptivními rodiči“, dobrovolnými koordinátory adopcí a dobrovolníky
 • pomoc s organizací miniobchůdku v duchu fair trade
 • pomoc na akcích organizace (benefiční akce, prezentační stánky…)

Požadujeme:

 • min. SŠ vzdělání
 • dobré organizační a komunikační schopnosti
 • zkušenost s administrativně-technickým vedením kanceláře
 • znalost práce na PC (MS Office – především Excel na velmi dobré úrovni, databáze, internet)
 • nutná dobrá znalost angličtiny slovem i písmem
 • samostatnost, spolehlivost, systematičnost, pečlivost a zodpovědnost, trpělivost
 • předpoklady pro práci v týmu a ochota zapojit se i do dalších činností v rámci organizace
 • ochota se učit a doplňovat si informace, zájem o rozvojovou spolupráci a Afriku

Výhodou: praxe na podobné pozici v neziskové organizaci, zkušenost v oblasti rozvojové spolupráce, příjemné vystupování, komunikativnost, záliba v excelovských tabulkách, porozumění mluvené/africké angličtině

Nabízíme:

 1. Možnost přímo sledovat smysluplnost své práce
 2. Práci v příjemném kolektivu lidí vyznačujících se chutí pomáhat
 3. Sick days, občasná možnost home office
 4. 25 dní dovolené
 5. Nástupní plat: 20 000,- Kč (hrubého)

Vážné zájemce prosíme, aby poslali svůj strukturovaný životopis + motivační dopis nejpozději do pátku 2.11. e-mailem na simona.hertusova@adopceafrika.cz. Osobní schůzky se zájemci budou probíhat ve čtvrtek 8.11. a nástup by byl k 15.11. 2018.

Název organizace: Centrum Narovinu, o.p.s., Adresa: Sokolská 32, Praha 2, www.adopceafrika.cz

Máte 1 – 2 volné hodinky týdně a rádi byste je věnovali dobrovolnické činnosti z domova? Je vám blízká Afrika a projekty rozvojové pomoci? Tak právě vás hledáme :)

Neděle 7.10. od 10 do 17 hod.
Centrum Narovinu – Sokolská 32, Praha 2

Hledáme nové koordinátory programu Adopce afrických dětí – projektu pomoci na dálku.

Dozvíš se zajímavé informace z oblasti rozvojové spolupráce a o projektech, které kladou důraz na trvalou udržitelnost a aktivní přístup při práci s místními komunitami, mají citlivý přístup ke kulturním odlišnostem a respekt k různorodosti.

Během semináře se také seznámíš s detaily práce koordinátora programu Adopce na dálku a se vším, co
tato pomoc obnáší. Seminář probíhá aktivní formou.

Kurz vedou Lenka Čumpelíková a Jitka Motejzíková z Centra Narovinu
Přihlášky a dotazy: info@centrumnarovinu.cz – mobil: 777 831 836

1

Centrum Narovinu bude mít stánek na Dni neziskových organizací na Praze 5 (středa 12.9. od 11 do 17 hodin, pěší zóna Anděl).

» Den neziskových organizací na Praze 5

Nabízíme dárkové balíčky v různých hodnotách i provedení. Od menší varianty v celofánovém sáčku až po vetší dárkové balíčky v papírových krabicích. Standardní balíček obsahuje férovou kávu a čaj z Keni, a sošku z mastku, která pochází z výrobní dílny Ostrova Naděje.

I letos rádi připravíme balíčky na míru podle vašich představ – do balíčku můžeme přidat i jiné mastkové, dřevěné či kovové výrobky, šperky, dárkové certifikáty v různých hodnotách od 100,– Kč podporujících zdraví, vzdělání a děti z komunitního centra Ostrov Naděje. A samozřejmě rádi připravíme jen jednotlivé výrobky jako dárečky například do tomboly nebo do Vašich balíčků. 100 % výdělku vracíme zpět do projektu a rozvoje komunitního centra Ostrov Naděje na Rusinga Island v Keni.

» Férový obchůdek

1

Antony Mbugua Gitau je v 7. třídě a je mu 12 let. Maminka mu zemřela když byl ještě malý, nyní žije s tatínkem a babičkou. Bez podpory adoptivní maminky Sandry by Antony do školy nechodil. Moc rád hraje fotbal a bruslí. Čím by chtěl být a co mu dělá radost? A jak program hodnotí rodina? To vám představí ve videu sám Antony, babička Rachel i tatínek James… Program Adopce afrických dětí – projekt pomoci na dálku funguje od roku 2002 a pomohl přes 4 000 dětem se vzděláním. Zapojte se i Vy a změňte jeden lidský osud!

» 15 let AdopceAfrika.cz
» Adopce afrických dětí – projekt pomoci na dálku

Stáhnout Stáhnout video (452 MB)

Tak jako každý rok, i letos, během podzimu a zimy hledáme nové možnosti, kde bychom mohli prezentovat naše projekty a nabídli zboží Férového obchůdku. Máme zkušenosti s benefičními, prezentačními, prodejními akcemi, festivaly i s komisním prodejem v obchodech či na školních jarmarcích.

Akci můžeme doplnit besedou s promítáním, výstavou fotografií či workshopy s africkou tématikou pro děti i dospělé.

Předem děkujeme za tipy a těšíme se na spolupráci po celé České republice.

Kontakt: Simona Heřtusová, mobil 608 301 270, e-mail: simona.hertusova@adopceafrika.cz